kpb

Art in Cinema - Ola i Dorota Buczkowskie

Pokazy sztuki wideo ART IN CINEMA w Kinie Pod Baranami od maja do października 2008!

Dorota Buczkowska / Oswajanie

ART IN CINEMA jest eksperymentem realizowanym przez Fundację No Local. Celem Fundacji jest rozwijanie, promowanie i popularyzowanie sztuk wizualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. No Local angażuje się w działania o charakterze edukacyjnym i prospołecznym. Punktem wyjścia dla inicjatyw fundacji jest obserwacja wpływów i zależności zachodzących między współczesną sztuką a rzeczywistością. Dlatego ważne, by miejsca, w których realizowane są projekty No Local dostosowane były do specyfiki pokazywanej sztuki. Stąd pomysł, by wykorzystać kino dla wideo artu.

ART IN CINEMA wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu wideo artem w Polsce, umożliwiając publiczności regularny kontakt z tą formą sztuki. W przeciwieństwie do malarstwa, rzeźby czy instalacji łatwo dostępnych dzięki katalogom i dokumentacjom fotograficznym, możliwość dotarcia do konkretnych prac wideo jest znacznie mniejsza.

ART IN CINEMA rozpoczął się w maju 2008 roku. Zapraszamy na comiesięczne projekcje w Kinie Pod Baranami. Zaprezentowane zostaną filmy artystów polskich i zagranicznych.

Ciekawe, w jaki sposób sztuka zadziała w przestrzeni, jaką jest kino? Jak zostanie odebrana? Czy uda się rozszerzyć krąg osób zainteresowanych sztuką współczesną o miłośników filmu?

Artyści biorący udział w projekcie: Karolina Kowalska (maj), Wilhelm Sasnal (czerwiec), Anna Niesterowicz (lipiec), Ola i Dorota Buczkowskie (sierpień), Johanna Billing (wrzesień), Tomek Kozak (październik).


W środę, 20 sierpnia, o godz. 18.00
odbędzie się czwarty pokaz cyklu ART IN CINEMA.
Zaprezentujemy filmy Oli i Doroty Buczkowskich.

Po pokazie zapraszamy na after party do klubu Miejsce, ul. Estery 1, krakowski Kazimierz! 

Dorota i Ola Buczkowskie

Dorota Buczkowska i Ola Buczkowska to siostry. Każda z nich działa niezależnie. Ola przygotowuje projekty przede wszystkim w medium fotograficznym, Dorota korzysta z rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby. Obie realizują również prace wideo, które zostaną zaprezentowane w ramach sierpniowego pokazu kinowego projektu ART IN CINEMA.

Wspólny pokaz twórczości Buczkowskich to nie konfrontacja, ale poetyckie zestawienie twórczości sióstr, która mimo, że odmienna może tworzyć wspólną narrację. W Kinie Pod Baranami zaprezentowane zostaną filmy krążące wokół pozornie banalnych tematów zaczerpniętych z codziennego życia - młodość, seksualność, witalność, wstręt, poświęcenie, śmierć. Artystki wyrywają te codzienne sceny i tematy ze zwyczajowego kontekstu, tworząc wizualne przypowieści i baśnie, o dzisiejszym świecie. Są to prace bardzo zmysłowe i pełne emocji. 

GRANAT (Dorota Buczkowska) to spojrzenie na młodziutką dziewczynkę jedzącą owoc granatu. Jej biała bielizna kontrastuje z czerwienią owocu, a wśród ciszy słyszymy jedynie oddech bohaterki ocierającej twarz z soku i spadające na ziemię ziarenka. Obraz jest minimalistyczną, malarską metaforą inicjacji w kobiecość. 

SUMMER LOVE (Dorota Buczkowska) buduje napięcie wokół letniej, dusznej relacji między obcymi sobie ludźmi: młodą dziewczyną i chłopakiem, którzy przez przypadek zauważyli swoją obecność w miejskim parku - obserwują się wzajemnie udając jednocześnie, że nie są sobą zainteresowani.

MARTA (Ola Buczkowska) to krótki film mieszający w naszych zmysłach - noc, tafla wody i kobieta leniwie pływająca na połyskującym w ciemności materacu. 

WENUS (Ola Buczkowska) opowiada o opresyjności kultury i „nakazach", jakie nakłada ona na kobiety. Artystka siedząc naprzeciw fototapety z reprodukcją obrazu Narodzin Wenus Boticellego, goli metodycznie swe ciało jednorazową maszynką. W tle słyszymy słowa starej warszawskiej piosenki z przed lat „Dla ciebie chce być biała i dobra tak jak ty, bo z tobą dobrze bez ciebie źle, wiec chce być biała żebyś kochał mnie."

OSWAJANIE i PTAK (Dorota Buczkowska) oraz CIAŁO (Ola Buczkowska) to prace o pięknie i fascynacji śmiercią.

Punkt rosy / Dorota Buczkowska

Aleksandra Buczkowska (1978). Ukończyła architekturę wnętrz (scenografia) na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2004), a także Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi na kierunku fotografia (2007).

Dorota Buczkowska (1971). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku konserwacja malarstwa i rzeźby (1998) oraz na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 2003 roku. Studiowała Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim (1998-1999). W latach 2002-2003 odbywała staż w Centre National des Arts Plastiques Villa Arson w Nicei. Kilka lat spędziła w Arles we Francji. Współpracuje z Galerią Czarna w Warszawie.

Ptak / Dorota Buczkowska

Prezentowane filmy:

GRANAT
 - Dorota Buczkowska 
SUMMER LOVE - Dorota Buczkowska 
MARTA - Ola Buczkowska 
WENUS - Ola Buczkowska 
OSWAJANIE - Dorota Buczkowska 
PTAK - Dorota Buczkowska 
CIAŁO - Ola Buczkowska 
PUNKT ROSY - Dorota Buczkowska 
HUŚTAWKA - Dorota Buczkowska


Program pokazów ART IN CINEMA:
MAJ 2008 - KAROLINA KOWALSKA
CZERWIEC 2008 - WILHELM SASNAL
LIPIEC 2008 - ANNA NIESTEROWICZ
SIERPIEŃ 2008 - OLA I DOROTA BUCZKOWSKIE


Bilety: tylko 7 zł!

Organizator projektu:

NO LOCAL

Współpraca
:

Kino Pod Baranami


Partnerzy projektu

     
Lokal 30

Sponsorzy

LIKUS MIEJSCE BAR MIEJSCE SKLEP

Patroni medialni:

Cracow-Life.com ŚwiatObrazu.pl Independent.pl

Radio Kraków  Stopklatka.pl Obieg
Bookmark and Share

archiwum