kpb

Dojrzałe Kino: IO

środa, 5 października 2022, godz. 11.00

 

 

 

W pierwszą środę października, tradycyjnie o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie IO - pełen empatii, głośny film Jerzego Skolimowskiego, wyróżniony Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

IO to wyróżniony Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes film Jerzego Skolimowskiego nawiązujący do Na los szczęścia, Baltazarze! Roberta Bressona z 1966 roku. Polski reżyser pożycza z dzieła Francuza głównego bohatera, osiołka, którego wyprawia w podróż przez pełen brutalności i okrucieństwa świat.


 
Szary osiołek o melancholijnych oczach uparcie kroczy przed siebie, spotykając na swojej drodze ludzi dobrych i złych oraz doświadczając radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. W podróży zwierzęciu towarzyszą m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.


 
Za ekspresyjną, kreacyjną stronę IO odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka Agnieszka Glińska, a monumentalną, uwznioślającą muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Film jest polskim kandydatem do Oscara 2023.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

 

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 


O FILMIE:

IO | EO
(Jerzy Skolimowski) PL 2022, 86'

MFF w Cannes 2022: Nagroda Jury, Cannes Soundtrack Award (najlepszy kompozytor)
Złote Lwy 2022 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Jerzy Skolimowski)


IO to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.  

 

ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

 

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum