kpb

11. Festiwal Kultury Rumuńskiej - program filmowy

11. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE
- program filmowy

11-13 maja 2018
Kino Pod Baranami

W dniach 11-13 maja wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury zapraszamy do spędzenia weekendu z najnowszym kinem rumuńskim podczas 11. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie.

W ramach programu filmowego Festiwalu, widzowie Kina Pod Baranami zobaczą m.in. pełnometrażowy debiut reżysera Andrei Crețulescu Charleston, który swoją światową premierę miał podczas ubiegłorocznego festiwalu  Locarno. To czarna komedia nawiązująca wizualnie do lat 40, opowiadająca o nietypowym trójkącie miłosnym pomiędzy dwoma mężczyznami oraz kobietą, która żyje jedynie w ich wspomnieniach. Na ekranie pojawi się również thriller autorstwa Anci Damian, laureatki Nagrody Specjalnej Jury festiwalu w Gdyni w 2011 roku za film Droga na drugą stronę. W swoim najnowszym filmie reżyserka w głównej roli obsadziła swojego syna, Anghela. Zdrów jak ryba opowiada o młodym adwokacie, który na własną rękę prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci swojego ojca. Prywatne śledztwo oznacza dla głównego bohatera określenie własnych życiowych ideałów. W programie również prawdziwe kino drogi w postaci Podróży życia z własnym ojcem. W swoim pełnometrażowym fabularnym debiucie, Anca Miruna Lăzărescu stworzyła pełną czarnego humoru historię trzech mężczyzn, których wyprawę do NRD w 1968 roku niespodziewanie przerywa wybuch "Praskiej Wiosny". Na skutek nieoczekiwanego splotu wypadków, dwaj bracia wraz z ojcem lądują po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny. Tradycyjnie organizatorzy zapraszają również na Noc rumuńskich filmów krótkich, czyli pokaz najciekawszych rumuńskich filmów krótkometrażowych.

 

Najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej odsłonie poranków filmowych dla dzieci pod hasłem Baranki w Rumunii. W programie pokaz przygód dwóch nietypowych przyjaciół, czyli kotka Miaunela i szczeniaka Bălănela oraz kreatywne warsztaty plastyczne.

 

PROGRAM:

piątek, 11 maja
21.00
ZDRÓW JAK RYBA
| PERFECT SĂNĂTOS
reż. Anca Damian, Rumunia 2017, 91'

 

sobota, 12 maja
17.00 PODRÓŻ ŻYCIA Z WŁASNYM OJCEM
| LA DRUM CU TATA
reż. Anca Miruna Lăzărescu, Rumunia/Niemcy 2017, 106’

19.00 NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 96’ 

 

niedziela, 13 maja
11.00 BARANKI W RUMUNII
MIAUNEL I BĂLĂNEL
- zestaw bajek, 40’
+ warsztaty plastyczne

19.00 CHARLESTON | CHARLESTON
reż. Andrei Crețulescu, Rumunia 2017, 119’

 

BILETY:

17 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)

Baranki w Rumunii: 11 zł

Karnet (4 seanse): 44 zł

*Zakup Karnetu online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl.

 

O FILMACH:

CHARLESTON | CHARLESTON
reż. Andrei Crețulescu, Rumunia 2017, 119’

MFF w Locarno 2017: Konkurs Główny
MFF w Mińsku 2017: Specjalne Wyróżnienie Jury (Andrei Crețulescu)

Ioana ginie w wypadku samochodowym. Kilka tygodni po tym wydarzeniu jej mąż znów upija się w samotności, gdy nagle ktoś puka do jego drzwi. W progu staje nieśmiały, młody człowiek, który przedstawia się jako Sebastian, kochanek Ioany przez ostatnie pięć miesięcy jej życia.
Czarna komedia wizualnie nawiązująca do lat 40. Opowiada o niemożliwej miłości i nieprawdopodobnej przyjaźni, o relacji pomiędzy dwoma mężczyznami, którzy w innych okolicznościach mogliby stać się najlepszymi przyjaciółmi.

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

PODRÓŻ ŻYCIA Z WŁASNYM OJCEM | LA DRUM CU TATA
reż. Anca Miruna Lăzărescu, Rumunia/Niemcy 2017, 106’

FF w Monachium 2016: Young German Cinema Award za najlepszą muzykę (Ferenc Darvas)
MFF Tiburon w Kaliforni, 2017: Nagroda Federico Felliniego

Utrzymany w konwencji czarnej komedii film opowiada historię niemiecko-rumuńskiej rodziny, której los splata się w niezwykły sposób z burzliwymi wydarzeniami politycznymi roku 1968. Bohaterowie opuszczają rodzinny Arad, by udać się do NRD. Starszy syn Mihai zaaranżował operację, dzięki której ojciec przestanie cierpieć i rodzina odzyska dawno utraconą harmonię. Trzej mężczyźni: ojciec, Mihai i młodszy brat Emil wyruszają w podróż nie wiedząc, że ich misternie skonstruowany plan pokrzyżuje nagły wybuch „Praskiej Wiosny”. Budzą się po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny w RFN, gdzie w ciągu kilku godzin będą zmuszeni podjąć życiową decyzję: zostać czy wracać do domu?

 

ZWIASTUN w j. niemieckim i rumuńskim:

 

ZDRÓW JAK RYBA | PERFECT SĂNĂTOS
reż. Anca Damian, Rumunia 2017, 91’

Młody obiecujący adwokat z Bukaresztu, Andrei, żywi ambiwalentne uczucia wobec swojego ojca, szanowanego prawnika w Klużu. Jego nagła śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach rzuca syna w wir prowadzonego na własne konto śledztwa. Krok po kroku, Andrei próbuje odtworzyć ostatni dzień z życia ojca, odkrywając przy okazji wiele skrywanych sekretów i zaburzając ustalony porządek. Dochodzenie przyczyny śmierci rodzica zamienia się stopniowo w przyspieszoną „podróż w dorosłość”, której ostatnim etapem stanie się określenie przez Andreia własnych, życiowych ideałów.

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, czas trwania: 96’

NAJLEPSZY KLIENT | CEL MAI BUN CLIENT
reż. Serghei Chivirigă, Rumunia 2017, 13’

Rodzina Kruchowskich prowadzi dom pogrzebowy. Któregoś dnia, starszy mężczyzna zamawia u nich aż dwanaście wieńców pogrzebowych dla bliskich i przyjaciół. Państwu Kruchowskim wydaje się to cokolwiek podejrzane, rozpoczynają więc prywatne śledztwo w sprawie, ich zdaniem, potencjalnego mordercy.

 

ZATRZYMANY BEZ WOLI | SECHESTRAȚI FĂRĂ VOIE
reż Tudor Botezatu, Rumunia 2017, 11’

Chłopiec prosi o pieniądze. Stary bogacz modli się o zdrowie. Supermodelkę dopada atak kichania. Dwóch chirurgów w litanii kurtuazji oddaje, jeden drugiemu, pierwszeństwo wykonania nacięcia skalpelem. Młoda sopranistka konwertuje przez muzykę pewnego dzikusa. I tak w kółko. Czy to się kiedyś skończy?

 

GDY ZA OKNEM PRÓSZY ŚNIEG | CAND AFARĂ NINGE
reż. Conrad Mericoffer, Rumunia 2017, 12’

Członkowie lokatorskiej spółdzielni mieszkaniowej spotykają się w celu rozwiązania wspólnych problemów. Laur składa wniosek o uruchomienie windy, ponieważ jego dziewczyna jest w zaawansowanej ciąży, a nadmierny wysiłek fizyczny może doprowadzić do komplikacji podczas porodu. Jednak jego inicjatywa napotyka opór kierującej spółdzielnią pani Grecu…

 

ZA KULISAMI | OFFSTAGE
reż. Andrei Huțuleac, Rumunia 2017, 25’

Warszawski Festiwal Filmowy 2017: Najlepszy aktorski film krótkometrażowy
MFF Transilvania 2017: wyróżnienie

Maria, niespełniona reżyserka teatralna, obsesyjnie próbuje pchnąć syna ku karierze aktorskiej, pomimo jego oczywistego braku talentu. Rozwiązaniem problemu ma być porwanie słynnego rumuńskiego aktora.

 

BIAŁE PUDŁO | CUTIA ALBĂ
reż. Mihai Păcurar, Rumunia 2016, 18’ (animacja)

Miłość, nieobecność, projekcje, chemia. Połowa XXI wieku. Mieszkańcy rumuńskiego miasta biorą udział w doświadczeniach, generowanych i inspirowanych przez ich własną podświadomość.

 

TAJEMNICA PROSTEJ SPRAWY | MISTERUL UNUI CAZ SIMPLU
reż. Vera Surățel, Rumunia 2017, 17’

Grigore Toma, z zawodu kucharz, kochający mąż krawcowej Elizy Rumeancew, interesuje się młodą sąsiadką z tego samego piętra.

Bookmark and Share

archiwum