kpb

Strajk dla Ziemi 2019: Kobieta idzie na wojnę - pokaz filmu i spotkanie

Strajk dla Ziemi 2019:
Kobieta idzie na wojnę (reż. Benedikt Erlingsson)
- pokaz filmu i spotkanie
czwartek, 26 września, godz. 20.45
Kino Pod Baranami

 

26 września, w przeddzień wielkiego Strajku dla Ziemi, zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmowy. Na ekranie Kobieta idzie na wojnę - ekologiczna baśń osadzona wśród niesamowitej islandzkiej przyrody. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktywistką krakowskiego oddziału ruchu Strajk dla Ziemi, Dorotą Łanoszką.


Kobieta idzie na wojnę to obsypana nagrodami (m.in. 10 nagród Edda przyznawanych przez Islandzką Akademię Filmową) historia samotnej walki z wszechpotężnym przeciwnikiem, będąca doskonałym punktem wyjścia do dyskusji na temat indywidualnego zaangażowania w kwestie ekologiczne. Główna bohaterka filmu, pięćdziesięcioletnia Halla, jest bardzo przywiązana do pięknej ziemi islandzkiej i jej wyjątkowej przyrody. Chcąc bronić swojej ojczyzny przed zagrożeniami, dokonuje licznych aktów sabotażu, na własną rękę starając się zatrzymać postępujące zniszczenie środowiska.


Strajk dla Ziemi to globalny, oddolny ruch na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych. Jego członkowie mówią o sobie: Jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy zdecydowali się działać. Globalnie domagamy się zmniejszenia emisji CO2 o połowę do 2030 i do zera do 2050 roku, jak również ochrony lasów tropikalnych i pociągnięcia do odpowiedzialności międzynarodowych korporacji współodpowiedzialnych za katastrofę klimatyczną i niszczenie przyrody. W Krakowie Strajk dla Ziemi żądał m.in. zwiększenia udziału energetyki OZE, utworzenia klastra, lepszej komunikacji publicznej i zwiększenia udziału terenów zielonych w mieście. Strajk dla Ziemi prowadzi działalność protestacyjną (najczęściej na parkingu przed UMK) i edukacyjną, m.in. w centrach aktywności seniora. Członkowie ruchu często pojawiają się na sesjach Rady Miasta Krakowa, promują tematykę ekologiczną w mediach i pomagają mieszkańcom znaleźć obywatelski głos.


Dzień po pokazie, 27 września, w całej Polsce odbędzie się Generalny Strajk dla Ziemi.

 

STRAJK DLA ZIEMI - spot:

 


Pokazowi filmu Kobieta idzie na wojnę towarzyszyć będzie spotkanie z Dorotą Łanoszką, działaczką Strajku dla Ziemi, która stosunkowo niedawno przyłączyła się do ruchu wskutek wielu niesamowitych zbiegów okoliczności - m. in. lektury książki Nadzieja w mroku Rebecki Solnit. Dorota, która studiuje socjologię po nieudanej przygodzie z polonistyką, opowie jak to jest być początkującą aktywistką oraz dlaczego każdy jest potrzebny, bez względu na to czym się zajmuje.


BILETY:
21 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:

KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ | WOMAN AT WAR
reż. Benedikt Erlingsson, Islandia/Francja/Ukraina 2018, 101’

Nagrody Edda – Najlepszy film, Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz, Najlepsza aktorka (Halldóra Geirharðsdóttir), Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, Najlepsze efekty wizualne, Najlepsza scenografia, Najlepsza muzyka

Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów! Przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami. Kobieta idzie na wojnę podbiła dziesiątki festiwali na całym świecie i zelektryzowała samą Jodie Foster, która wykupiła prawa do amerykańskiego remake'u filmu.
Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum