kpb

Tribute to Agnès Varda: Twarze, plaże - pokaz specjalny

Tribute to Agnès Varda:
TWARZE, PLAŻE – pokaz specjalny

niedziela, 14 kwietnia 2019, godz. 17.30
Kino Pod Baranami

 
29 marca 2019 zmarła Agnès Varda - wybitna dokumentalistka, reżyserka filmowa i fotografka, zwana „Królową francuskiej Nowej Fali”. Zapraszamy na pożegnalny pokaz zrealizowanego przez nią (wspólnie z artystą ulicznym JR) filmu Twarze, plaże.

 
Kojarzona przede wszystkim z kinem francuskim Agnès Varda, miała własną, autorską wizję kina. Nie podążała wydeptanymi ścieżkami, ale razem z innymi filmowymi rewolucjonistami łamała klasyczne reguły i tworzyła zupełnie nową jakość. Jej dzieła bliskie były eseistyce, mieściły się często na pograniczu fikcji i dokumentu. Agnès Varda swoją twórczością zapowiadała epokowe zmiany w światowym kinie (La Pointe Coute, 1954), potwierdzała dojrzałość nowych nurtów (Cléo od 5 do 7, 1961) i oddawała głos wykluczonym (Bez dachu i praw, 1985). A wszystko to, w charakterystycznym dla siebie stylu, wymykającym się jednoznacznej klasyfikacji.

 
Agnès Varda aż do końca pozostała aktywna zawodowo: udzielała wywiadów, bywała na festiwalach i tworzyła filmy. Choć w 2017 roku otrzymała Oscara za całokształt twórczości, nie było to jej ostatnie spotkanie z Amerykańską Akademią Filmową. Już rok później zrealizowane przez nią Twarze, plaże zostały nominowane w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”, a sama reżyserka stała się najstarszą pretendentką do nagrody w historii (miała wtedy 90 lat).

 
Zapraszamy na specjalny, pożegnalny pokaz tego właśnie dzieła, będącego celebracją życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem. Twarze, plaże to film o relacjach międzyludzkich, skracaniu dystansu, docenianiu każdej, indywidualnej historii. To także prawdziwe święto czystej potrzeby tworzenia sztuki i przyjaźni ponad podziałami, jaka połączyła Agnès Vardę z młodszym o ponad dwa pokolenia artystą streetartowym, ukrywającym się pod inicjałami JR.


 
Film wyświetlony zostanie w wersji oryginalnej z polskimi i angielskimi napisami.

 
BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)

 
O FILMIE:

TWARZE, PLAŻE | VISAGES, VILLAGES
reż. Agnès Varda, Francja 2017, 94'

Znalezione obrazy dla zapytania faces places
 
Oscary 2018: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny - nominacja
Cannes 2017: Najlepszy film dokumentalny - Złote Oko
Film Independent 2018: Najlepszy film dokumentalny
Cezary 2018: Najlepszy film dokumentalny, Najlepsza muzyka filmowa - nominacje
MFF w Toronto 2017: Najlepszy film dokumentalny

 
Słynna francuska reżyserka filmowa Agnès Varda oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta i grafficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma 90 lat, on - 34. Ona pracowała z Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii pod gołym niebem. Poznali się w 2015 roku i postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się więc w podróż starą furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w dużym formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi - portret znikających powoli peryferii. Dziś we Francji węgiel nie jest już nikomu potrzebny, ale blisko kopalni nadal mieszkają ludzie. Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą historię do opowiedzenia.

 

ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share

archiwum