kpb

Paryż, 13. dzielnica - pokaz z prelekcją Anonimowego Grzybiarza

PARYŻ, 13. DZIELNICA (reż. Jacques Audiard)
pokaz z prelekcją Anonimowego Grzybiarza
wtorek, 28 czerwca 2022, godz. 21.00
Kino Pod Baranami

 

 

28 czerwca zapraszamy na specjalny pokaz filmu Paryż, 13. dzielnica Jacquesa Audiarda - zachwycającego, stylowego love-story, biorącego na warsztat dynamikę współczesnych związków. Film jest adaptacją komiksu Śmiech i śmierć Adriana Tomine’a, o czym opowie przed seansem Jan Sławiński - autor bloga Anonimowy Grzybiarz.


Paryż, 13. dzielnica – najnowsze dzieło Jacquesa Audiarda (Prorok, Bracia Sisters) – zabiera widzów w nietypowe zakątki francuskiej stolicy. Dalekie od turystycznych atrakcji i pocztówkowych widoków, za to bliskie prawdziwego życia i autentycznych ludzi.


Akcja filmu rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska. Na tle surowej, brutalistycznej architektury, uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Jacques Audiard misternie plącze ich drogi oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.


Paryż, 13. dzielnica to ekranizacja komiksowego hitu Śmiech i śmierć Adriana Tomine’a, a jego współscenarzystką jest gwiazda francuskiego kina, Céline Sciamma, reżyserka Portretu kobiety w ogniu (film dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl).


Prelekcję przed filmem wygłosi Jan Sławiński - absolwent filmoznawstwa i Tekstów Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik filmów, komiksów i filmów na podstawie komiksów. Od ponad dekady prowadzi popkulturowy blog jako Anonimowy Grzybiarz. Jest też gospodarzem spotkań o komiksach w ramach Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych.


Wydarzenie jest organizowane w ramach międzynarodowego projektu Interconnecting Cinema, współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej.


BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior)


O FILMIE:

PARYŻ, 13. DZIELNICA | LES OLYMPIADES
(Jacques Audiard) FR 2021, 106’

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Jacques Audiard)
Cezary 2022 - nominacja: Najbardziej obiecująca aktorka (Lucie Zhang), Najbardziej obiecujący aktor (Makita Samba), Najlepsza muzyka filmowa (Rone), Najlepsze zdjęcia (Paul Guilhaume), Najlepszy scenariusz adaptowany (Céline Sciamma, Jacques Audiard, Léa Mysius)
MFF Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: Udział w sekcji (Jacques Audiard)


Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce.


Paryż, 13. dzielnica, który znalazł się w konkursie głównym festiwalu w Cannes, opuszcza turystyczne szlaki, by przenieść się tam, gdzie naprawdę bije serce miasta. Gdzie z zawieszonych na najwyższych piętrach wieżowców erotycznych fantazji, z sunącej windami tęsknoty za bliskością i ze śmigających pośród blokowisk młodzieńczych rozczarowań i marzeń powstaje wybuchowy koktajl emocji. Opowiadając o miłości i seksie w wielkim mieście, Audiard stworzył fascynujący portret współczesnej metropolii: multietnicznej, wielojęzycznej, oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum