kpb

Dojrzałe Kino: Gierek

środa, 26 stycznia 2022, godz. 11.00

 

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 26 stycznia, tradycyjnie o godzinie 11.00, na ekranie pojawi się Gierek - film biograficzny opowiadający o życiu I sekretarza KC PZPR. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Gierek to zrealizowana przez Michała Węgrzyna (Proceder) opowieść o publicznym i prywatnym życiu Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980. Wydarzenia z osobistych losów polityka przeplatają się w filmie z głośnymi epizodami polskiej historii.


W rolach głównych wystąpili Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska jako Edward i Stanisława Gierek. Na dalszym planie towarzyszą im m.in.: Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek i Jan Frycz.


Gierkowi nigdy nie dano możliwości się wypowiedzieć, nigdy nie został zaproszony do żadnego radia ani telewizji (…). Prawda jest taka, że został osądzony, a według starej zasady prawa rzymskiego audiatur et altera pars – należy wysłuchać drugiej strony. Edward Gierek już nie żył, więc poszliśmy rozmawiać ze świadkami, żeby w końcu można było zobaczyć chociaż rewers, bo ciągle widzimy awers. To nie jest hagiografia, pokazujemy błędy, rzeczy naganne, które robił jako polityk. To film prawdziwy, film o człowieku, każdy sobie sam wyciągnie wnioski - mówi o Gierku producent, Janusz Iwanowski.

Gospodynią spotkania wokół filmu Gierek będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


BILETY dla seniorów: 17 zł


O FILMIE:

GIEREK | GIEREK
(Michał Węgrzyn) PL 2021, 141'

Gierek. Nazwisko, o którym słyszał w Polsce każdy, ale nikt nie zna jego prawdziwej historii. Kim był naprawdę? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał? Kto go zdradził? Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka po raz pierwszy trafiły na duży ekran.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum