kpb

Zagraj to jeszcze raz... 75 lat filmu Casablanca

Zagraj to jeszcze raz…
czyli Kino Pod Baranami świętuje
75-lecie filmu CASABLANCA

sobota, 25 listopada 2017, godz. 19.00

 


Image courtesy of Park Circus/Warner

 

26 listopada minie 75 lat od światowej premiery legendarnego melodramatu Michaela Curtiza Casablanca. Z tej okazji, zapraszamy wszystkich miłośników amerykańskiej klasyki filmowej oraz chmurnego uroku Humphreya Bogarta na specjalny pokaz filmu w cyfrowej jakości. Dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie oraz Domus Vini, uczestnicy pokazu wzniosą jubileuszowy toast znakomitym węgierskim winem.

 

Casablanca przedstawia dramatyczne losy trojga ludzi uwięzionych w marokańskim mieście pod władzą kolaborujących z nazistami Francuzów. Humphrey Bogart gra cynicznego właściciela nocnego lokalu, który w głębi duszy jest cierpiącym romantykiem. Amerykanin musi zdecydować czy pomóc w ucieczce kobiecie, która kiedyś go skrzywdziła i jej mężowi, ściganemu przez nazistów. W roli dawnej miłości Bogarta wystąpiła zjawiskowa Ingrid Bergman, której towarzyszy Paul Henreid.

 

Amerykański Instytut Filmowy uznał Casablankę za najlepszy melodramat wszech czasów, a film do dziś pozostaje jedną z najbardziej poruszających opowieści o miłosnym trójkącie. Chociaż uwagę widzów przykuwa dzisiaj głównie wątek miłosny, pierwotnie Casablanca powstała jako propagandowy film wojenny mający nakłonić amerykańskich izolacjonistów do udziału w II wojnie światowej. Twórcą filmu jest węgierski emigrant Michael Curtiz (właść. Mihály Kertész), a scenariusz powstał na bazie sztuki Everybody Comes to Rick's autorstwa Murraya Burnetta i Joan Alison. Obraz Curtiza nagrodzono trzema Oscarami, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

 

Z okazji 75. rocznicy światowej premiery, która miała miejsce 26 listopada 1942 roku w Hollywood Theater w Nowym Jorku, zapraszamy na jubileuszowy toast do sal balowych Pałacu Pod Baranami, gdzie Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Domus Vini poczęstują widzów wyśmienitym węgierskim winem. Zachęcamy również do udziału w pokazie w strojach stylizowanych na lata 40. XX wieku.

 


fot. Emilian Aleksander

 

BILETY:

25 zł (normalny) | 20 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

CASABLANCA | CASABLANCA
reż. Michael Curtiz, USA 1942, 99'


Image courtesy of Park Circus/Warner

Oscary 1944: najlepszy film, najlepszy reżyser (Michael Curtiz), najlepszy scenariusz (J. J. Epstein, P. G. Epstein, H. Koch) i 5 innych nominacji
Amerykański Instytut Filmowy 2002: najlepszy amerykański melodramat wszech czasów

Rok 1942, Casablanca. Maroko znajduję się pod wpływem kolaborującego z nazistami Vichy. Ulice patrolują oddziały policji, panuje chaos i przerażenie. Wszędzie pełno uchodźców, którzy do Casablanki przyjechali z nadzieją przedostania się do Ameryki. Obok trwającej wojny, toczy się normalne życie. Rick Blaine (Humphrey Bogart), cyniczny Amerykanin, prowadzi, cieszący się ogromnym powodzeniem, nocny lokal. W tym miejscu można choć na chwile zapomnieć. Na fortepianie gra gruby Sam, alkohol leje się strumieniami, a mężczyźni grają w karty.

Pewnego dnia w klubie zjawia się Ilsa (Ingrid Bergman), dawna miłość Ricka. Kobiecie towarzyszy mąż Victor Laszlo (Paul Henreid), ważny działacz czeskiego ruchu oporu, poszukiwany przez nazistów. Jedyną szansą dla Laszlo jest ucieczka z pochłoniętej wojną Europy i dostanie się do Ameryki. Jedyna droga wiedzie z Casablanki. Rick Blaine przez przypadek jest w posiadaniu wiz podpisanych przez Charlesa de Gaulle’a, które umożliwiają spokojne i bezpieczne przemieszczanie się praktycznie po całym świecie. Mężczyzna staje przed dramatycznym wyborem. Przez lata starał się nie angażować w sprawy innych, czy ma pomóc kobiecie, która złamała mu serce? Czy sam ma skorzystać z cennych dokumentów? Wspomnienia powracają, a dawna miłość ożywa… Nic nie jest proste, ani oczywiste.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

PARTNERZY:

 

          

                    

Bookmark and Share

archiwum