kpb

Najgorsze wiersze świata - wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy

Najgorsze wiersze świata (reż. Gábor Reisz)
wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy
czwartek, 21 stycznia 2021, godz. 21.00
e-kinopodbaranami.pl

 

 

 
21 stycznia zapraszamy do internetowej sali e-kinopodbaranami.pl na kolejne wirtualne spotkanie Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Tym razem, na domowych ekranach pojawi się niedoceniona węgierska komedia Najgorsze wiersze świata, uznana przez ekipę Kina Pod Baranami za jeden z najlepszych filmów 2020 roku. Seans zostanie poprzedzony wprowadzeniem, a po projekcji odbędzie się dyskusja online.

 
Najgorsze wiersze świata to pełna humoru i nostalgii opowieść o 33-letnim Tamásie, którego życie w jednej chwili staje na głowie. Po porzuceniu przez dziewczynę, zdesperowany mężczyzna postanawia wrócić z Paryża do rodzinnego Budapesztu i tam zacząć wszystko od nowa. W postać głównego bohatera wcielił się sam reżyser i scenarzysta filmu, Gábor Reisz (twórca komediodramatu Sens życia oraz jego brak).


W Najgorszych wierszach świata, Gábor Reisz znakomicie bawi się filmową formą. Żongluje konwencjami i gatunkami, proponuje efektowne rozwiązania wizualne i wprowadza w życie cały szereg niekonwencjonalnych pomysłów. W niemal surrealistyczny sposób snuje intymną historię o życiowym kryzysie i próbie wyjścia z niego obronną ręką.


Film został uznany przez ekipę Kina Pod Baranami za 5. najlepszy film 2020 roku!


Wspólny seans filmu poprzedzi tradycyjna prelekcja wygłoszona za pośrednictwem platformy Zoom. Po domowym seansie, widzowie spotkają się ponownie, tym razem na dyskusji (również na Zoomie).

Aby uczestniczyć w dyskusji należy zalogować się swoim imieniem i mieć dostęp do kamerki.


BILETY dla studentów: 12 zł
Kod zniżkowy dostępny po dołączeniu do grupy NOCNIK online na Facebooku.
Kod zostanie podany w czwartek, 21 stycznia, około g. 20.45.
(Bez kodu - cena biletu: 15 zł)

 

HARMONOGRAM POKAZU:

21.00 PRELEKCJA (zoom)
21.10 DOMOWY SEANS (www.e-kinopodbaranami.pl)
23.00 DYSKUSJA (zoom)

 
O FILMIE:
 
NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA | ROSSZ VERSEK
(Gábor Reisz) HU 2018, 97'

Węgierski Tydzień Filmowy 2019 – nagroda Grand Prize, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy montaż
Festiwal Filmowców Komediowych w Monte Carlo 2019 – Nagroda Jury za najlepszy film
Forum Kina Europejskiego CINERGIA 2019 – nagroda publiczności (2. miejsce)
Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych 2019 – najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy aktor drugoplanowy (Zsolt Kovács)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Turynie 2018 – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Scuola Holden, Nagroda AVANTI!

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Obrazując różne oblicza swojego bohatera, węgierski reżyser Gábor Reisz (jest tu też scenarzystą i aktorem) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.


ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum