kpb

Jean-Paul Belmondo - przegląd filmowy

JEAN-PAUL BELMONDO
- przegląd filmowy
piątek-niedziela, 17-19 grudnia 2021, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

Wraz z Instytutem Francuskim oraz Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na przegląd filmów z udziałem zmarłego przed kilkoma miesiącami Jean-Paula Belmondo - wielkiego aktora, będącego jedną z twarzy francuskiej Nowej Fali. W programie: trzymający w napięciu Szpicel, awanturniczy Człowiek z Rio oraz nowofalowy Szalony Piotruś.


6 września 2021 roku, w wieku 88 lat zmarł jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów w historii kina: Jean-Paul Belmondo. By uczcić jego pamięć Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Instytut Francuski zapraszają na przegląd filmów z udziałem wielkiego aktora.


W ramach wydarzenia, w naszym kinie zagoszczą trzy różnorodne filmy, w których obsadzie znalazł się Belmondo. Wyreżyserowany przez Jean-Pierre’a Melville’a Szpicel to pełen amerykańskich nawiązań film gangsterski. Po ulicach jeżdżą w nim samochody z USA, bohaterowie odwiedzają typowo amerykańskie bary, a w tle pobrzmiewa muzyka jazzowa. Człowiek z Rio Philippe’a de Broca jest przygodowo-szpiegowską farsą, a zarazem jednym z największych przebojów w karierze Belmondo. To film zaskakujący rozmachem, wspaniałymi lokalizacjami i absurdalnym humorem, przypominający brawurowe opowieści o Jamesie Bondzie. Trzeci z filmów - Szalony Piotruś Jean-Luca Godarda - to właściwie nowofalowy kolaż, pełen cytatów i intertekstualnych nawiązań. Przedstawiające osobliwe losy tytułowego bohatera (Belmondo) i jego dziewczyny (Anna Karina) dzieło, pełne jest buntowniczo-anarchistycznego ducha i zdaje się zapowiadać zbliżającą się epokę kontestacji.


BILETY: 10 zl


PROGRAM:

piątek, 17 grudnia, godz. 18.00
SZPICEL | LE DOULOS
(Jean-Pierre Melville) FR/IT 1962, 108’

sobota, 18 grudnia, godz. 18.00
CZŁOWIEK Z RIO | L'HOMME DE RIO
(Philippe De Broca) FR/IT 1963 , 112’

niedziela, 19 grudnia, godz. 18.00
SZALONY PIOTRUŚ | PIERROT LE FOU
(Jean-Luc Godard) FR/IT 1965, 110’


O FILMACH:

CZŁOWIEK Z RIO | L'HOMME DE RIO
(Philippe De Broca) FR/IT 1963 , 112’

Oscary 1965: (nominacja) Najlepszy scenariusz oryginalny


Szalony film przygodowo-szpiegowski. Skradziona z paryskiego muzeum statuetka znad dorzecza Amazonki jest kluczem do legendarnego skarbu, którego poszukują bandyci. By dotrzeć do skarbu złoczyńcy porywają naukowców oraz Agnès, córkę jednego z nich. Jej chłopak, Adrien (Jean-Paul Belmondo), żołnierz będący na tygodniowej przepustce rusza z pomocą. Zaczyna się pełen egzotycznych przygód pościg za porywaczami.

 

SZALONY PIOTRUŚ | PIERROT LE FOU
(Jean-Luc Godard) FR/IT 1965, 110’

MFF w Wenecji 1965: Udział w Konkursie Głównym


Ferdinand (Jean-Paul Belmondo), żonaty z zamożną kobietą, nudzi się. Pewnego wieczoru spotyka Marianne (Anna Karina), studentkę, którą poznał pięć lat wcześniej, która uporczywie nazywa go Piotrusiem. Porzuca małżonkę i, urzeczony, wiąże się z piękną Marianne. Ta jednak jest zamieszana w nielegalne interesy. Oboje muszą się ukrywać i wyruszają z Paryża na południe Francji.

 

SZPICEL | LE DOULOS
(Jean-Pierre Melville) FR/IT 1962, 108’

MFF w Wenecji 1965: Udział w Konkursie Głównym


Czarny kryminał będący adaptacją powieści autorstwa Pierre’a Lesou o tym samym tytule. Po opuszczeniu więzienia złodziej Maurice Faugel (Serge Reggiani) planuje kolejny skok. Do akcji zaprasza swoich zaufanych znajomych oraz Silliena (Jean-Paul Belmondo), który ma ich zaopatrzyć w niezbędny sprzęt. Na miejscu zostają zaskoczeni przez policję. Maurice zostaje ranny, a przesłuchiwany przez policję Sellien stoi przed decyzją wyznania prawdy lub chronienia przyjaciół.

 


ORGANIZATORZY:

              

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum