kpb

Dojrzałe Kino: Zieja

środa, 2 września 2020, godz. 11.00

W środę, 2 września zapraszamy wszystkich dojrzałych widzów na pierwsze, wrześniowe spotkanie Dojrzałego Kina. Nowy sezon cyklu zainauguruje pokaz filmu Zieja Roberta Glińskiego, poświęconego wyjątkowej postaci księdza Jana Ziei.


Robert Gliński (Cześć Tereska, Wróżby kumaka, Kamienie na szaniec) w swoim najnowszym filmie opowiada o niezwykłych losach księdza Jana Ziei, w których przegląda się właściwie cała współczesna historia Polski. Duchowny, urodzony jeszcze w czasach zaborów, umiera już w III RP. Przeżywa wojnę polsko-bolszewicką, angażuje się w działalność Szarych Szeregów, powstanie warszawskie i stworzenie Komitetu Obrony Robotników. Jest pacyfistą rzuconym w sam środek wojennej zawieruchy oraz wzorem postępowania w najtrudniejszych czasach.


W roli tytułowej wystąpił Andrzej Seweryn, a w przesłuchującego go majora SB wcielił się Zbigniew Zamachowski.


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Wszystkie pokazy w ramach cyklu Dojrzałe Kino odbywają się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Widzowie zajmują co drugie miejsce w sali kinowej (zachowując dzięki temu wymagany dystans) i są jedynymi gośćmi Kina Pod Baranami w środowe przedpołudnia. Ponadto witani są przez noszącą maseczki lub przyłbice obsługę, zachęcającą do korzystania z rozmieszczonych na terenie budynku punktów odkażania rąk.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

O FILMIE:

ZIEJA | ZIEJA
(Robert Gliński) PL 2020, 112'

Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych.

Film Zieja wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

 

ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

   

Bookmark and Share

archiwum