kpb

Dojrzałe Kino: Ułaskawienie (przedpremierowo!)

środa, 13 lutego 2019, godz. 11.00 

 

  

 

W środę, 13 lutego, zapraszamy dojrzałych widzów na przedpremierowy pokaz nagrodzonego na festiwalu w Gdyni filmu Ułaskawienie w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego z Grażyną Błęcką-Kolską i Janem Jankowskim w rolach głównych. Bilety dla seniorów w cenie 14 zł.

 

Jeden z najsłynniejszych polskich twórców wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię. Ułaskawienie to rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jo rodzicach żołnierza Armii Krajowej, który zginął z rąk agentów Urzędu Bezpieczeństwa. Najnowsze dzieło Jana Jakuba Kolskiego jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania, a także kinem drogi korzystającym z westernowych motywów. Ułaskawienie to zdobywca trzech nagród na festiwalu w Gdyni i najlepiej oceniany film reżysera od lat. Na ekranie m.in. Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Krzysztof Globisz, Marta Ścisłowicz i Wojciech Mecwaldowski.

 

REŻYSER O FILMIE:

Ułaskawienie ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub. - Jan Jakub Kolski

 

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentujemy wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja. Naszych widzów częstujemy kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.

 

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl

 

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

 

BILETY dla seniorów: 14 zł

 

O FILMIE:     

UŁASKAWIENIE | PARDON
reż. Jan Jakub Kolski, Polska/Czechy/Słowacja 2018, 100'Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Grażyna Błęcka-Kolska), najlepszy scenariusz (Jan Jakub Kolski), najlepsze kostiumy (Monika Onoszko)

Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud pięćsetkilometrowej podróży. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej.

 

ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

  
       
 

 

PARTNERZY:

  
       
  

       

 
       

   

Bookmark and Share

archiwum