kpb

Premiera Psychologiczna: Film balkonowy

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
FILM BALKONOWY
(reż. Paweł Łoziński)

pokaz filmu i dyskusja

poniedziałek, 25 kwietnia 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


25 kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Premiery Psychologiczne. W programie: obsypane nagrodami dzieło Pawła Łozińskiego Film balkonowy, w którym reżyser mimochodem tworzy intrygującą panoramę polskiego społeczeństwa. Opracowaniem filmu od strony psychologicznej zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.

 

Uznany dokumentalista Paweł Łoziński (Miejsce urodzenia, Ojciec i syn) stojąc na swoim balkonie z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak poszczególni bohaterowie radzą sobie z życiem. I prowokuje do zastanowienia: może wystarczy się zatrzymać, żeby zobaczyć więcej?


Film balkonowy to głęboko humanistyczne dzieło, zachęcające do uważnego spotkania z drugim człowiekiem. Paweł Łoziński pokazuje, jak niezwykłą wartość może mieć zwykła rozmowa oraz chwila zatrzymania w codziennym biegu. W jego filmie przegląda się całe polskie społeczeństwo: ze swoimi obawami, marzeniami, problemami.
 

Polecamy również wcześniejszy film Pawła Łozińskiego: Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, który jest dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl. Do filmu dostępne jest wprowadzenie autorstwa Kai Tomczyk - psycholożki, absolwentki Uniwersytetu SWPS i certyfikowanej trenerki umiejętności psychospołecznych. 


Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
  


PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
 

O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

BILETY: 15,90 zł
15 zł
(klubowy)

 


O FILMIE:

FILM BALKONOWY | FILM BALKONOWY
(Paweł Łoziński) PL 2021, 100’

MDAG 2021 - wygrana: Nagroda Publiczności - Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego (Paweł Łoziński), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Wyróżnienie (Paweł Łoziński)
MDAG 2021 - nominacja: Nagroda Millennium - Udział w konkursie głównym (Paweł Łoziński)
Festiwal Mediów 2021 - wygrana: Biała Kobra - Grand Prix Festiwalu (Paweł Łoziński)
MFF w Locarno - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Tygodnia Krytyki (Paweł Łoziński)
OFF CINEMA 2021 - wygrana: Konkurs filmów długometrażowych - Złoty Zamek (Paweł Łoziński), Nagroda Publiczności - Konkurs filmów długometrażowych (Paweł Łoziński)

 

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy.


Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.


Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?


PRASA O FILMIE:

[...] to świat na jednej ulicy. [...] przychodzi w samą porę. Ludzki, uniwersalny, znajdzie odzew wszędzie, gdzie trafi. Jest jak szczepionka przeciwko obcości zagarniającej nas stopniowo, w skali ulicy, osiedla, kraju.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza


Wystarczy wyjść na balkon, by zobaczyć wszystko.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu


Dokument Pawła Łozińskiego pokazuje, że - w pękniętej na pół Polsce - Polaków nadal więcej łączy niż dzieli. [...] Na ekranie nie oglądamy ludzi, którzy - gdy tylko widzą kamerę - zaczynają nawijać o Tusku lub Kaczyńskim. Być może to kwestia zadanych pytań i sposobu prowadzenia konwersacji? [...] Reżyser przekroczył polski kontekst i uchwycił globalną tęsknotę za ciekawością drugiego człowieka bez uprzedzeń.
Artur Zaborski, Interia

 

 


ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum