kpb

Festiwal Kina Indonezyjskiego

Filmy azjatyckie coraz częściej goszczą na ekranach polskich kin, a dzieła z takich państw, jak Indie, Korea Południowa, Japonia, Iran czy Chiny (wraz z Hongkongiem), przestały być dla Polaków towarem niedostępnym. W Polsce mało znana jest jednak nadal twórczość pochodząca z Indonezji, jednej z regionalnych potęg filmowych.

Ambasada Republiki Indonezji zaprasza na spotkanie z tą niezwykłą kinematografią. Przegląd pokazuje bogactwo indonezyjskiej kultury oraz różnorodność tego kraju. Prezentowane filmy podejmują szeroką tematykę - nie zabraknie typowo indonezyjskich komedii, ukazujących klasę średnią, jak i obrazów podejmujących problematykę społeczną. Za ich pośrednictwem odwiedzimy różne części kraju - od Dżakarty aż po Zachodnią Papuę.

Kinematografia indonezyjska sytuuje się na pograniczu rozrywkowego kina hinduskiego, a tradycją artystyczną kina chińskiego. Dominującym nurtem jest tu niewątpliwie film komediowy charakteryzujący się specyficzną i subtelną ironią.

Na przeglądzie zagości szereg czołowych obrazów z Indonezji, w tym kilka obrazów znanej reżyserki Nia Da Nata, która potrafi łączyć współczesne problemy społeczne kraju z solidną dawką humoru. Z dystansem dotyka takich kwestii, jak wielożeństwo (MIŁOŚĆ DO PODZIAŁU) czy homoseksualizm (LOSOWANIE). W przeglądzie pokazany zostanie także jej najbardziej osobisty obraz, czyli dramat KURTYZANA. Nieco bardziej absurdalny dowcip zaserwuje widzom debiutant Richard Oh w filmie WALIZKA, gdzie znalezienie luksusowej walizki zamienia podrzędnego urzędnika Yahya w człowieka z elit. Jednym z największych wydarzeń przeglądu będzie premiera filmu DENIAS w reżyserii kolejnego debiutanta John'a de Rantau. Film, oficjalny kandydat Indonezji do Oskara za Najlepszy Film Obcojęzyczny, rozgrywa się w Zachodniej Papui i w niepowtarzalny sposób daje nam wgląd w życie lokalnych mieszkańców wyspy.

Festiwal Kina Indonezyjskiego w Kinie Pod Baranami w dniach 29 lutego - 6 marca.

(wszystkie filmy wyświetlane będą z DVD)


Program:

piątek 29 lutego, godz. 20.30

DENIAS
| DENIAS
reż. John de Rantau, Indonezja 2006, 110’
sobota 1 marca, godz. 14.00

KURTYZANA
| CA-BAU-KAN
reż. Nia Di Nata, Indonezja 2002, 120’
sobota 1 marca, godz. 20.30


GIE
| GIE
reż. Riri Riza, Indonezja 2005, 147’
niedziela 2 marca, godz. 20.30


MIŁOŚĆ DO PODZIAŁU | BERBAGI SUAMI
reż. Nia Di Nata, Indonezja 2006, 120’
poniedziałek 3 marca, godz. 20.30

WALIZKA
| KOPER
reż. Richard Oh, Indonezja 2006, 133’
wtorek 4 marca, godz. 20.30

OBIETNICA JONI’EGO
| JANJI JONI
reż. Joko Anwar, Indonezja 2005, 83’
środa 5 marca, godz. 20.30

LOSOWANIE
| ARISAN!
reż. Nia Di Nata, Indonezja 2003, 129’
czwartek 6 marca, godz. 20.30

D'BIJIS | D’BIJIS
reż. Rako Prijanto, Indonezja 2007, 91’
BILETY: 10 zł
KARNET (8 projekcji): 60 zł
 


Współorganizatorzy:
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu
Kino Luna oraz Fundacja FilmGramm.
Bookmark and Share

archiwum