kpb

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - 20. lecie premiery #2

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
(reż. Chris Columbus)
pokaz specjalny z okazji 20. rocznicy premiery #2
sobota, 18 grudnia 2021, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

Z okazji 20 rocznicy pierwszej adaptacji przygód młodego czarodzieja, 18 grudnia, o godzinie 18.00, zapraszamy na kolejny specjalny pokaz filmu Chrisa Columbusa Harry Potter i Kamień Filozoficzny z 2001 roku, opartego na kultowej książce J.K. Rowling. Film zostanie zaprezentowany wraz z rocznicowymi materiałami dodatkowymi.  

4 listopada 2001 roku potteromania przeniosła się do kin. To właśnie wtedy swoją premierę miał film Harry Potter i Kamień Filozoficzny, będący pierwszą adaptacją książkowych przygód młodego czarodzieja stawiającego czoła złu. Harry Potter i Kamień Filozoficzny to film pełen młodych talentów i uznanych artystów, nad którego realizacją czuwała autorka pierwowzoru, pisarka J.K. Rowling.

Wśród kandydatów na reżysera wymieniano m.in. Stevena Spielberga i Terry’ego Giliama. Ostatecznie zadanie to powierzono doświadczonemu twórcy kina familijnego, Chrisowi Columbusowi (Kevin sam w domu, Pani Doubtfire). O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał John Williams, którego Hedwig’s Theme stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmowych motywów muzycznych wszech czasów.

W Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym wystąpili dziecięcy aktorzy, tacy jak Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson, którzy dopiero stawiali pierwsze kroki w filmowym świecie. Na dalszym planie towarzyszyły im uznane gwiazdy kina, m.in.: Maggie Smith, Alan Rickman i Richard Harris - odtwórca roli Albusa Dumbledora, który zmarł 10 dni po premierze drugiej odsłony serii. Harry Potter i Kamień Filozoficzny to film na wskroś brytyjski, realizowany zarówno w studiu, jak i rozmaitych zakątkach Wielkiej Brytanii. Jedną z głównych lokacji filmowych był zamek Alnwick, który we wszystkich częściach zagrał Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart.

Filmowi towarzyszyć będą dodatkowe materiały specjalne.

Film zostanie zaprezentowany w wersji z polskim dubbingiem.


BILETY: 25 zł


O FILMIE:
HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
| HARRY POTTER AND THE SORCERER'S STONE
(Chris Columbus) US/GB 2001, 167'Oscary 2002: (nominacje) Najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy
BAFTA 2002: (nominacje) Nagroda im. Alexandra Kordy dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku, najlepszy aktor drugoplanowy (Robbie Coltrane), najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, najlepsze efekty specjalne, najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk
Critics Choice Awards 2002: Najlepszy film familijny
Teen Choice Awards 2002: Filmowy przełomowy męski występ aktorski (Daniel Radcliffe)Harry jest jedyną osobą, której udaje się przeżyć spotkanie ze złym czarnoksiężnikiem - Lordem Voldemortem. W zdarzeniu jednak giną jego rodzice. Osierocony trafia pod opiekę ciotki Petunii i wuja Vernona. Podczas swoich 11 urodzin dowiaduje się, że odziedziczył po rodzicach magiczne zdolności. Wkrótce trafia do szkoły dla czarodziejów - Hogwart. Na miejscu zapozna się z tajnikami quidditcha - dość nietypowego sportu, nauczy się latać na miotle, spotka jednorożce i centaury. Przede wszystkim zaś zmierzy się z siłami zła.
PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum