kpb

@miriamfrompoland - pokaz w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych (MOS)

@MIRIAMFROMPOLAND (reż. Piotr Szczepański)
pokaz w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych
niedziela, 19 grudnia 2021, godz. 16.00
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

19 grudnia, zapraszamy do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ostatni seans w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową. W programie pokaz filmu @miriamfrompoland Piotra Szczepańskiego - wnikliwa obserwacja życia pewnej tradycyjnej, choć nietypowej rodziny. 


Główną bohaterką dokumentu @miriamfrompoland jest Miriam - matka pięciorga dzieci, o poczuciu szczególnej misji. Kobieta chce pokazać, że mimo mrocznej historii, życie żydowskie wciąż jest w Polsce możliwe.


@miriamfrompoland to dwuletnia, intymna obserwacja życia łódzkiej społeczności żydowskiej, której głównym tematem jest wewnętrzny konflikt tożsamości. Kim jestem? Polakiem, czy Żydem, czy może obydwoma jednocześnie? Gdzie jest moja społeczność? Te pytania stają się kluczowe dla głównych bohaterów.


Twórcą @miriamfrompoland jest Piotr Szczepański - operator filmowy, autor zdjęć, reżyser i scenarzysta, związany z Łodzią. Specjalizuje się w długich dokumentach obserwacyjnych nakręconych metodą Direct Cinema. Jego dokumentalny debiut Generacja C.K.O.D. przyniósł mu Złotego Lajkonika na Festiwalu w Krakowie w 2004 roku.


Film @miriamfrompoland zostanie zaprezentowany w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową w krakowskich kinach studyjnych.


BILETY: 10 zł


O FILMIE:

@MIRIAMPROMPOLAND | @MIRIAMPROMPOLAND
(Piotr Szczepański) PL 2021, 77’

Co to znaczy być dzisiaj Żydem w Polsce? Piotr Szczepański odsłania w swoim dokumencie kolejny zaskakujący fragment łódzkiej mozaiki kultur. Bohaterowie jego filmu całym swoim życiem pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. To dzięki takim ludziom – otwartym i wymykającym się schematom – żydowska kultura ma szansę trwać i rozwijać się w naszym kraju. A przy tym @miriamfrompoland to także imponująca obserwacyjną wirtuozerią opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej.

 

 

SPOT:

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum