kpb

Filmoterapia z SENSEM: Singielki (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
SINGIELKI (reż. A. Relea, M. Guiu)
- pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 30 października 2018, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

Kino Pod Baranami gościć będzie nowy dyskusyjny klub filmowy Filmoterapia z SENSEM prezentujący dokumentalne filmy prowokujące do rozmowy o ludzkich emocjach. We wtorek, 30 października, podczas pierwszego spotkania w sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zobaczycie film Singielki w reżyserii Ariadny Relei i Mariony Guiu opowiadający o życiu kobiet, które z różnych powodów nie znalazły partnera. Zapraszamy!

 

Dokumentalistki Ariadna Relea i Mariona Guiu w swoim najnowszym filmie przyglądają się współczesnym singielkom. W ciągu czterech lat śledzą losy pięciu kobiet, próbując umocować je w szerszych przemianach społecznych. Twórczynie filmu poszukują czynników, które sprawiły, że koncepcja wielkiej, romantycznej miłości na całe życie odchodzi w przeszłość. Wskazują na indywidualne cechy partnerów oraz ich oczekiwania, demografię, wykształcenie, emancypację, feminizm, opresyjność państwa, wiek, a nawet kryzys męskości. Ich dzieło to niezwykle wnikliwa próba odpowiedzenia na pytanie czy ktoś jeszcze wierzy w księcia na białym koniu.

 

Współcześnie warunki życia i sposób organizacji związków heteroseksualnych sprawiają, że kobietom i mężczyznom jest trudniej ukierunkować swoje potrzeby. Mają problem z tym, żeby mówić wprost o swoich uczuciach. W przeszłości istniał szereg kodów i rytuałów, które pozwalały na miłosne wyznania i gesty. Dzisiaj te kody i rytuały zniknęły zmieniając zupełnie reguły gry. - Eva Illouz, socjolog

 

Po seansie Martyna Zimorska i Diana Sałacka porozmawiają o filmie z naszym gościem, Katarzyną Dewerą.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

GOŚCIE:

Katarzyna Dewera - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i dwóch uczelni wyższych w USA: Montclair State University i Rutgers State University. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z pacjentami z różnych grup etnicznych i kulturowych. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię par w języku polskim i angielskim. Jest również nauczycielem psychologii w szkole międzynarodowej z programem IB w Krakowie.

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog z wykształcenia, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity zajmuje się cyklem filmoterapii.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Podczas listopadowego spotkania Filmoterapii z SENSEM zobaczymy dokumentalny film Dzieciństwo opowiadający o norweskim przedszkolu, w którym dzieci mogą być sobą.

 

O FILMIE:

SINGIELKI | SINGLED [OUT]
reż. Ariadna Relea, Mariona Guiu, Hiszpania/Turcja 2017, 80'

15. Millennium Docs Against Gravity Festival: oficjalna selekcja

Bratnia dusza, partner, chłopak, mąż – każda z bohaterek inaczej definiuje przedmiot swoich poszukiwań, ale nie może go znaleźć. Pochodzą z różnych miejsc na świecie (Szanghaj, Melbourne, Barcelona i Stambuł), skończyły 30 lat, są wykształcone i atrakcyjne, ale pomimo regularnego korzystania z serwisów randkowych i innych bardziej tradycyjnych form kojarzenia par, nie są w stanie zbudować długotrwałej relacji. Czy są same temu winne czy też winą obarcza je społeczeństwo? Dlaczego nie mogą znaleźć partnera, a może dlaczego w ogóle muszą go szukać? Czy szukają mężczyzny, który jeszcze nie istnieje, czy też to mężczyźni poszukują kobiet, które już przestały istnieć?

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum