kpb

David Lynch, żyć sztuką - pokaz specjalny

DAVID LYNCH, ŻYĆ SZTUKĄ (reż. Jon Nguyen)
- pokaz specjalny

wtorek, 21 listopada 2017, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 

UWAGA! Pokaz wyprzedany!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

David Lynch to postać w historii światowego kina legendarna, ale i wyjątkowo tajemnicza. To jemu właśnie wielu fanów zawdzięcza niesamowite doświadczenia filmowe, ale i wiele niepokojących snów. Z okazji wizyty artysty w Polsce - w związku z otwarciem jego wystawy w Toruniu - Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz dokumentu David Lynch, żyć sztuką, jedynego w swoim rodzaju spojrzenia z bliska na życie i twórczość prawdziwego mistrza kina.

 

W listopadzie tego roku do Polski przyjedzie David Lynch - reżyser, malarz, kompozytor, twórca kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks wznowionego niedawno po 25 latach oraz właściciel jednej z najbardziej charakterystycznych fryzur w świecie filmu. Już od 12 listopada będzie można podziwiać jego obrazy, rysunki, fotografie oraz dzieła audiowizualne na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Z okazji tej wizyty, Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich wielbicieli onirycznej twórczości Lyncha oraz tych, którzy dopiero się dowiedzą czym jest życie po Mulholland Drive na pokaz dokumentalnego filmu pozwalającego zajrzeć w najmroczniejsze zakamarki jego podświadomości.

 

Dokument David Lynch, żyć sztuką w reżyserii Jona Nguyena powstawał cztery lata z materiałów, które ekipa nagrała podczas 20 rozmów z reżyserem. Laureat Złotej Palmy, dwóch Cezarów i wielu innych nagród filmowych, w tym czterech nominacji do Oscara, opowiada o doświadczeniach, które wpłynęły na jego wizję świata i ukształtowały go jako artystę. Na ekranie - poza tytułowym bohaterem - pojawiają się fragmenty wczesnych filmów zrealizowanych przez Lyncha, jak również rysunki i obrazy. Wszystko, co powstało do jego pełnometrażowego debiutu, jakim była Głowa do wycierania (1977), a więc najbardziej surrealistycznego okresu jego twórczości.

 

BILETY:

25 zł (normalny) | 20 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

DAVID LYNCH, ŻYĆ SZTUKĄ | DAVID LYNCH: THE ART LIFE
reż. Jon Nguyen, USA/Dania 2016, 88'

Master of Art Film Festival 2017: najlepszy dokument o sztuce i fotografii
MFF w Wenecji 2016: nominacja do nagrody Venezia Classici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie
MFF w Londynie 2016: nominacja do nagrody Griersona

Biała, nastroszona fryzura, która jest już tak ikoniczna jak wąsy Salvadora Dalego. Przeorana wiekiem, ale przy tym pogodna twarz. Wiecznie zapalony papieros i kłęby dymu, które tworzą skomplikowane, być może prorocze wzory. David Lynch pracuje w swoim warsztacie. Pokrywa płótna wizerunkami zdeformowanych postaci, lepi z masy coś na kształt narośli, wygina druty i tworzy z nich supły. Jest tak skupiony, że aż autystyczny. W przerwach skrzekliwym głosem opowiada o latach, kiedy jeszcze nie uchodził za największego żyjącego surrealistę i wzorcowy przykład człowieka renesansu. O rozwijanej od wczesnej młodości pasji malarskiej. O epifanii, w wyniku której doszedł do wniosku, że chce, aby jego obrazy zaczęły się ruszać. A także o mrocznych i intensywnych momentach, które mogły mieć wpływ na jego wyobraźnię: powracających napadach lęku, spędzaniu czasu w złym towarzystwie czy spotkaniu z wałęsającą się po ulicy nagą kobietą.

Twórca takich filmów jak Mulholland Drive, Zagubiona autostrada czy kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks, zabiera widzów w podróż do czasu, który uformował go jako człowieka i artystę. Od idyllicznego dzieciństwa w małym amerykańskim miasteczku aż po mroczne ulice Filadelfii, ten fascynujący dokument pozwala prześledzić życie jednego z najbardziej enigmatycznych reżyserów filmowych. Pozwala lepiej zrozumieć jego niepowtarzalną wizję i wyobraźnię sięgając do tworzonej przez Lyncha sztuki, muzyki i wczesnych produkcji filmowych.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum