kpb

12. LGBT Film Festival ONLINE w E-Kinie Pod Baranami

12. LGBT Film Festival
w E-Kinie Pod Baranami
24 września-7 października 2021
e-kinopodbaranami.pl

 

 


Od 24 września do 7 października, zapraszamy na internetową odsłonę 12. edycji LGBT Film Festival. Po pokazach w sali kinowej, filmy będzie można zobaczyć online na platformie e-kinopodbaranami.pl.


Wśród oferowanych w E-Kinie Pod Baranami filmów jest rozczulająca komedia Łabędzi śpiew, w której Udo Kier (wcielający się w ekstrawaganckiego fryzjera) musi zmierzyć się z duchami przeszłości oraz Saint-Narcisse - najnowszy obraz ekscentrycznego reżysera Bruce’a La Bruce (twórcy skandalizującej Gerontofilii).


Doznania estetyczne zapewnia My First Summer - oświetlony ciepłymi promieniami słońca, australijski dramat o dorastaniu. Wśród malowniczych krajobrazów toczy się również akcja austriacko-belgijskiego Dlaczego nie ty, osadzonego wśród malowniczych tyrolskich gór i wiosek.


Prezentowana m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym Valentina to przejmujące odbicie wyzwań, którym muszą stawić czoło młode osoby, by żyć w zgodzie ze sobą. O niezwykłych zmaganiach opowiada także Welcome to the USA - szczery portret młodej Kazaszki planującej przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych.


Wielbiciele kina dokumentalnego powinni zwrócić szczególną uwagę na izraelski film Transkids, będący efektem czteroletniej rejestracji życia czwórki transpłciowych nastolatków i ich rodzin oraz na kenijską produkcję I Am Samuel, której bohater na przekór tradycji i prawu szuka własnego miejsca na ziemi.


Na Naszej platformie online czekają też aż cztery zestawy krótkich metraży: GAY SHORTS I, GAY SHORTS II, LESBIAN SHORTS oraz TRANS & GENDER DIVERSE SHORTS. W ostatnim secie pojawia się polski akcent: film Jednorożec, będący oryginalnym portretem Kim Lee - zmarłej niedawno ikony sceny Drag Queen w Polsce, której wizerunek widnieje również na plakacie festiwalu.


Filmy Welcome to the USA, Łabędzi śpiew i Dlaczego nie ty dostępne będą do 3 października. Pozostałe tytuły pozostaną na platformie do 7 października.

 

BILETY: 15 zł
Karnet: 80 zł
(Karnet obejmuje osiem filmów pełnometrażowych i dostępny jest w dniach 24 września-3 października).


Wszystkie filmy dostępne są również w wersji z angielskimi napisami.


O FILMACH:
 
FILMY PEŁNOMETRAŻOWE: 
 

DLACZEGO NIE TY | HOCHWALD
(Evi Romen) AU/BE 2020, 107’

 

Austrian Film Award, AT 2021: 9 nominacji, 3 nagrody
Torino Film Festival 2020: Najlepszy Film (nominacja)
Zurich Film Festival 2020: Najlepszy Film


Mario kocha tańczyć i właśnie taniec często pozwala mu przetrwać ciężkie chwile. Dla kogoś takiego jak on kariera taneczna pozostaje odległą mrzonką. Mieszka z matką nad wiejską rzeźnią, pracuje jako cukiernik i podejmuje się dorywczych prac. Jego ukochany przyjaciel Lenz, pochodzi z bogatej rodziny i ma dużo większe szanse, żeby zrealizować swoje marzenia i zostać aktorem. Kiedy Lenz dostaje stypendium w Rzymie, Mario postanawia wyjechać razem z nim. Po drodze zatrzymują się w gejowskim klubie. Wydarzenia tamtej nocy zmienią wszystko…
 

Dlaczego nie ty to debiut reżyserski Evi Romen uhonorowany główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Evi podejmuje tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić swoją historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.
 


I AM SAMUEL | I AM SAMUEL
(Pete Murimi) KE 2020, 69’ (film dokumentalny)

Samuel urodził się na kenijskiej wsi, gdzie tradycja jest ważniejsza od czegokolwiek innego. Łączą go bliskie relacje z matką, ale już ojciec, pastor lokalnej społeczności, nie rozumie, dlaczego syn wciąż się nie ożenił. Po wyprowadzce do miasta Samuel zakochuje się w Aleksie, znajdując wreszcie swoje miejsce na ziemi. Ich miłość rozwija się wbrew obowiązującemu prawu, które kryminalizuje związki osób tej samej płci. Mimo groźby przemocy i odrzucenia, Samuel i Aleks próbują funkcjonować w obu światach, prywatnym i publicznym, szukając w nich podobnej akceptacji.
 


ŁABĘDZI ŚPIEW | SWAN SONG
(Todd Stephens) US 2021, 105'

 

Monte Carlo Comedy Film Festival 2021: Nagroda Publiczności, Najlepszy Film, Najlepszy Aktor (Udo Kier)
 

Legendarny aktor, Udo Kier jako emerytowany fryzjer ucieka ze swojego domu opieki po tym, jak dowiaduje się o ostatnim życzeniu byłej klientki – cudownej Lindy Evans, która marzy aby ten ułożył jej ostatnią fryzurę.
 

Łabędzi śpiew to słodko-gorzka komedia, w której genialny Udo Kier odkrywa na nowo swój blask.
 


MY FIRST SUMMER | MY FIRST SUMMER
(Katie Found) AU 2020, 80'

 

Historia dwóch dziewczyn, które spotykają się na chwilę przed osiągnięciem emocjonalnej dojrzałości i nawiązują przyjacielsko-miłosną relację. W rolach głównych dwie młode - już utytułowane - australijskie aktorki Markella Kavenagh i Maiah Stewardson. Wcielają się w Claudię i Grace, które starają się ukryć swój związek przed zaniepokojonymi dorosłymi tak długo, jak to możliwe.
 


SAINT-NARCISSE | SAINT-NARCISSE
(Bruce LaBruce) CA 2020, 101'

 

MFF w Wenecji: Queer Lion (nominacja)
 

Kanada, 1972 rok. 22-letni Dominic czuje pociąg… do samego siebie. Nic nie ekscytuje go tak bardzo jak jego własne odbicie w lustrze, dlatego większość czasu spędza na robieniu zdjęć samemu sobie. Wraz ze śmiercią jego ukochanej babci wychodzi na jaw mroczny rodzinny sekret. Okazuje się, że jego matka-lesbijka wcale nie umarła przy porodzie, a w pewnym klasztorze z dala od cywilizacji wychował się jego brat-bliźniak. Przeznaczenie łączy ponownie całą rodzinę i wikła jej członków w osobliwą więź podszytą seksem, zdradą i pragnieniem odkupienia.
 


TRANSKIDS | TRANSKIDS
(Hilla Medalia) IL 2020, 103’ (film dokumentalny)
 

16-letni Noam przyszedł na świat w ciele kobiety i uczył się w żeńskiej szkole prowadzonej przez duchownych. 16-letni Ofri zawsze był „tą fajną dziewczyną, biegającą z chłopakami za piłką”. 16-letnia Romy urodziła się wprawdzie jako biologiczny chłopak w świeckiej rodzinie, ale gdy tylko zaczęła bawić się lalkami, rodzice wysłali ją do religijnej szkoły. 17-letni Liron długo ukrywał się pod warstwą mocnego makijażu i błyszczących kostiumów, zanim zyskał odwagę do skonfrontowania się z prawdą o sobie samym.
 

Transkids to efekt czteroletniej dokumentacji życia czwórki nastolatków i ich rodzin, rzucający nowe światło na problemy społecznego i osobistego wpływu, jaki wywiera na osobach transpłciowych najbliższe otoczenie. Uzgodnienie płci w młodym wieku wzbudza wciąż kontrowersje na całym świecie, nie tylko we współczesnym, zmilitaryzowanym Izraelu, gdzie powstawał film. Jednak ten – naturalnie trudny – proces, to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie radzić ludzie na tak wczesnym etapie życia.
 


WELCOME TO THE USA | WELCOME TO THE USA
(Assel Aushakimova) KZ 2019, 95’

New York’s LGBT Film Festival 2020: Najlepszy Film Międzynarodowy
The Boston LGBT Film Festival 2020: Najlepszy Film (nominacja)

 

Aliya, 36-letnia lesbijka, wygrywa na loterii Zieloną Kartę, dzięki czemu może wyrwać się z Kazachstanu i rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Przygotowania do wyjazdu powinny być dla niej radosne, jednak pozytywne emocje tłumione są przez wątpliwości. Chociaż kobieta bardzo chciałaby raz na zawsze zostawić za sobą świat przepełniony korupcją, seksizmem i wszechobecnym kultem jednostki, to jednak trudno jej opuścić starzejącą się chorą matkę oraz tkwiącą w toksycznym małżeństwie siostrę.
 

Welcome to the USA to niezwykle szczery debiut reżyserski Assel Aushakimovej, który zdobył uznanie szerokiej publiczności.
 


VALENTINA | VALENTINA 
(Cássio Pereira dos Santos) BR 2020, 95'

London LGBT Film Festival 2021: Najlepszy Film (nominacja)
L.A. Outfest 2020: Najlepszy Film
São Paulo International Film Festival 2020: Nagroda Publiczności
Warszawski Festiwal Filmowy 2020: Najlepszy Film (nominacja)


Valentina, 17-letnia Brazylijka, przeprowadza się z matką na wieś. Mają plan, żeby zacząć wszystko od nowa. Aby uniknąć prześladowania i kłopotów, Valentina chce zapisać się do nowej szkoły pod imieniem używanym w mediach społecznościowych i zachować w tajemnicy fakt, że jest transpłciowa. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy szkoła wymaga w ramach rekrutacji podpisu drugiego rodzica…
 

Zagrana przez debiutującą transpłciową aktorkę Thiessę Woinbackk Valentina to ekranowe odbicie wyzwań, którym muszą stawić czoło młode osoby, by żyć wreszcie w zgodzie ze sobą.
 


GAY SHORTS I – zestaw krótkich metraży:
 
SPARKS | SPARKS
(Netta Shalev) IL 2020, 25’

Po roku od śmierci swojego brata-bliźniaka, homofob Amit wraca do rodzinnego domu. Na miejscu odkrywa, że mieszka tam partner zmarłego na AIDS Yoniego.


HANDS AND WINGS | HANDS AND WINGS
(Sungbin Byun) KR 2019, 15’

Z powodu swojej niepełnosprawności Woo-Sung nie może swobodnie posługiwać się rękami. Nie potrafi więc samodzielnie realizować swoich seksualnych pragnień. Matka próbuje mu pomóc, ale to dla niego za wiele…


RIO | RIO
(Marco Buontempo) AR 2020, 24’

Sześć lat po przeżyciu namiętnego romansu Bruno i Franco spotykają się w mieście o nazwie Río Ceballos. Podczas spędzanego wspólnie dnia dyskutują o swoim byłym związku. Konflikty i nieporozumienia wieku nastoletniego wracają w zmienionej formie, a mężczyźni odkrywają, że ich młodzieńczy związek mógł być o wiele ważniejszy niż dotąd myśleli.


FAG | FAG
(Olivier Lallart) FR 2019, 33’

Thomas odkrywa swoje uczucia do Estebana, kolegi ze szkoły. Plotka o „inności” chłopaka rozchodzi się z prędkością światła, a on sam zaczyna odczuwać na sobie spojrzenia innych uczniów.
 


GAY SHORTS II – zestaw krótkich metraży:
 
TWO MEN BY THE SEA | TWO MEN BY THE SEA
(Gabriel Motta) BR 2020, 17’

Po opuszczeniu Brazylii, César spotyka Martina w opustoszałej kawiarni w estońskim Tallinie. Mężczyźni mają przed sobą tylko płynny bezkres morza…


VINCENT AVANT MIDI | VINCENT BEFORE NOON
(Guillaume Mainguet) FR 2019, 17’

Ojciec składa synowi nieoczekiwaną wizytę po latach konfliktu, spotykając się z wybuchem gniewu. Wszystko zmienia się jednak, gdy ten pierwszy wyjawia prawdziwy powód odwiedzin…


NEXT OF KIN | NEXT OF KIN
(Dean Marriott) GB 2020, 11’

Liam, młody Brytyjczyk staje się ofiarą systemu, który odmawia mu prawa do istnienia i skazuje na zapomnienie po nagłej śmierci jego partnera, Bena.


VIRGIN MY ASS | VIRGIN MY ASS
(Adar Sigler) IL 2020, 17’

Ophir prosi Harela o małą przysługę, która pozwoli mu poczuć się „normalnym gejem”. No, może o coś więcej niż przysługę… Podczas spędzonej wspólnie nocy obaj nauczą się wiele o intymności.


FERNÁNDEZ PRATSCH | FERNÁNDEZ PRATSCH
(Emiliano Spampinato) DE 2020, 30’

Wyjątkowy, wolny i niezwykle ekscentryczny: oto Serafin, Hiszpan, który w czasie reżimu generała Franco zostaje zesłany do Niemiec. 60 lat później opowiada nam razem z mężem Michaelem o swoich wspomnieniach i marzeniach.


 
LESBIAN SHORTS - zestaw krótkich metraży:
 
COLADA | THE WASH IN LOVE
(Ibon Hernando) ES 2020, 10'

Maria kocha się w swojej sąsiadce, Susanie. Chce sprawić, by kobieta odwzajemniła jej uczucia, ale spotyka ją tylko przy rozwieszaniu prania.


DEINE SCHÖNE GESTALT | BEAUTIFUL YOU
(Bernadette Kolonko) DE 2020, 19'

Christine, próbująca na wszelkie sposoby przywrócić głos swojej niemej córce, spotyka Leonore. Skupiona na obowiązkach rodzinnych kobieta staje się coraz bardziej świadoma własnej nieumiejętności wyrażania wewnętrznych pragnień.


REGARDE PASSER MON FANTÔME | SEE MY GHOST PASSING AWAY
(Yann Pichot) FR 2019, 12’

Gdzieś na granicy marzeń sennych i koszmarów Lilith widzi ducha utraconej miłości. Zachwycające wizualnie, enigmatyczne ghost story o nastoletnich uczuciach.


AYANEH | AYANEH
(Nicolas Greinacher) CH 2019, 14’

Pewnego dnia Ayaneh spotyka na basenie Annę, która od razu ją zaciekawia. W miarę rozwoju ich relacji, religijna rodzina Ayaneh wyraża coraz większy sprzeciw wobec nowej znajomości córki.


STRANGERS | STRANGERS
(Jamieson Pearce) AU 2019, 14’

Adrienne i Stewart muszą zająć się swoją chorującą matką, która – eksplorując swoją seksualną tożsamość – zaczyna łamać zasady domu opieki. Wzruszająco-zabawny, zniuansowany portret jesieni życia.


NOOR & LAYLA | NOOR & LAYLA
(Fawzia Mirza) CA 2021, 13’

Noor i Layla postanawiają się rozstać. To koniec ich wspólnej drogi czy może... początek? Obserwujemy pięć przełomowych momentów z ich życia, którym za każdym razem towarzyszy muzułmańskie wezwanie do modlitwy.
 


TRANS & GENDER DIVERSE SHORTS - zestaw krótkich metraży:
 
GOD'S DAUGHTER DANCES | GOD'S DAUGHTER DANCES
(Sungbin Byun) KR 2020, 25’

Transpłciowa tancerka o imieniu Shin-mi zostaje wezwana do stawienia się przed komisją wojskową w celu przejścia obowiązkowej kwalifikacji. Dziewczyna udaje się tam w pełnej gotowości do walki… o swoją tożsamość.


VENTURE OUT | VENTURE OUT
(Jamie DiNicola) US 2020, 15’

Venture Out to organizacja non-profit, która organizuje outdoorowe wyprawy dla społeczności LGBT. Założyciel i uczestnicy projektu dzielą się swoimi historiami na temat terapeutycznej mocy natury i przynależności.


SOLE MIO | SOLE MIO
(Maxime Roy) FR 2019, 22’

Odkąd jego ojciec wyjechał do Nicei, Daniel usiłuje samodzielnie prowadzić rodzinną firmę grzewczą. Wraca do Lille na jedną noc, by nazajutrz poddać się planowanej od dawna korekcie płci, po której stanie się wreszcie Lisą.


JEDNOROŻEC | UNICORN
(Maya Teryaki, Marta Bogdańska) PL 2021, 14’

Zabawny i zarazem refleksyjny portret Kim Lee, ikony sceny Drag Queen w Polsce. Opowieść o człowieku, który zachwycał swoją nietuzinkową osobowością, charyzmą i błyskotliwym dowcipem. Publiczność go kochała, a on chciał być dla nich – jak sam to określał – przybyszem z innej planety, jednorożcem. Film jest luźną impresją na temat jego osoby, wycinkiem z jego życia, swoistym hołdem dla Kim Lee. Widzimy go w garderobie, gdzie pokazuje nam niezliczone kreacje, na scenie, na próbach, na ulicy. Przyglądamy się archiwalnym nagraniom z osiemnastoletniej kariery i poznajemy tajniki transformacyjnej mocy dragu.
 


 
ORGANIZATORZY:
Fundacja FilmGramm
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum