kpb

Filmy Wszech Czasów: Rzym

RZYM
(reż. Federico Fellini)

pokaz specjalny w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
środa, 5 października 2022, g. 18.15
Kino Pod Baranami

 

 

5 października zapraszamy na specjalny pokaz filmu Rzym Federica Felliniego - imponującego portretu Wiecznego Miasta, przepuszczonego przez niepowtarzalną wrażliwość włoskiego reżysera. Pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów poprzedzi wykład, który z ekranu wygłosi specjalistka od włoskiego kina, Diana Dąbrowska.

 

Na początku lat 70. Federico Fellini, twórca La Strady i Słodkiego życia, postanowił oddać w filmie Rzym esencję włoskiej stolicy, do której przeprowadził się jako dziecko z nadmorskiego Rimini. W oczach reżysera miasto jawi się zarówno jako spowity tajemnicami mit, jak i pełna sprzeczności kobieta: jednocześnie kusząca i odpychająca, święta i zdeprawowana.

 

Znawczyni twórczości reżysera Maria Kornatowska pisała, że Fellini przystąpił do realizacji Rzymu zachowując barokową formułę ‘ogrodu nie plewionego’, kramu z różnościami, epizodów nizanych swobodnie, zmienności konwencji i nastrojów, bezpośredniej relacji autora-bohatera, który opowiada nam o tym, jak sobie w dzieciństwie Rzym wyobrażał, jak go wreszcie w wieku młodzieńczym zobaczył i jak - osiągnąwszy wiek męski - sfilmował.

 

W Rzymie odbijają się wszystkie fantazje i obsesje Felliniego. To niezwykły kolaż, pozbawiony klasycznie rozumianej fabuły, ale wypełniony aż po brzegi trafnymi obserwacjami, audiowizualnymi ekscesami i zapadającymi w pamięć sekwencjami, z pokazem mody kościelnej na czele.

 

W tym skrajnie osobistym zestawie znalazło się miejsce na rozbrajające portrety Rzymian, podszyte antyklerykalizmem komentarze na temat Watykanu, obrazy rozpasanych rozrywek oraz znakomitą muzykę autorstwa Nino Roty (który choć współpracował z Fellinim przy licznych filmach, przeszedł do legendy za sprawą ścieżki dźwiękowej do Ojca Chrzestnego).


 
Wykład przed projekcją filmu Rzym z ekranu wygłosi Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, krytyczka i edukatorka filmowa, organizatorka przeglądów i festiwali filmowych. Od 2021 prowadzi w sieci szeroko dostępny projekt spotkań online i podcastów o włoskim kinie i włoskiej kulturze pt. Accademia Włoskiego Kina. Laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa.

 


BILETY: 
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

RZYM | ROMA
(Federico Fellini) IT/FR 1972, 118'

BAFTA 1974: Najlepsza scenografia (nominacja)
Złote Globy 1973: Najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
Nagroda Nastro d'Argento 1973: Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy


Z tego mozaikowego portretu miasta, na który składają się epizody z lat 1931-71 przebija nabożne wręcz uwielbienie dla Rzymu – miejsca uświęconego swą historią, zmiennością i nienaruszalnością zarazem. Stąd, mimo że zrealizowany w konwencji dokumentu czy raczej paradokumentu, film przesiąknięty jest klimatem onirycznej wizji, nadającej tej niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni wymiar głębokiej, wielopiętrowej metafory dziejów. Wszystko jednak – jak na Felliniego przystało – przeplecione zostało nicią szyderstwa i satyry, złośliwych, prześmiewczych spostrzeżeń. Film zbudowany jest z luźno ze sobą połączonych epizodów, ma jednak logiczną i precyzyjną konstrukcję. Sekwencje początkowe – z włoskiej prowincji, z nieodzowną przyklasztorną szkołą, rozgrywają się w roku 1930. W dziewięć lat później do wyśnionego Rzymu przybywa początkujący dziennikarz. Kolejne wątki składają się na swego rodzaju dziennik intymnych wspomnień i fascynacji samego reżysera. Całości dopełnia idealnie zharmonizowana z obrazem muzyka Nino Roty. 

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 

 

PATRON MEDIALNY:

 
 
 


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.


Bookmark and Share

archiwum