kpb

Art in Cinema - Johanna Billing

Pokazy sztuki wideo ART IN CINEMA w Kinie Pod Baranami od maja do października 2008!

Dorota Buczkowska / Oswajanie

ART IN CINEMA jest eksperymentem realizowanym przez Fundację No Local. Celem Fundacji jest rozwijanie, promowanie i popularyzowanie sztuk wizualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. No Local angażuje się w działania o charakterze edukacyjnym i prospołecznym. Punktem wyjścia dla inicjatyw fundacji jest obserwacja wpływów i zależności zachodzących między współczesną sztuką a rzeczywistością. Dlatego ważne, by miejsca, w których realizowane są projekty No Local dostosowane były do specyfiki pokazywanej sztuki. Stąd pomysł, by wykorzystać kino dla wideo artu.

ART IN CINEMA wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu wideo artem w Polsce, umożliwiając publiczności regularny kontakt z tą formą sztuki. W przeciwieństwie do malarstwa, rzeźby czy instalacji łatwo dostępnych dzięki katalogom i dokumentacjom fotograficznym, możliwość dotarcia do konkretnych prac wideo jest znacznie mniejsza.

ART IN CINEMA rozpoczął się w maju 2008 roku. Zapraszamy na comiesięczne projekcje w Kinie Pod Baranami. Zaprezentowane zostaną filmy artystów polskich i zagranicznych.

Ciekawe, w jaki sposób sztuka zadziała w przestrzeni, jaką jest kino? Jak zostanie odebrana? Czy uda się rozszerzyć krąg osób zainteresowanych sztuką współczesną o miłośników filmu?

Artyści biorący udział w projekcie: Karolina Kowalska (maj), Wilhelm Sasnal (czerwiec), Anna Niesterowicz (lipiec), Ola i Dorota Buczkowskie (sierpień), Johanna Billing (wrzesień), Tomek Kozak (październik).


W środę, 24 września, o godz. 19.00
odbędzie się piąty pokaz cyklu ART IN CINEMA.
Zaprezentujemy filmy Johanny Billing.

Po pokazie zapraszamy na after party do klubu Miejsce, ul. Estery 1, krakowski Kazimierz! Johanna Billing jest szwedzką artystką tworzącą przede wszystkim filmy wideo. Jej prace są bardzo spójne, ich indywidualny styl określa brak wyraźnej narracyjności, silny nacisk na obserwację społecznych relacji między ludzkich i postaw rodzących się w tych relacjach. Ważne dla Billing pojęcia to zaangażowanie, działania grupowe, aktywność, ale jej kamera rejestruje też samotność jednostki, niezdecydowanie i bierność. W filmach ważną rolę odgrywa muzyka - artystka jest założycielką niezależnej wytworni muzycznej Make it Happen działającej w Sztokholmie.

Prace Billing były ostatnio prezentowane na licznych międzynarodowych wystawach, m.in. Biennale w Stambule (2005), P.S. 1 w Nowym Jorku (2006), Museum fuer Gegenwartskunst w Bazylei (2007) oraz na tegorocznych Documenta 12 w Kassel. W zeszłym roku jej wystawę można było oglądać w Galerii Raster w Warszawie.

Oficjalna strona artystki: www.makeithappen.org/johannabilling.html

MISSING OUT / Johanna Billing

Prezentowane filmy:

MAGICAL WORLD (2005)
PROJECT FOR A REVOLUTION (2000)
MISSING OUT (2001)
LOOK OUT ! (2003)
GRADUATE SHOW (1999)
WHERE SHE IS AT (2001)
MAGIC & LOSS (2005)
THIS IS HOW WE WALK ON THE MOON (2007)MAGICAL WORLD (2005) to film nakręcony w wakacyjny dzień 2005 roku w świetlicy na przedmieściach Zagrzebia. Dzieci śpiewają piosenkę zespołu Rotary Connection Magical World z 1968 roku. Jest ona swoistym hymnem na cześć niepewnej przyszłości i jednocześnie rzuca odrobinę światła na sytuację kraju doświadczającego transformacji. W filmie historyczny kontekst piosenki miesza się z rzeczywistością młodego rozwijającego się kraju.

PROJECT FOR A REVOLUTION (2000) nawiązuje do filmu Zabriskie Point (nazwa miejsca w Dolinie Śmierci w południowej Kaliforni) Antonioniego z 1970 roku i może być traktowany jako manifestacja ducha młodzieżowej rewolty, próbę zrozumienia jej przyczyn na tle problemów młodzieży w tamtym okresie i wynikających z nich zachowań oraz konsekwencji jakie za sobą niosły. Dzieje się on w atmosferze protestów czarnoskórych studentów na uniwersytecie w Los Angeles przeciwko dyskryminacji rasowej, do których wkrótce przyłączają się biali studenci i dochodzi do rozruchów. Film Johanny Billing rozgrywa się w natomiast w Szwecji. Kamera krąży po pomieszczeniu, w którym zgromadzeni są młodzi ludzie. Nie ma po między nimi żadnej interakcji, nikt nie rozmawia. Czuć napięcie i rodzaj wyczekiwania.

MISSING OUT (2001) zaczyna się widokiem z lotu ptaka na grupę leżących nieregularnie na podłodze ludzi. Nie podejmują żadnej aktywności. Sytuacja sprawia wrażenie fotograficznej sesji mody. Artystka wraca w tym filmie do wspomnień z dzieciństwa, z kolektywnego ćwiczenia relaksacyjnego, jakie było popularne i uskuteczniane w szwedzkich szkołach i przedszkolach w latach 70. Tylko w przeciwieństwie do idei ćwiczenia - relaksu, film wywołuje dziwny rodzaj oczekiwania na akcję, jakiekolwiek działanie.

GRADUATE SHOW (1999) to praca dyplomowa artystki - video performance. Zaprosiła swoich przyjaciół, także absolwentów Konstfack University college of arts, crafts and Design w Sztokholmie do odtańczenia horeograficznego tańca stworzonego przez Annę Vnuk do kawałka „Moody” (1981) zespołu ESG (Emerald, Sapphire and Gold) z południowego Bronxu.

WHERE SHE IS AT (2001) dzieje się w Ingierstrand Bath, budynku zaprojektowanym przez dwóch architektów: Ole Lind Schistad i Eyvind Mostue w 1934. Jest to jeden z niewielu przetrwałych przykładów funkcjonalnej architektury w Oslo, obecnie niszczejący. Kobieta wspina się na wieżę, ale zamiast skoczyć zmaga się z fizycznym wyzwaniem i swoim lękiem.

MAGIC & LOOS (2005) to film pokazujący moment przeprowadzki. Grupa ludzi metodyczni i bez emocji pakuje kolejne przedmioty, spuszcza na linach meble - jest to rodzaj tajemniczej, cichej choreografii.

THIS IS HOW WE WALK ON THE MOON (2007) to najnowszy film Johanny Billing. Artystka zaprosiła grupę lokalnych muzyków na wycieczkę jachtem. Widzimy przygotowania na lądzie, moment podróży, aż do osiągnięcia celu - Firth of Forth Rail Bridge, most łączący Edynburg z Hrabstwem Fife. W pewnym sensie stawiają oni pierwsze kroki na tym nieznanym dla nich terytorium jakim jest żeglowanie. Tytuł filmu nawiązuje do piosenki amerykańskiego eksperymentalnego muzyka Arthura Russella z lat 80. Johanna wykonuje wspólnie z swoimi współpracownikami interpretację tego utworu.


Program pokazów ART IN CINEMA:
MAJ 2008 - KAROLINA KOWALSKA
CZERWIEC 2008 - WILHELM SASNAL
LIPIEC 2008 - ANNA NIESTEROWICZ
SIERPIEŃ 2008 - OLA I DOROTA BUCZKOWSKIE
WRZESIEŃ 2008 - JOHANNA BILLING


Bilety: tylko 7 zł!

Organizator projektu:

NO LOCAL

Współpraca
:

Kino Pod Baranami


Partnerzy projektu

     
Lokal 30

Sponsorzy

LIKUS MIEJSCE BAR MIEJSCE SKLEP

Patroni medialni:

Cracow-Life.com ŚwiatObrazu.pl Independent.pl

Radio Kraków  Stopklatka.pl Obieg
Bookmark and Share

archiwum