kpb

O ojcach i synach - pokaz przedpremierowy i debata z Gazetą Wyborczą

O OJCACH I SYNACH (reż. Talal Derki)
- przedpremierowy pokaz filmu i debata z Gazetą Wyborczą
środa, 27 lutego 2019, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

Wraz z Krakowską Fundacją Filmową oraz Gazetą Wyborczą zapraszamy na przedpremierowy pokaz nominowanego do Oscara filmu O ojcach i synach w reżyserii Talala Derkiego. Projekcji towarzyszyć będzie debata prowadzona przez Michała Olszewskiego, redaktora naczelnego krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” z udziałem ekspertów: wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Beaty Kowalskiej oraz Ewy Piekarskiej, prezes Polskiej Misji Medycznej.


O ojcach i synach to nominowany o Oscara zdobywca Złotego Rogu na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym za najlepszy dokument oraz zwycięzca kilkunastu innych prestiżowych nagród na całym świecie. Pochodzący z Syrii reżyser Talal Derki rysuje w filmie O ojcach i synach psychologiczny portret kogoś, kto stał się islamskim ekstremistą. Głównym bohaterem swojego filmu czyni należącego do syryjskiej siatki Al Kaidy Abu Osamę - dżihadystę specjalizującego się w podkładaniu min i samochodowych zamachach bombowych.
Reżyser przez ponad dwa i pół roku rejestrował codzienne życie swojego bohatera: religijnego radykała, ale też kochającego ojca przygotowującego swoich synów, trzynastoletniego Osamę i dwunastoletniego Aymana, do walki zbrojnej, której celem jest ustanowienie w Syrii islamskiego kalifatu. Talal Derki opowiada o utraconym dzieciństwie i zagrożeniach płynących z fanatyzmu religijnego. Tłumaczy rozgrywający się w Syrii dramat oraz zadaje trudne pytania o przyszłe losy kraju i jego mieszkańców, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja prowadzona przez Michała Olszewskiego, redaktora naczelnego krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” z udziałem ekspertów: dr hab. Beaty Kowalskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ewy Piekarskiej, prezes Polskiej Misji Medycznej.

 

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

Wydarzenie będzie transmitowane online.


Polska premiera filmu: 1 marca 2019 roku.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

Z biletem z pokazów filmu O ojcach i synach w Kinie Pod Baranami - 50% zniżki w syryjskim SHAM falafel (Rynek Kleparski 5)!
(przez tydzień od daty seansu)

Opis fotografije nije dostupan.

 


 
O FILMIE:


O OJCACH I SYNACH | KINDER DES KALIFATS
reż. Talal Derki, Niemcy/USA/Syria/Liban/Holandia/Katar 2017, 103'


Oscary 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu
Film Independent Spirit Awards 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego europejskiego dokumentu
Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego w Madrycie 2018: Wyróżnienie
MFF w Monachium 2018: Fritz-Gerlich-Preis
MFF Sundance 2018: Nagroda Jury dla najlepszego dokumentu
Krakowski Festiwal Filmowy 2018: Złoty Róg dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego (Talal Derki), Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI

Jak wygląda z bliska życie dżihadystów? Po filmie Powrót do Homs, który pokazywał radykalizację buntu przeciwko dyktaturze al-Assada, reżyser Talal Derki ponownie odwiedził rodzinny kraj. Udało mu się zdobyć zaufanie rodziny islamskiego fundamentalisty, z którą spędził ponad dwa lata, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem. W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu – pozbawione dzieciństwa, poddawane praniu mózgów i morderczym treningom.

 

ZWIASTUN:
 

Bookmark and Share

archiwum