kpb

Blues w kinie

Ulica Maxwell Street w Chicago, zwana 'Nowym Orleanem Północy', była jedną z najsłynniejszych ulic targowych w Ameryce. To właśnie tam, w sercu wielonarodowego getta, narodził się współczesny blues i wczesny rock’n’roll. Maxwell Street była schronieniem dla ludzi biednych i sponiewieranych życiem. Swój dom i miejsce tworzenia znaleźli tam tacy muzycy, jak Bo Diddley, Junior Wells, Little Walter, Uncle Johnnie Williams, Big Bill Broonzy, Papa Charlie Jackson, Arthur Crudup, Hound Dog Taylor, One-Armed John Wrencher, One-legged Sam, Snooky Prior, Sonnyboy Williamson, Muddy Waters, Howlin' Wolf, oraz wiele innych legend bluesowych, które stanowiły później inspirację dla takich słynnych zespołów, jak Rolling Stones, Led Zeppelin, czy Cream. To tam także narodził się amerykański hot-dog.

W roku 1994 w wyniku działań modernizacyjnych władz miasta Chicago oraz ekspansji Uniwerstetu Illinois/Chicago ulica Maxwell Street i jej niepowtarzalny charakter zniknęły na zawsze...

Zapraszamy na pokaz dwóch bluesowych dokumentów poświęconych legendarnej Maxwell Street - organizowany we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.
Przed seansem - spotkanie z Twórcami!
Filmy w wersji oryginalnej.


wtorek, 25 listopada, o godz. 19.15
CHEAT YOU FAIR: THE STORY OF MAXWELL STREET
reż. Phil Ranstrom, USA 2006, 90' 

Niezwykły dokument nominowanego do nagrody Emmy producenta Phila Ranstroma opowiada barwną historię słynnej Maxwell Street - od jej początków po wielkim pożarze Chicago w 1871 roku, przez złote lata, aż do jej unicestwienia w 1994 roku. Narratorem filmu jest pochodzący z Chicago znany aktor Joe Mantegna.
Zobacz skąd pochodzi znana w całym Chicago "Maxwell Street Polish" (kanapka z polską kiełbasą) i gdzie narodził się współczesny blues. Dowiedz się, dlaczego na Maxwell Street jedynym kolorem, który miał jakieś znaczenie był zielony.
Ten kręcony przez 12 lat dokument miał swoją premierę w 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Chicago, gdzie spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności. Film pokazywany był również na festiwalu w Sundance.

Reżyser Phil Ranstrom mówi: Należało przyjrzeć się bliżej upadkowi Maxwell Street i opowiedzieć jej historię. Proces przekształcania i modernizacji tej historycznej ulicy sam w sobie nie był wyjątkowy. Chciałem jednak pokazać widzom, jak wyglądają siły, które pojawiły się, by zniszczyć tę wyjątkowo żywą i interesującą okolicę, a także cenę, jaką musiało zapłacić społeczeństwo tracąc takie miejsce, jak Maxwell Street. 


ELECTRIFIED: THE STORY OF THE MAXWELL STREET URBAN BLUES
reż. Phil Ranstrom, USA 2008, 40' 

Wyjątkowy dokument o początkach elektrycznego "miejskiego" bluesa i jego wpływie na muzykę rockową. Nagrania i wywiady z legendarnymi chicagowskimi bluesmanami, którzy odegrali kluczową rolę w przemianie akustycznego bluesa w elektryczny, ukazują niezwykłe warunki i klimat takich ulic, jak Maxwell Street, gdzie narodziła się ta muzyka.
Film miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Sundance.

filmy w wersji oryginalnej (pokaz z DVD)

BILETY:
tylko 10 zł!


Pokaz organizowany we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.

Bookmark and Share

archiwum