kpb

Nowości w E-Kinie: Na rauszu, Proste rzeczy, Berlin Alexanderplatz

Nowości w E-Kinie:
NA RAUSZU (reż. Thomas Vinterberg)
PROSTE RZECZY (reż. Grzegorz Zariczny)
BERLIN ALEXANDERPLATZ (reż. Burhan Qurbani)
od 15 października 2021
www.e-kinopodbaranami.pl

 


Zapraszamy na naszą wirtualną platformę e-kinopodbaranami.pl, gdzie od 15 października można obejrzeć trzy nowości, które niedawno gościły na kinowych ekranach.


BILETY: 15 zł
Bilety dostępne na E-Kino Pod Baranami.


O FILMACH:

NA RAUSZU | DRUK
(Thomas Vinterberg) DK 2020, 115’

Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria (Thomas Vinterberg)
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny


W Na rauszu poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.

 


PROSTE RZECZY | PROSTE RZECZY
(Grzegorz Zariczny) PL 2020, 84'

MFF Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Grzegorz Zariczny)
MFF Tofifest 2021 - nominacja: Udział w Konkursie Polskim (Grzegorz Zariczny)


W Prostych rzeczach, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości.

 


BERLIN ALEXANDERPLATZ | BERLIN ALEXANDERPLATZ
(Burhan Qurbani) DE 2020, 183’

MFF w Berlinie 2020: Udział w konkursie głównym
Niemiecka Nagroda Filmowa 2020; najlepszy film – srebrna, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia i najlepsza muzyka – złota


Berlin Alexanderplatz to współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina. Bohaterem tej klasycznej pozycji literatury niemieckiej jest Frank Biberkopf, robotnik, który po odbyciu kary więzienia za zabójstwo zostaje zwolniony i pragnie zacząć nowe życie. Książka jest też opowieścią o Berlinie lat dwudziestych oraz jego mieszkańcach, przede wszystkim tych należących do najniższych warstw społecznych i świata przestępczego.


Burhan Qurbani w swoim filmie również skupia się na ludziach wykluczonych z wielkomiejskiej społeczności, funkcjonujących w jej podskórnym, często niewidocznym obiegu, poza prawem lub na jego granicy. Filmowy Franz Biberkopf nazywa się Francis B, jest afrykańskim uchodźcą i podobnie jak jego książkowy pierwowzór, ma na sumieniu śmierć bliskiej osoby. We współczesnym berlińskim tyglu, różnokolorowym i wielojęzycznym, próbuje zbudować nowe, uczciwe życie. Jednak okoliczności skutecznie utrudniają młodemu mężczyźnie realizację tych planów.

 

 

 

PARTNERZY:

 

Bookmark and Share

archiwum