kpb

The Dawn Wall - pokaz specjalny

THE DAWN WALL (reż. Josh Lowell, Peter Mortimer)
- pokaz specjalny
wtorek, 12 lutego 2019, godz. 21.15

Kino Pod Baranami

 We wtorek, 12 lutego, zapraszamy ponownie na specjalny pokaz dokumentalnego filmu The Dawn Wall - opowiadającego o jednym z najbardziej imponujących wyczynów w historii wspinaczki klasycznej. 

 

W 2015 roku Tommy Caldwell i jego wspinaczkowy partner Kevin Jorgeson podjęli się przejścia w sposób klasyczny 900-metrowej ściany Dawn Wall (Ściana Brzasku) w masywie El Capitan - granitowej formacji skalnej w dolinie Yosemite, będącej jednym z najbardziej cenionych celów wspinaczkowych na świecie. Łącznie obaj mężczyźni spędzili w ścianie 19 dni. Biwakowali w tzw. portaledge’ach, czyli ściennych namiotach, które można podwiesić na pionowej skale. Podczas wyprawy pomagał im dodatkowy zespół, który dostarczał im co jakiś czas niezbędne produkty – również whiskey. Przez większość tych dni towarzyszyli im także fotografowie i filmowcy. Dokumentalny film Josha Lowella i Petera Mortimera The Dawn Wall to porywający pod względem wizualnym, inspirujący zapis wyczynu dwóch znanych na świecie wspinaczy, a zarazem celebracja wytrwałości, koleżeństwa oraz uniwersalnego ducha wielkich marzeń, których siła motywuje człowieka do działania.

 

TOMMY CALDWELL O WSPINACZCE:

Po sześciu latach prób zaczęliśmy się zastanawiać z Kevinem, że może faktycznie jesteśmy świrami i chcemy zrobić coś, czego nie da się zrobić. Jednak gdy w końcu stanęliśmy na szczycie nasza obsesja została usprawiedliwiona. Myślę, że to można by śmiało nazwać obsesją. Tej linii poświęciłem naówczas zdecydowaną większość mojego życia. Podporządkowałem jej mój rytm dnia, treningów. Sposób myślenia… bezustannie Dawn Wall była w mojej głowie, zaprzątała wszystkie myśli. Dzięki specjalnej aplikacji wyliczyłem kąty, w których optymalnie powinienem ułożyć swoje ciało w kluczowym przechwycie. Sekwencję ruchów następnie przeniosłem na sztuczną ściankę wspinaczkową w moim garażu i trenowałem je nieskończoną ilość razy.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE: 

THE DAWN WALL | THE DAWN WALL
reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, Austria 2017, 100'

XXIII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju 2018: Grand Prix
16. Krakowski Festiwal Górski 2018: najlepszy film wspinaczkowy
San Francisco Docfest 2018: Nagroda Publiczności
FF SXSW 2018: Nagroda Publiczności

W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia się na Dawn Wall – pozornie niemożliwą do pokonania ponad 900-metrową ścianę w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wspinacze zamieszkali w pionowej ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Dla Tommy'ego Caldwella zmierzenie się z Dawn Wall było czymś więcej niż tylko kolejną wspinaczkową drogą – był to jego życiowy cel, którego realizacja wiązała się z pokonaniem wielu przeszkód. W wieku 22 lat Caldwell został wzięty do niewoli przez rebeliantów w Kirgistanie, krótko po tym stracił w wyniku wypadku wskazujący palec. Te doświadczenia uczyniły go silniejszym. Szukając ukojenia po rozpadzie małżeństwa, skupił się na postawionym sobie celu – Dawn Wall. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracowali nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie. Podczas ostatecznej próby Caldwell staje w obliczu trudnej decyzji – porzucić swego partnera i spełnić swoje największe marzenie, czy zrezygnować z postawionego sobie celu ze względu na przyjaźń?

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum