kpb

Kino Solidarności z Wenezuelą - pokazy specjalne

Kino Solidarności z Wenezuelą
- pokazy specjalne

30 listopada - 1 grudnia 2019
Kino Pod Baranami

 


W dniach 30 listopada i 1 grudnia wspólnie z Centrum Kultury Latynoamerykańskiej i Polską Misją Medyczną zapraszamy na pokazy filmowe w ramach wydarzenia Kino Solidarności z Wenezuelą. Na ekranie Niemożliwe Ja - wenezuelski kandydat do Oscara oraz prezentowana na Festiwalu w Cannes Rodzina Gustavo Rondóna.


Kinematografia wenezuelska nie jest częstym gościem w polskich kinach. Brak ten stara się nadrobić wyjątkowe wydarzenie, które na przełomie listopada i grudnia zagości w Krakowie. Kino Solidarności z Wenezuelą to pokazy filmowe oraz spotkania z twórcami, których celem jest przypomnienie o utalentowanych filmowcach pochodzących z tego niezwykłego kraju, a także symboliczne wyrażenie solidarności z pogrążoną w kryzie gospodarczym i humanitarnym Wenezuelą.


Przed widownią Kina Pod Baranami zaprezentuje się poruszający dramat Rodzina Gustavo Rondóna, przedstawiający trudne realia życia w stolicy kraju, Caracas. Filmowi bohaterowie, ojciec i jego nastoletni syn, na co dzień muszą mierzyć się z biedą, przestępczością, brakiem perspektyw oraz ogromnym rozwarstwieniem społecznym, co znacząco utrudnia im zbudowanie trwałej, opartej na zaufaniu relacji.
 

Z licznymi przeciwnościami losu zmaga się także młoda Ariel, o której opowiada film Niemożliwe Ja Patricii Ortegi. Wychowana w religijnej rodzinie dziewczyna, nieustannie przekonywana o konieczności zawarcia małżeństwa, odkrywa wstrząsającą tajemnicę ze swojej przeszłości: urodziła się jako osoba interpłciowa, a jako dziecko została poddana interwencji chirurgicznej, nadającej jej ciału kobiecy wygląd.


Po każdym z filmów odbędzie się spotkanie z twórcami w formie wideokonferencji.


Filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej z angielskimi i polskimi napisami.

Napisy polskie zostały przygotowane przez studentki III roku Filologii Hiszpańskiej Uniwersytetu Pedagogicznego pod kierunkiem prof. Marty Cichockiej.


BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
Karnet (2 filmy): 28 zł
Aby kupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


Część dochodu ze sprzedaży biletów zostanie przekazana Polskiej Misji Medycznej, która zajmuje się pomocą medyczną w Wenezueli. Przedstawiciele PMM współpracują z organizacją Deus Caritas Est w Rubio w regionie Tachira. Tamtejsze szpitale apelują o zakup szczepionek na żółtaczkę typu A - niemowlęta nie są szczepione od dwóch lat i pojawiło się widmo wybuchu epidemii. Koszt jednej szczepionki to 25 złotych. Liczy się każde wsparcie!


HARMONOGRAM POKAZÓW:

sobota, 30 listopada
17.00
RODZINA
| LA FAMILIA
(Gustavo Rondón) VE/CL/NO 2017, 82’


 

MFF w Cannes 2017: Złota kamera (nominacja), nagroda krytyków (nominacja)
MFF w Chicago 2017: Gold Hugo (nominacja)
MFF w San Sebastian 2017: Nagroda Horyzonty (nominacja)
FF w Miami 2018: Nagroda w konkursie filmów ibero-amerykańskich, Nagroda im. Rene Rodriguez

Andrés i jego syn Pedro mieszkają w Caracas, ale nie widują się zbyt często. Podczas gdy Andrés łapie się dorywczych prac, Pedro włóczy się ze swoimi kolegami i czerpie wiedzę o świecie z brutalnego środowiska, które go otacza. Pewne niespodziewane wydarzenie połączy ojca i syna, na zawsze odmieniając ich relację.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem zrealizowane w formie wideokonferencji.


niedziela, 1 grudnia
17.00
NIEMOŻLIWE JA
| YO, IMPOSIBLE
(Patricia Ortega) VE/ES 2018, 85’


Oscary 2019: wenezuelski kandydat
Taipei Film Festival 2019: Grand Prize (nominacja)

Ariel jest młodą religijną krawcową, która po nieudanym zbliżeniu seksualnym odkrywa rodzinny sekret: kiedy się urodziła, była osobą interpłciową, ale po operacji korekcyjnej została wychowana jako dziewczynka. Teraz musi podjąć trudną decyzję: żyć jako kobieta i ukrywać prawdę o sobie, ale cieszyć się akceptacją społeczną, czy może przyjąć swoją interseksualność narażając się jednocześnie na osąd i odrzucenie.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserką zrealizowane w formie wideokonferencji.

Bookmark and Share

archiwum