kpb

Pokaz specjalny: Marina Abramović: artystka obecna

Marina Abramović: artystka obecna (reż. Matthew Akers, Jeff Dupre)
- pokaz specjalny

wtorek, 9 kwietnia 2019, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 

 

9 kwietnia zapraszamy na specjalny pokaz nagrodzonego na Berlinale i festiwalu Sundance dokumentu Marina Abramović: artystka obecna, pokazującego życie tej niezwykłej artystki oraz jej twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku.

Marina Abramović - ikona body artu i performance'u - jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. O Abramović pisze się: „nieustraszona, radykalna, nonkonformistyczna”. Artystka od 40 lat rewolucjonizuje sztukę współczesną, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

 

BILETY: 21 zł (normalne) | 16 zł (ulgowe)

 

O FILMIE:


MARINA ABRAMOVIĆ: ARTYSTKA OBECNA
| MARINA ABRAMOVIĆ: THE ARTIST IS PRESENT
reż. Matthew Akers, Jeff Dupre, USA 2012, 106'

 

Znalezione obrazy dla zapytania marina abramović artystka obecna

 

MFF w Berlinie 2012: Nagroda Publiczności w sekcji Panorama
MFF Sundance 2012: najlepszy dokument
6. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Janowcu nad Wisłą i Kazimierzu Dolnym 2012: Nagroda Publiczności

Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy jej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum