kpb

Świątynie kultury 3D - pokaz w ramach projektu “Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

Świątynie kultury 3D
- pokaz w ramach projektu “Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

poniedziałek, 2 grudnia 2019, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 


Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie towarzyszące projektowi “Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”: pokaz serialu dokumentalnego Świątynie kultury. Na ekranie najciekawsze współczesne budynki w wersji trójwymiarowej, widziane oczami m.in. Roberta Redforda i Wima Wendersa.


Świątynie kultury to niezwykły cykl dokumentalny poświęcony współczesnej architekturze, w którym sześciu reżyserów przedstawia historię i tajemnice związane ze słynnymi budynkami. Każdy z sześciu odcinków dotyczy innej budowli, która pojawia się na ekranie w pełnej krasie dzięki technologii 3D.


Widzowie rozpoczynają swoją architektoniczną przygodę od spotkania z Instytutem Salka w dzielnicy San Diego, po którym oprowadza słynny reżyser i aktor, Robert Redford. Oddany do użytku w 1962 roku budynek jest miejscem kultu nauki i natury, a swoim wyglądem przypomina przedziwny, nowoczesny klasztor z przeszklonymi ścianami działowymi oraz dziedzińcem z ławkami. Zupełnie innym dziełem sztuki jest Filharmonia Berlińska, o której opowiada twórca Piny i Soli ziemi Wim Wenders. Ten odważny, modernistyczny projekt wyszedł spod ręki Hansa Scharouna, który w nazistowskich Niemczech dostał zakaz tworzenia i łatkę architekta zdegenerowanego. W jego awangardowej filharmonii dyrygent stoi w centralnym punkcie sali koncertowej, a widzowie patrzą na orkiestrę z góry.


W chwili swojego powstania budził kontrowersje, dziś stanowi wielką atrakcję turystyczną oraz czołowy przykład postmodernizmu w architekturze. Pełną paradoksów specyfikę Centre Georges Pompidou stara się uchwycić Karim Aïnouz, którego film Niewidoczne życie sióstr Gusmao gości aktualnie na ekranach polskich kin. Niezwykłych wrażeń dostarcza także spacer po otwartym w 2010 roku norweskim więzieniu w Halden, które uchodzi za najbardziej humanitarne na świecie. Na ekranie opowiada o nim duński dokumentalista Michael Madsen (Wizyta, Jądro wieczności), odwołując się do książki Nadzorować i karać. Narodziny więzienia Michela Foucault. Ponadto na ekranie pojawia się także monumentalna Rosyjska Biblioteka Narodowa widziana oczami przedwcześnie zmarłego austriackiego twórcy Michaela Glawoggera, autora wstrząsających dokumentów Megamiasta, Śmierć człowieka pracy oraz Chwała dziwkom. Cykl wieńczy podpisany przez reżyserkę Margreth Olin filmowy portret Gmachu Opery w Oslo.


 

Pokaz Świątyń kultury w Kinie Pod Baranami odbędzie się w ramach projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, poświęconego przemysłom kreatywnym. To nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Krakowa odbędzie się w dniach 12 listopada - 15 grudnia i obejmie wykłady, warsztaty, wystawy, konferencje, debaty, prezentacje dizajnerskie, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spacery, targi oraz konkursy.


 

 

 

W ramach pokazu zaprezentowanych zostanie sześć odcinków serialu dokumentalnego Świątynie kultury o łącznym czasie trwania 156 minut. Pokaz w wersji 3D.

 


WSTĘP WOLNY

 

O FILMIE:

ŚWIĄTYNIE KULTURY 3D | CATHEDRALS OF CULTURE (serial dokumentalny)
(Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Robert Redford, Margreth Olin, Karim Aïnouz)
DE/DK/NO/AT/FR/US/JP 2014, 156’


Sześciu reżyserów przedstawia historię i architekturę słynnych światowych budynków. Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Nakręcony w 3D film przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

 

ZWIASTUN oryginalny:

 

Znalezione obrazy dla zapytania miasto kraków logo

 

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum