kpb

18. Tydzień Kina Hiszpańskiego

18. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO
15-21 marca 2018
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy na Tydzień Kina Hiszpańskiego - coroczny przegląd najciekawszych dzieł hiszpańskiej kinematografii. Już po raz osiemnasty na ekranach kin w dziewięciu miastach w Polsce pojawią się najlepsze produkcje wprost z Półwyspu Iberyjskiego.

 

Od 15 do 21 marca krakowscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze hiszpańskie filmy 2017 roku, z których zdecydowana większość prezentowana będzie w Polsce po raz pierwszy. Przegląd otworzy pokaz uhonorowanego dziesięcioma nagrodami Goya filmu Olbrzym w reżyserii Jona Garaño i Aitora Arregi. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia najwyższego człowieka na świecie, który wraz ze swoim bratem przemierza XIX-wieczną Europę. Ten kostiumowy dramat rywalizował o statuetki m.in. z prezentowaną w ramach przeglądu historyczną superprodukcją Złote miasto opowiadającą o grupie konkwistadorów poszukujących mitycznego El Dorado. Reżyser Agustín Díaz Yanes stworzył film na kanwie opowiadania pt. Oro wybitnego hiszpańskiego pisarza Artura Péreza-Reverte.


Tegoroczna edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego obfituje również w poruszające filmy o namiętności i ogromnej sile ludzkich uczuć. W programie znalazły się m.in. Twoje oczy Pedro Aguilery, czyli zmysłowa opowieść o zakazanej erotycznej fascynacji pomiędzy reżyserem filmowym a jego przyrodnią siostrą (w tej roli znana z Labiryntu Fauna Ivana Baquero). Fabularny debiut nominowanego do Oscara Estebana Crespo Pierwsza miłość to historia płomiennego młodzieńczego uczucia, a zarazem pierwszych eksperymentów, zawodów i rozczarowań. Bohaterka reżyserskiego debiutu Lina Escalery Trudno powiedzieć żegnaj, poruszającego filmu drogi z popisową rolą Nathalie Pozy (Truman), będzie musiała stawić czoła chorobie swojego ojca. Dramat Aż do śmierci opowiada o miłości, która staje przed najtrudniejszym z wyzwań – pogodzeniem się z odejściem ukochanej osoby. To drugi film w dorobku Fernanda Franco, twórcy Tylko ja prezentowanego podczas 15. TKH. 

 

Aby złapać oddech po wypełnionych trudnymi emocjami dramatach warto wybrać się na pokaz filmu Powołanie - adaptacji popularnego hiszpańskiego musicalu opowiadającego o dwóch zbuntowanych nastolatkach spędzających wakacje na katolickim obozie pod opieką zakonnic. Spektakl stał się przełomem w karierze Belén Cuesty (Kiki), jednej z najpopularniejszych dziś hiszpańskich aktorek, którą twórcy Javier Ambrossi i Javier Calvo zaprosili również do współpracy przy wersji filmowej. Berto Romero (Jak zostać Katalonką) i Andreu Buenafuente (Straszny hiszpański film) rozbawią widzów do łez w komedii Daniego de la Ordena Fiesta, opowiadającej o skłóconych ze sobą braciach, którzy - skuszeni wizją łatwego zarobku - chwilowo zakopują topór wojenny. Na ekranie pojawią się również José Coronado (Człowiek o tysiącu twarzy), Javier Cámara (Truman) i Roberto Álamo (Niech Bóg nam wybaczy) w filmie To dla twojego dobra Carlosa Theróna (Statek) To wyjątkowo zabawna historia trzech ojców, którzy są zdolni do wszystkiego, żeby pozbyć się swoich przyszłych zięciów. W 2017 roku film zachwycił widzów festiwalu w Hamburgu zdobywając Nagrodę Publiczności i stał się absolutnym hitem kasowym hiszpańskiego kina.

 

W programie przeglądu nie zabraknie mistrzowskiego czarnego humoru. Abrakadabra - najnowszy film twórcy Śnieżki Pablo Bergera - to zabawna, ale i mroczna opowieść o zdesperowanej kobiecie próbującej odczarować zahipnotyzowanego męża. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą również film Bar autorstwa kultowego hiszpańskiego reżysera Alexa de la Iglesii (Dzień bestii). To balansująca pomiędzy thrillerem a czarną komedią historia kilku przypadkowych przechodniów uwięzionych w miejscowej knajpie. Na ekranie - w jednej z ostatnich ról - wybitna aktorka Terele Pávez (Przez otwarte drzwi). Fanów mrocznego kina zainteresuje pokaz najnowszego dzieła Paco Plazy, wielokrotnie nagradzanego twórcy serii horrorów [REC] zrealizowanych w technice found footage. Verónica to zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nastolatki, która bierze udział w seansie spirytystycznym. Niepozorna zabawa w gronie koleżanek okazuje się mieć jednak przerażające konsekwencje.

 

Niekonwencjonalną propozycją jest błyskotliwy debiut reżyserski hiszpańskiego aktora Eduardo Casanovy Ciała, rozgrywający się na tle wypełnionych różem, niemal idealnie symetrycznych kadrów. Ten wielowątkowy, surrealistyczny komediodramat wypełniony jest jedynymi w swoim rodzaju postaciami, które w różny sposób borykają się z własną cielesnością i jej niedostatkami. Przegląd zwieńczy pokaz komediodramatu Autor, w którym Manuel Martín Cuenca zaciera granice między fikcją a rzeczywistością.  Ogarnięty obsesją główny bohater zaczyna wywoływać wokół siebie konflikty, które mają dostarczyć mu inspiracji do napisania doskonałej książki. Na ekranie m.in. zdobywcy nagrody Goya Javier Gutiérrez i María León.

 

Najmłodsi widzowie będą mogli poznać bogatą kulturę Półwyspu Iberyjskiego w ramach specjalnego spotkania pod hasłem Baranki w Hiszpanii. W programie pokaz filmów animowanych oraz warsztaty flamenco, podczas których maluchy nauczą się podstawowych kroków najsłynniejszego hiszpańskiego tańca.

 

W czwartek, 15 marca, Instytut Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12) zaprasza na Kino z literką ñ. Rozmowy nałogowych kinomaniaków - spotkanie z Joanną Aleksandrowicz, znawczynią kina hiszpańskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowa towarzyszyć będzie wernisażowi wystawy Tydzień Kina Hiszpańskiego na plakatach. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

 

Na lampkę cavy przed otwierającą przegląd projekcją filmu Olbrzym zaprasza Fiorentina.

 

BILETY:

22 zł (normalny)

15 zł (ulgowy/senior)

Karnet (14 filmów): 168 zł

Baranki w Hiszpanii: 11 zł

*Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

 

Uwaga!

Zniżka dla słuchaczy kursów w Instytucie Cervantesa! Za okazaniem legitymacji Instytutu - bilet na pokaz w cenie 14 zł. Bilety ze zniżką dostępne wyłącznie w kasach Kina.

 

PROGRAM:

czwartek, 15 marca
18.00 KINO Z LITERKĄ Ñ. ROZMOWY NAŁOGOWYCH KINOMANIAKÓW
(Instytut Cervantesa)

18.45 TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO NA PLAKATACH - wernisaż wystawy
(Instytut Cervantesa)

19.15 TWOJE OCZY | DEMONIOS TUS OJOS
reż. Pedro Aguilera, Hiszpania 2017, 94'
(in Spanish with Polish and English subtitles)

21.15 POKAZ OTWARCIA
OLBRZYM | HANDIA
reż. Jon Garaño, Aitor Arregi, Hiszpania 2017, 114’ polska premiera 
(in Basque with Polish and Spanish subtitles)

 

piątek, 16 marca
19.15 BAR | EL BAR
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2017, 102’
(in Spanish with Polish subtitles)

21.15 CIAŁA | PIELES
reż. Eduardo Casanova, Hiszpania 2017, 77’
(in Spanish with Polish and English subtitles)

21.15 BAR | EL BAR
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2017, 102’
(in Spanish with Polish subtitles)

 

sobota, 17 marca
19.15 ABRAKADABRA | ABRACADABRA
reż. Pablo Berger, Hiszpania 2017, 96’ polska premiera
(in Spanish with Polish subtitles)

21.15 TO DLA TWOJEGO DOBRA | ES POR TU BIEN
reż. Carlos Therón, Hiszpania 2017, 93' polska premiera
(in Spanish with Polish subtitles)

 

niedziela, 18 marca
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI W HISZPANII
+ warsztaty flamenco z Krakowską Szkołą Flamenco ALMORAIMA

19.15 POWOŁANIE | LA LLAMADA
reż. Javier Ambrossi, Javier Calvo, Hiszpania 2017, 108'
(in Spanish with Polish subtitles)

21.15 FIESTA | EL PREGÓN
reż. Dani de la Orden, Hiszpania 2016, 78' polska premiera
(in Spanish with Polish subtitles)

 

poniedziałek, 19 marca
19.15
VERÓNICA
| VERÓNICA
reż. Paco Plaza, Hiszpania 2017, 105'
(in Spanish with Polish subtitles)

21.15 TRUDNO POWIEDZIEĆ ŻEGNAJ | NO SÉ DECIR ADIÓS
reż. Lino Escalera, Hiszpania 2017, 96’ polska premiera
(in Spanish with Polish subtitles)

 

 

wtorek, 20 marca
19.15 PIERWSZA MIŁOŚĆ
| AMAR
reż. Esteban Crespo, Hiszpania 2017, 105' polska premiera
(in Spanish with Polish and English subtitles)

21.15 AŻ DO ŚMIERCI | MORIR
reż. Fernando Franco, Hiszpania 2017, 104' polska premiera
(in Spanish with Polish and English subtitles)

 

środa, 21 marca
19.15
ZŁOTE MIASTO
| ORO
reż. Agustín Díaz Yanes, Hiszpania 2017, 103’
(in Spanish with Polish subtitles) polska premiera

21.15 POKAZ ZAMKNIĘCIA
AUTOR | EL AUTOR
reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania 2017, 112’ polska premiera
(in Spanish with Polish and English subtitles)

23.15 AUTOR | EL AUTOR
reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania 2017, 112’ polska premiera
(in Spanish with Polish and English subtitles)

 

SPOT:

 

ORGANIZATORZY:

Agencja Promocji Mañana
Ambasada Królestwa Hiszpanii
Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce
Instytut Cervantesa w Krakowie

Bookmark and Share

archiwum