kpb

Art in Cinema - Wilhelm Sasnal

Pokazy sztuki wideo ART IN CINEMA w Kinie Pod Baranami od maja do września 2008!ART IN CINEMA jest eksperymentem realizowanym przez Fundację No Local. Celem Fundacji jest rozwijanie, promowanie i popularyzowanie sztuk wizualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. No Local angażuje się w działania o charakterze edukacyjnym i prospołecznym. Punktem wyjścia dla inicjatyw fundacji jest obserwacja wpływów i zależności zachodzących między współczesną sztuką a rzeczywistością. Dlatego ważne, by miejsca, w których realizowane są projekty No Local dostosowane były do specyfiki pokazywanej sztuki. Stąd pomysł, by wykorzystać kino dla wideo artu.

ART IN CINEMA wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu wideo artem w Polsce, umożliwiając publiczności regularny kontakt z tą formą sztuki. W przeciwieństwie do malarstwa, rzeźby czy instalacji łatwo dostępnych dzięki katalogom i dokumentacjom fotograficznym, możliwość dotarcia do konkretnych prac wideo jest znacznie mniejsza.

ART IN CINEMA rozpocznie się w maju 2008 roku. Zapraszamy na comiesięczne projekcje w Kinie Pod Baranami. Zaprezentowane zostaną filmy artystów polskich i zagranicznych.

Ciekawe, w jaki sposób sztuka zadziała w przestrzeni, jaką jest kino? Jak zostanie odebrana? Czy uda się rozszerzyć krąg osób zainteresowanych sztuką współczesną o miłośników filmu?

Artyści biorący udział w projekcie: Karolina Kowalska (maj), Wilhelm Sasnal (czerwiec), Tomek Kozak (lipiec), Ola i Dorota Buczkowskie (sierpień), Johanna Billing (wrzesień).

W środę, 18 czerwca, o godz. 19.00, odbędzie się drugi pokaz cyklu ART IN CINEMA.
Zaprezentujemy wideo-art Wilhelma Sasnala.

Po pokazie zapraszamy na after party do klubu Miejsce, ul. Estery 1, krakowski Kazimierz!


Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal (ur. 1972 w Tarnowie) to malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Filmy Sasnala są ważną częścią jego działalności artystycznej, twórca traktuje projekty filmowe równie poważnie jak swoje malarstwo. Można zobaczyć je w galeriach i muzeach wraz z jego obrazami jako integralną część ekspozycji, tak jak w Zachęcie (LATA WALKI), czasami same budują całą wystawę jak w przypadku pokazu Muzeum Stedelijk w Amsterdamie związanego z przyznaniem Sasnalowi najważniejszej europejskiej nagrody artystycznej - imienia Vincenta van Gogha. Artysta wyświetla też swoje filmy na festiwalach m.in. w zeszłym roku w Mysłowicach w ramach Off Festiwal, a miesiąc temu na The GI Festiwal w Glasgow. Artysta określając swoje projekty filmowe mówi, że umiejscowić je można gdzieś między filmem artystycznym i teledyskiem.

O początkach swoich działań z kamerą Wilhelm Sasnal opowiada tak: Kiedy zacząłem robić pierwsze swoje filmy, należałem przez jakiś czas do koła filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury, nie zależało mi na robieniu etiud, czy wprawek, bardziej chciałem poznać samo narzędzie, jakim jest kamera filmowa, nauczyć się technologii. Nie miałem swojej kamery, sprzęt dostałem właśnie tam, zwykły Krasnogorsk, ale jednak 16mm i była też prawdziwa taśma filmowa, mogłem ją używać, testować.

Sasnal od lat nie rozstaje się z kamerą filmową, w efekcie powstaje na taśmie ruchomy zapis rzeczywistości widzianej z bardzo osobistej perspektywy. Otaczający świat, muzyka, bliscy ludzie, podróże - prywatne doświadczenia zostają przefiltrowane przez wyobraźnię twórcy i utrwalone na taśmie 16mm. Kliszę zapełnia wizualna materia, zbudowana z wrażeń, ulotnych obrazów, radykalnych eksperymentów, wspomnień i fragmentów narracji, które prowokują widza do szukania historii i budowania własnych interpretacji.

Mojave, reż. Wilhelm Sasnal

Zaprezentowane zostaną m.in. filmy

BRASIL, 2005
MOJAVE, 2006 
THE RANCH, 2006/2007 
LET ME TELL YOU A FILM, 2007
WIDLIK, 2007 
DRUGI KOŚCIÓŁ, 2008


Program pokazów ART IN CINEMA:
MAJ 2008 - KAROLINA KOWALSKA

CZERWIEC 2008 - WILHELM SASNAL


Bilety: tylko 7 zł!

Organizator projektu:

NO LOCAL

Współpraca
:

Kino Pod Baranami


Partnerzy projektu

     
Lokal 30

Sponsorzy

LIKUS MIEJSCE BAR MIEJSCE SKLEP

Patroni medialni:

Cracow-Life.com ŚwiatObrazu.pl Independent.pl

Radio Kraków  Stopklatka.pl Obieg 

Bookmark and Share

archiwum