kpb

Węgierska Wiosna Filmowa 2018

WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA
21-26 maja 2018
Kino Pod Baranami

 

 

Wspólnie z Centrum Węgierskim w Krakowie zapraszamy na Węgierską Wiosnę Filmową - przegląd najnowszych dzieł węgierskiej kinematografii, zyskującej w ostatnich latach coraz większe uznanie w Europie i na całym świecie. W programie popularna węgierska superprodukcja, intymne filmowe portrety relacji międzyludzkich oraz wnikliwe próby rozliczenia z historią.

 

Tydzień z nowym kinem węgierskim rozpocznie pokaz najczęściej oglądanej przez Węgrów produkcji 2017 roku, czyli filmu Miłość i hazard. To zrealizowany z rozmachem kostiumowy melodramat inspirowany prawdziwą historią legendarnego konia wyścigowego, który wygrał wszystkie 54 wyścigi w swoim życiu i stał się ulubieńcem cesarza Austrii, Franciszka Józefa. Po seansie z widzami spotka się reżyser filmu, Gábor Herendi. Na ekranie pojawi się również poruszający Obywatel Rolanda Vranika, czyli opowieść o czarnoskórym uchodźcy, który po wielu latach pracy w Budapeszcie próbuje uzyskać węgierskie obywatelstwo. W przygotowaniu do egzaminu pomaga mu nauczycielka historii, którą główny bohater niespodziewanie obdarzy uczuciem. Bohaterowie fabularnego debiutu Pétera Politzera Męskość należą do trzech różnych pokoleń, a ich zmagania z codziennością w sposób symboliczny określają największe wyzwania na kolejnych etapach życia każdego mężczyzny. Z mrocznym okresem europejskiej historii mierzy się Ferenc Török w dramacie 1945. To zrealizowana w czerni i bieli, wielokrotnie nagradzana opowieść o mieszkańcach niewielkiego miasteczka, do którego przyjeżdża dwóch ortodoksyjnych Żydów. Ich wizyta ujawnia wyrzuty sumienia, z jakimi wciąż mierzy się ta hermetyczna społeczność tuż po zakończeniu II wojny światowej. Miłośników kina gatunkowego Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz filmu W pętli Istiego Madarásza. To nagrodzony na festiwalu w Trieście thriller science-fiction, którego główny bohater zostaje uwięziony w powtarzającej się wciąż od nowa sekwencji zdarzeń.
W programie imprezy znalazł się również pokaz węgierskich filmów krótkometrażowych, czterech produkcji fabularnych oraz jednej animacji, które zyskały uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Studenci Filologii Węgierskiej UJ: 12 zł

Karnet (6 seansów): 60 zł
*Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

 

PROGRAM:

poniedziałek, 21 maja
20.00 MIŁOŚĆ I HAZARD
| KINCSEM
reż. Gábor Herendi, Węgry 2017, 122’
+ spotkanie z twórcami 

 

wtorek, 22 maja
19.00 OBYWATEL
| AZ ÁLLAMPOLGÁR
reż. Roland Vranik, Węgry 2017, 109’

 

 

środa, 23 maja
19.00 MĘSKOŚĆ
| FÉRFIKOR
reż. Péter Politzer, Węgry 2017, 79’

 

czwartek, 24 maja
19.00 BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
, 81’

 

piątek, 25 maja
19.00 1945
| 1945
reż. Ferenc Török, Węgry 2017, 91’

 

sobota, 26 maja
19.00 W PĘTLI
| HUROK
reż. Isti Madarász, Węgry 2016, 95’

 

SPOT:

 

ORGANIZATOR:

Centrum Węgierskie w Krakowie

Bookmark and Share

archiwum