kpb

11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego (MOS)

11. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
w Kinie Pod Baranami
17-23 lipca 2020
sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12)

 

 


W dniach 17-23 lipca wraz z Instytutem Francuskim zapraszamy na jedenastą odsłonę przeglądu najnowszych filmów „fabriqué en France”. Na ekranie m.in. uwielbiane przez polskich widzów francuskie komedie oraz poruszające dramaty, portretujące złożone międzyludzkie relacje.


Odbywający się pod niebiesko-biało-czerwonym sztandarem przegląd nowego kina francuskiego - nieco później niż zwykle - powraca do Kina Pod Baranami by zachwycać, poruszać, oczarowywać i bawić. Tegoroczne wakacje dla wielu oznaczają przerwę od śmiałych zagranicznych podróży, jednak ich brak postarają się zrekompensować produkcje, które zabiorą widzów we wspólną filmową wyprawę do kraju nad Sekwaną.


W programie przeglądu pojawia się mocna reprezentacja komedii. Jak być dobrą żoną to pełna wdzięku i humoru opowieść o równości płci z Juliette Binoche w roli właścicielki prywatnej szkoły dla dziewcząt, która musi nagle zrewidować swoje poglądy na temat tradycyjnego miejsca kobiety. Wokół kobiecych postaci koncentruje się także brawurowa czarna komedia Buntowniczki, której fabuły nie powstydziłby się sam Quentin Tarantino. O męski punkt widzenia zadbają Synowie Felixa Moati’ego, w których lekkość francuskiego kina miesza się z poważnymi życiowymi tematami. W głównych rolach: mistrz komedii Benoît Poelvoorde (Nic do oclenia, Zupełnie Nowy Testament) i gwiazda młodego pokolenia, Vincent Lacoste (Na zawsze razem, Sorry Angel).


Rozgrywająca się w Tunezji komedia Arab Blues zapewni oryginalne spojrzenie na konserwatywną rzeczywistość świata arabskiego, w którym niemały zamęt powoduje pojawienie się psychoanalityczki Selmy (w tej roli Golshifteh Farahani znana z Patersona i Co wiesz o Elly?). Zamieszanie w małej francuskiej wiosce wywołuje także czarująca Claire (Lou de Laâge), główna bohaterka Czystej jak śnieg, - uwspółcześnionej wersji klasycznej bajki o Królewnie Śnieżce (dla dorosłych widzów!). Dziewczynie nie dane będzie jednak zaznać spokoju, bowiem po piętach depcze jej zazdrosna teściowa Maud, o wyjątkowo morderczych zamiarach (Isabelle Huppert).


W poważniejsze tony uderza Kołysanka, dostępna także w wirtualnej sali Kina Pod Baranami (e-kinopodbaranami.pl), będąca adaptacją popularnej we Francji książki Leïli Slimani, powstałej na podstawie prawdziwych wydarzeń. Zatrudniona przez młode małżeństwo niania o twarzy Karin Viard (Bécassine!, Lolo, Rozumiemy się bez słów), początkowo traktowana jest jak wybawienie, jednak z czasem pokazuje swoje mroczne oblicze. Wisienką na torcie w programie przeglądu jest subtelny dramat autorstwa Claire Burger Prawdziwa miłość - osadzony na francusko-niemieckiej granicy, poruszający obraz samotnego ojcostwa oraz poszukiwania własnej drogi życiowej.


BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (7 wieczornych pokazów): 77 zł


HARMONOGRAM PROJEKCJI:

 

piątek, 17 lipca
19.00
JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ | LA BONNE EPOUSE
(Martin Provost) FR 2019, 108’

21.15 JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ | LA BONNE EPOUSE
(Martin Provost) FR 2019, 108’


sobota, 18 lipca
19.00
PRAWDZIWA MIŁOŚĆ
| C’EST ÇA L’AMOUR
(Claire Burger) FR 2018, 98’

 

niedziela, 19 lipca
19.00
ARAB BLUES
| UN DIVAN À TUNIS
(Manele Labidi) FR/TN 2019, 88’

 

poniedziałek, 20 lipca
19.00
CZYSTA JAK ŚNIEG
| BLANCHE COMME NEIGE
(Anne Fontaine) FR 2018, 95’

 

wtorek, 21 lipca
19.00
BUNTOWNICZKI
| REBELLES
(Allan Mauduit) FR 2018, 88’

 

środa, 22 lipca
19.00
KOŁYSANKA
| UNE CHANSON DOUCE
(Lucie Borleteau) FR 2019, 100’
(Film dostępny również na www.e-kinopodbaranami.pl)

 

czwartek, 23 lipca
19.00
SYNOWIE | DEUX FILS
(Félix Moati) FR 2018, 90’

 

SPOT:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:


Bookmark and Share

archiwum