kpb

11. Krakowski Festiwal Komiksu w Kinie Pod Baranami

11. Krakowski Festiwal Komiksu
w Kinie Pod Baranami
sobota - niedziela, 26 - 27 marca 2022
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_12531_0.jpg

 

W ostatni weekend marca, zapraszamy na pokazy filmowe, towarzyszące 11. Krakowskiemu Festiwalowi Komiksu. Na ekranie: adaptacja komiksu Insekt Saschy Hommera oraz komplet odcinków animowanego serialu Jak zostałem Superłotrem, zrealizowanego przez Krzysztofa Ostrowskiego. Najmłodsi wezmą udział w specjalnej odsłonie Baranków Dzieciom - bajkowych poranków dla dzieci - których głównym bohaterem będzie Koziołek Matołek. Po pokazie odbędą się tematyczne warsztaty plastyczne.


11. Krakowski Festiwal Komiksu to międzynarodowe święto twórców i czytelników, w którym wezmą udział artyści z Belgii, Francji, Hiszpanii i Finlandii. Głównym punktem programu będzie wystawa belgijskiego komiksu kobiecego zrealizowana we współpracy z Przedstawicielstwem Generalnym Walonii-Brukseli w Warszawie. Wśród gości z Polski, znalazły się m.in. Maria Apoleika, Magdalena Kania (jej ilustracja zdobi plakat festiwalowy) oraz Aleksandra Herzyk – popularna autorka komiksów internetowych, której album Wolność albo śmierć będzie mieć premierę na festiwalu.


11. Krakowski Festiwal Komiksu to również pokazy filmowe przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i młodych widzów. W sobotni wieczór, 26 marca, wyświetlimy dwie produkcje. Zrealizowany przez studio Yellow Tapir i wyreżyserowany przez Marcina Podolca Insekt, to filmowa wersja komiksu Saschy Hommera, wydanego nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Jej głównym bohaterem jest mały Pascal, mieszkający w mieście pełnym smogu oraz tytułowych insektów, owianych złą sławą. W ramach pokazu zostanie zaprezentowany również zestaw odcinków serialu animowanego Jak zostałem Superłotrem (Studio Animoon), którego twórcą jest Krzysztof Ostrowski - reżyser teledysków, grafik, autor komiksów, wykładowca łódzkiej ASP i lider zespołu Cool Kids of Death.


Dzień później, w niedzielę 27 marca, najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej odsłonie Baranków Dzieciom – bajkowych poranków dla dzieci. Komiksowe Baranki przybliżą maluchom postać marzącego o Pacanowie Koziołka Matołka, bohatera obrazkowej opowieści stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Po seansie do wspólnej plastycznej zabawy zaprasza artysta interdyscyplinarny Aleksander Rajewski.


W trakcie trwania Festiwalu, na naszych ekranach wyświetlany będzie również mroczny i tajemniczy Batman Matta Reevesa, z Robertem Pattinsonem w roli tytułowej.


PROGRAM:

sobota, 26 marca 2022
18.30 INSEKT | INSEKT
(Marcin Podolec) PL 2021, 30’
JAK ZOSTAŁEM SUPERŁOTREM | JAK ZOSTAŁEM SUPERŁOTREM
(Krzysztof Ostrowski) PL 2016, 70’

niedziela, 27 marca 2022
11.00
BARANKI DZIECIOM
KOMIKSOWE BARANKI - zestaw bajek, 40’
Po seansie: warsztaty plastyczne z Aleksandrem Rajewskim.
Wydarzenie dla dzieci w wieku 3-6 lat.


BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
Z identyfikatorem 11. Krakowskiego Festiwalu Komiksu - bilet w cenie 17 zł
Baranki Dzieciom: 14 zł


O FILMACH:

INSEKT | INSEKT
(Marcin Podolec) PL 2021, 30’

Pascal mieszka z rodzicami w mieście pełnym smogu. W gęstej mgle dochodzi do licznych pomyłek i wypadków. Dym skrywa tajemnice zarówno ludzi, jak i owianych złą sławą... insektów.


Filmowa wersja komiksu Insekt Saschy Hommera, wydanego nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Twórcą animacji jest Marcin Podolec - grafik, rysownik, twórca filmu Dokument, nagrodzonego na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą, który zyskał uznanie jako twórca komiksów (m.in. Bajka na końcu świata).

 

JAK ZOSTAŁEM SUPERŁOTREM | JAK ZOSTAŁEM SUPERŁOTREM
(Krzysztof Ostrowski) PL 2016, 70’

Superłotr i Superłotr Junior zmagają się z codziennością oraz zastanawiają się w jaki sposób przejąć kontrolę nad światem. Ich metody działania są skrajnie odmienne. Ojciec gorączkowo stara się zarobić na życie i z twarzą kontynuować łotrzykowską karierę, tymczasem syn w zaciszu swojego pokoju cierpliwie konstruuje idealny plan zagłady świata. Junior, poza szkołą – gdzie narażony jest na zaczepki większych od siebie rówieśników, w końcu odkrywa w sobie nadnaturalne supermoce, dzięki którym jest w stanie wpływać na ciała fizyczne. Jednak by móc z nich skorzystać potrzebuje swojego ojca, który pewnego popołudnia staje się katalizatorem jego niezwykłej mocy. Wspólnymi siłami ojciec z synem doprowadzą do sytuacji,w której świat zwróci na nich uwagę i odda im zasłużony szacunek.


Głosu głównemu bohaterowi użyczył Janusz Chabior, zaś ścieżkę dźwiękową filmu wypełniają brzmienia najlepszej polskiej alternatywy (m.in. 19 Wiosen, Już Nie Żyjesz, Koza, Król, L.Stadt, Zdechły Osa X Odjutraniepale, Myslovitz, Niechęć, Stara Rzeka). Twórcą filmu zrealizowanego w Studiu Animoon jest Krzysztof Ostrowski - reżyser teledysków, grafik, autor komiksów, wykładowca łódzkiej ASP i lider zespołu Cool Kids of Death.

 

BARANKI DZIECIOM:

KOMIKSOWE BARANKI - zestaw bajek, 40’
(wydarzenie towarzyszące 11. Krakowskiego Festiwalu Komiksu)
+warsztaty plastyczne z Aleksandrem Rajewskim

DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA:


POD PIRAMIDAMI
(Ryszard Słapczyński) PL 1969
Matołek wciąż błąka się po świecie, "aby dojść do Pacanowa", gdyż właśnie tam ponoć "kują kozy". Kolejną przygodę sympatyczny bohater przeżywa w Egipcie. Matołek dostaje się do środka wielkiej piramidy egipskiej.

W POSZUKIWANIU PRZYJAŹNI
(Stefan Szwakof) PL 1971
W tym odcinku Matołek postanawia znaleźć sobie przyjaciela. Próbuje nawiązać znajomość ze zwierzętami cyrkowymi.

UPAŁ
(Bogdan Nowicki) PL 1974
Tym razem Koziołek Matołek spotyka swego dawnego znajomego, osła. Wybierają się nad rzekę, aby nad wodą razem przeczekać najgorszy upał.

RAJD
(Piotr Paweł Lutczyn) PL 1969
Sympatyczny Koziołek Matołek przemierza świat w poszukiwaniu Pacanowa. Wszędzie, gdzie trafia, poznaje wielu nowych przyjaciół i przeżywa niezapomniane przygody. W tym odcinku Matołek występuje w roli kierowcy rajdowego.


Warsztaty plastyczne poprowadzi Aleksander Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.PATRONAT MEDIALNY:


 

Bookmark and Share

archiwum