kpb

Granica - wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy

Granica (reż. Ali Abbasi)
wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy

czwartek, 28 stycznia 2021, godz. 21.00
e-kinopodbaranami.pl

 
28 stycznia zapraszamy do internetowej sali e-kinopodbaranami.pl na kolejne wirtualne spotkanie Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. W ramach nadrabiania filmowych zaległości, na ekranach pojawi się tytuł z niedalekiej przeszłości: Granica Aliego Abbasiego - nietuzinkowa skandynawska historia miłosna, nominowana w 2019 roku do Oscara. Pokaz filmu zostanie poprzedzony wprowadzeniem, a po projekcji odbędzie się dyskusja online.

 
Pandemiczne czasy sprzyjają sięganiu po nieco starsze, dotychczas przeoczone tytuły. W ten ten trend wpiszą się również uczestnicy Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego, którzy podczas spotkania 28 stycznia sięgną po nominowaną do Oscara Granicę Aliego Abbasiego z 2018 roku. Ta pełna skandynawskiego chłodu i surowości, nietypowa historia miłosna, skupia się wokół postaci Tiny (ukryta pod grubą warstwą charakteryzacji Eva Melander) - kobiety o nietypowym wyglądzie i doskonałym węchu. Wyostrzony zmysł pozwala pracującej w porcie granicznym bohaterce wychwytywać wszelkie próby przemytu. Zawodzi jednak, gdy przy stanowisku kontroli pojawia się podejrzany włóczęga (Eero Milonoff), wyglądający uderzająco podobnie do Tiny.


Granica to oryginalne połączenie klasycznej baśni, fantasy, kina społecznego i mrocznego nordic noir. Reżyser filmu, Ali Abbasi (twórca docenionego horroru Shelley), nie boi się epatować brzydotą. Czyni ją centralnym elementem opowiadanej historii, a jednocześnie zadaje serię intrygujących pytań na temat mechanizmów wykluczenia, odkrywania swojego prawdziwego “ja” oraz ludzkich reakcji na inność.


Wspólny seans filmu poprzedzi tradycyjna prelekcja wygłoszona za pośrednictwem platformy Zoom. Po domowym seansie, widzowie spotkają się ponownie, tym razem na dyskusji (również na Zoomie).


Aby uczestniczyć w dyskusji należy zalogować się swoim imieniem i mieć dostęp do kamerki.


BILETY dla studentów: 12 zł
Kod zniżkowy dostępny po dołączeniu do grupy NOCNIK online na Facebooku.
Kod zostanie podany w czwartek, 28 stycznia, około g. 20.45.
(Bez kodu - cena biletu: 15 zł)

 
HARMONOGRAM POKAZU:
 
21.00 PRELEKCJA (zoom)
21.10 DOMOWY SEANS (www.e-kinopodbaranami.pl)
23.15 DYSKUSJA (zoom)
 

O FILMIE:
 
GRANICA | GRÄNS
(Ali Abbasi) SE/DK 2018, 110'

Oscary 2019: nominacja do nagrody za najlepszą charakteryzację i fryzury, szwedzki kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Cannes 2018: zwycięzca sekcji Un Certain Regard
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: najlepsze efekty specjalne, 3 nominacje - najlepszy film europejski, najlepsza aktorka (Eva Melander), najlepszy reżyser (Ali Abbasi), najlepszy scenariusz (Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist)
MFF w Jerozolimie 2018: wyróżnienie
MFF w Monachium 2018: nagroda CineVision
Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2018: Nagroda Norweskich Krytyków Filmowych
MFF w Palm Springs 2018: nagroda Directors to Watch

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy i sprawiają, że to nie jest zwyczajna historia miłosna.

Nowy film jednego z najciekawszych duńskich reżyserów młodego pokolenia, Alego Abbasiego Granica to porywająca adaptacja opowiadania pochodzącego ze zbioru Papierowe ściany Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki Wpuść mnie, na podstawie której powstał słynny horror Pozwól mi wejść (2008). Szwedzki pisarz jest również współautorem scenariusza. W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego Rebecka Martinsson.


ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum