kpb

Światowy Dzień Uchodźcy: Eldorado - pokaz filmu i spotkanie

ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY:
ELDORADO (reż. Markus Imhoof)
- pokaz specjalny i spotkanie

środa, 20 czerwca, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

 

 

W środę, 20 czerwca, zapraszamy na wspólne obchody Światowego Dnia Uchodźcy. W programie wyróżniony na Berlinale dokument Eldorado Markusa Imhoofa, który poddaje w wątpliwość obecną politykę imigracyjną Europy. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu.

 

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, co roku 20 czerwca, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości i organizowane są wydarzenia, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. Z tej okazji okazji zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy, podczas którego widzowie zobaczą dokumentalny film Eldorado. Kiedy urodzony w 1941 roku reżyser filmu Markus Imhoof (Więcej niż miód) był małym chłopcem i mieszkał w Szwajcarii, jego rodzice przyjęli do domu młodą włoską uchodźczynię o imieniu Giovanna. Niestety, globalna polityka rozłączyła dwójkę dzieci. Wspomnienia z tych wydarzeń skłoniły Imhoofa do odniesienia się do obecnej polityki uchodźczej w Europie. W swoim filmie śledzi losy uciekinierów na Morzu Śródziemnym, w Libanie, we Włoszech, Niemczech i w Szwajcarii, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak naprawdę traktowani są uchodźcy w dzisiejszym świecie. Film otrzymał specjalne wyróżnienie Amnesty International podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie. Po seansie z widzami spotka się jeden z bohaterów filmu, Raffaele Falcone.

W Kinie Pod Baranami pojawi się również reżyser, malarz i grafik Mohsen Hossaini, który gościł w Krakowie w 2016 roku podczas 3. Przeglądu Filmów Afgańskich. Uczestnicy pokazu zobaczą jego najnowsze dzieło - krótkometrażową animację Czerwona rybka.

 

Przed oraz bezpośrednio po projekcji, będzie można nabyć rękodzieła samowystarczalnej grupy afrykańskich uchodźców, działających w ramach spółdzielni ScART w Rzymie. Co roku zbierają oni kilka tysięcy kilogramów plastikowych odpadów oraz książek telefonicznych, z których następnie wytwarzają przedmioty codziennego użytku jak torby, portfele i akcesoria domowe, a także biżuterię i ozdoby. W ten sposób nie tylko zarabiają na swoje utrzymanie, ale i pomagają sprzątać miasto, które ich przyjęło. W miarę możliwości finansowych wspierają również darmowe szpitale EMERGENCY udzielające pomocy ofiarom konfliktów wojennych. Zysk ze sprzedaży zostanie w całości przekazany twórcom tych unikatowych wyrobów, stąd mile widziane są wszelkie nadwyżki względem podanych cen.
Więcej informacji na temat projektu ScArt można znaleźć na stronie www.refugeescart.org.

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy w Instytucie Francuskim w Krakowie (ul. Stolarska 15) będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną DROGI DONIKĄD? Apartheid po europejsku, na którą złożyły  się zdjęcia wykonane przez młodych uchodźców podczas ich tułaczki po Europie. Abdul Saboor z Afganistanu znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu współpracy z amerykańskim wojskiem, co zmusiło go do opuszczenia kraju. Zmierzając w stronę Europy zaczął robić zdjęcia telefonem komórkowym, aż ktoś podarował mu aparat fotograficzny. Prace Firasa Darwisha z Iraku oraz Syryjczyków Hamzy, Abdulmonema, Amra, Zakariego i Mohammada są częścią projektu Refugee Cameras Kevina McElvaney, młodego fotografa z Hamburga, którego zdjęcia na tematy humanitarne można oglądać w prestiżowej prasie międzynarodowej oraz licznych wystawach. W grudniu 2015 roku rozdał jednorazowe kamery młodym uchodźcom napotkanym w Turcji i Grecji, z których część wróciła do niego. Kilka kamer zostało skonfiskowanych na granicach, a trzy zaginęły wraz z ich właścicielami.
Mieszkający aktualnie w Niemczech Firas Darwish oraz Kevin McElvaney będą gośćmi wernisażu wystawy, który odbędzie się 19 czerwca o godz. 19.00. Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca.

 

Raffaele Falcone urodził się we włoskim mieście Foggia i ukończył prawo na tamtejszym uniwersytecie. Aby móc opłacić studia przez pięć lat pracował w rolnictwie. Od 2014 roku z ramienia związku zawodowego CGL (Confederazione Generale del Lavoro) walczy z wyzyskiem uchodźców i migrantów w sektorze rolniczym. Pomaga osobom zmuszanym do niewolniczej pracy, dla których codziennością są zaniżone płace, brak opieki zdrowotnej i kontaktu z bliskimi, skandaliczne warunki mieszkalne i łamanie przez pracodawców ich podstawowych praw.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMACH:
 
CZERWONA RYBKA | RED FISH
reż. Mohsen Hossaini, Afganistan 2018, 4’
Animowana historia o chłopcu, czerwonej rybce i morzu.
 

ELDORADO | ELDORADO
reż. Markus Imhoof, Niemcy/Szwajcaria 2018, 90’


© Massimo Sestini

MFF w Berlinie 2018: Specjalne wyróżnienie Amnesty International
Millennium Docs Against Gravity 2018: konkurs główny

Włoski okręt marynarki wojennej na wybrzeżu Libii zabiera na pokład 1800 ludzi, z których żaden nie miałby szans na przyjazd do Europy legalnie. Od momentu kiedy wsiądą na pokład do czasu aż trafią do obozów dla uchodźców mija średnio od ośmiu do piętnastu miesięcy. Nie obiecujemy im raju, ale z dnia na dzień będzie im coraz lepiej – wyjaśnia jeden z pracowników pomocy społecznej. Dla tych, którzy decydują się opuścić obóz, jedyną opcją na przeżycie jest nielegalna praca: kobiety zmuszone są do prostytucji, a mężczyźni zatrudniają się na plantacjach pomidorów. Film kwestionuje obowiązujący obecnie system zorganizowanej pomocy uchodźcom, który sprowadza ich do roli ofiar i wtłacza w błędne koło ekonomicznych interesów. Zdaniem reżysera, tak właśnie wygląda unijne Eldorado.

 

ZWIASTUN w j. niemieckim:


 
PARTNERZY:

                   

      

 

PATRON MEDIALNY:

 

Bookmark and Share

archiwum