kpb

SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: Nomadland

SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: 
Nomadland  (reż. Chloé Zhao)
sobota, 29 maja 2021, godz. 10.00
Kino Pod Baranami


Po dwumiesięcznej przerwie, ponownie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych na pokaz w ramach Spotkań Młodych Amatorów Kina - dyskusyjnego klubu filmowego dla licealistów. Na ekranie królować będzie Nomadland Chloé Zhao - wyróżniony trzema Oscarami poruszający portret życia w drodze, ze znakomitą Frances McDormand w roli głównej. Film zostanie poprzedzony tradycyjną prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla uczniów tylko 12 zł!


Kolejne dwa miesiące bez kina skutecznie przypomniały, że nic nie może równać się  oglądaniu filmów w przytulnym wnętrzu sali kinowej. Pragnąc godnie uczcić powrót młodych kinomanów do swoich przestrzeni przy Rynku Głównym, zapraszamy wszystkich licealistów na pokaz oscarowego Nomadland - obsypanego nagrodami, przejmującego filmu drogi.


Główną bohaterką Nomadland jest Fern - dojrzała kobieta grana przez fenomenalną Frances McDormand - która porzuca swoje wyludniające się, chylące ku gospodarczemu upadkowi rodzinne strony, by stać się współczesnym nomadą. Wędrowcem bez stałego adresu, przemierzającym amerykańskie bezdroża w poszukiwaniu pracy, bliskości i własnego miejsca na ziemi.


Nomadland został oparty na reportażu Jessiki Bruder Nomadland. W drodze za pracą, wydanym po polsku nakładem Wydawnictwa Czarne. Prawa do ekranizacji książki kupiła sama McDormand, reżyserię powierzając Chloé Zhao - urodzonej w Pekinie twórczyni takich tytułów jak Jeździec czy Pieśni braci moich, wyróżnionej podczas kwietniowej ceremonii Oscarem dla najlepszej reżyserki.

 

SMAK to dyskusyjny klub filmowy dla licealistów, będący inicjatywą uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutować o tym, co zobaczyli.


Filmowi towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie, a pokaz zwieńczy wymiana zdań na temat obejrzanego filmu.


Pokaz odbędzie się zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W sali kinowej dostępnych będzie 50% miejsc, a podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone będą punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.

 

Bilety dla uczniów: 12 zł

 

ZIELONA KARTA UCZNIA


Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie Ucznia (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jedna darmowa wejściówka na wybrany film. Karta jest ważna razem z aktualną legitymacją szkolną.


O FILMIE:


NOMADLAND | NOMADLAND
reż. Chloé Zhao, USA/Niemcy 2020, 107’

Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Chloé Zhao), Najlepsza aktorka (Frances McDormand)
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany, Nalepsze zdjęcia, Najlepszy montaż
Złote Globy 2021: Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser (Chloé Zhao)
MFF w Wenecji 2020: Złoty Lew - Najlepszy film, Nagroda Specjalna - Nagroda Fair Play Cinema


Po kryzysie gospodarczym i upadku zakładu pracy w Nevadzie, Fern (Frances McDormand) pakuje swoją furgonetkę i wyrusza w podróż, odkrywając życie poza konwencjonalnym społeczeństwem. Kontempluje amerykańską przyrodę, poznaje coraz to nowych ludzi i próbuje utrzymać się z dorywczych robót. Nieustannie jest w drodze.


W Nomadland, obok aktorów (Frances McDormand, David Strathairn) pojawiają się prawdziwi współcześni nomadzi: Linda May, Swankie i Bob Wells, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej wędrówki przez rozległy krajobraz amerykańskiego Zachodu.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum