kpb

9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

9. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
4-10 czerwca 2018
Kino Pod Baranami


 
W dniach 4-10 czerwca wspólnie z Instytutem Francuskim w Polsce zapraszamy na 9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze filmy francuskie ostatnich lat.

 

Tegoroczna edycja przeglądu obfituje przede wszystkim w produkcje debiutujących twórców filmowych. W programie m.in. nagrodzony w Cannes debiut Léonor Serraille Paryż i dziewczyna - opowieść o kobiecie, która po rozpadzie długoletniego związku musi zacząć wszystko od nowa. Nominowany do czterech Cezarów i Kryształowego Globu komediodramat Cierpliwi pacjenci to historia często trudnej i chaotycznej drogi do odrodzenia i odnalezienia sensu życia po prawdziwej traumie. Mehdi Idir oraz francuski poeta i slamer Grand Corps Malade umieścili akcję filmu na oddziale rehabilitacyjnym, gdzie ludzie po poważnych urazach i wypadkach nie mogąc powrócić do normalności próbują zdefiniować ją na nowo. Na ekranie pojawi się również szalona komedia Momo Vincenta Lobelle i Sébastiena Thiéry o bezdzietnej parze mieszkającej na przedmieściach Paryża, do której niespodziewanie zgłasza się dorosły mężczyzna twierdząc, że jest ich synem. W rolach głównych wystąpili Christian Clavier (Za jakie grzechy, dobry Boże?) oraz Catherine Frot (Niesamowita Marguerite).

 

Krakowscy widzowie zobaczą również najnowsze dzieła uznanych francuskich reżyserów, jak Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc Bruno Dumonta, w którym reżyser przedstawia nowe spojrzenie na ikoniczną postać francuskiej historii za pomocą współczesnej muzyki, ekscentrycznej choreografii i humoru. O dylematach dojrzałej kobiety poszukującej miłości opowiada wielokrotnie nagradzana reżyserka Claire Denis w filmie Isabelle i mężczyźni. W roli głównej wystąpiła znakomita Juliette Binoche, której kreację nominowano do Cezara oraz Europejskiej Nagrody Filmowej. W poruszającym dramacie Sierota reżyser Arnaud des Pallières, twórca m.in. filmu Michael Kohlhaas, zaprosił do współpracy cztery aktorki, wcielające się w główną bohaterkę na różnych etapach jej życia - od tragicznego dzieciństwa po dorosłość wciąż noszącą ślady bolesnej przeszłości. Francuski aktor Mathieu Amalric (Motyl i Skafander), ponownie dał się poznać widzom jako utalentowany reżyser w dramacie muzycznym Barbara, w którym zagrał również główną rolę. Ta opowieść o sfrustrowanym reżyserze próbującym nakręcić biografię sławnej piosenkarki otrzymała aż osiem nominacji do francuskich Cezarów wygrywając ostatecznie dwie statuetki. Nagrodę przyznano występującej w jednej z głównych ról Jeanne Balibar.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Karnet (7 filmów): 70 zł
*Zakup Karnetu online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl.

 

PROGRAM:

poniedziałek, 4 czerwca
19.00 JEANNETTE. DZIECIŃSTWO JOANNY D’ARC

| JEANETTE, L’ENFANCE DE JEANNE D’ARC
reż. Bruno Dumont, Francja 2017, 115’

pokaz przedpremierowy


 

wtorek, 5 czerwca
19.00 CIERPLIWI PACJENCI
| PATIENTS
reż. Grand Corps Malade i Mehdi Idir, Francja 2016, 112’

 

środa, 6 czerwca
19.00 SIEROTA
| ORPHELINE
reż. Arnaud des Pallières, Francja 2016, 111’

 

czwartek, 7 czerwca
19.00 MOMO
| MOMO
reż. Vincent Lobelle, Sébastien Thiéry, Francja 2016, 85’

pokaz przedpremierowy

 

piątek, 8 czerwca
19.00 PARYŻ I DZIEWCZYNA
| JEUNE FEMME
reż. Léonor Serraille, Francja 2017, 97’

 

sobota, 9 czerwca
19.00 ISABELLE I MĘŻCZYŹNI
| UN BEAU SOLEIL INTÉRIEUR
reż. Claire Denis, Francja, 2017, 94’

pokaz przedpremierowy

 

niedziela, 10 czerwca
19.00 BARBARA
| BARBARA
reż. Mathieu Amalric, Francja 2017, 98’

 

ORGANIZATOR:


Bookmark and Share

archiwum