kpb

Spotkanie Filozoficzne z MOCAKiem: Manifesto - pokaz przedpremierowy (MOS)

Spotkanie Filozoficzne z MOCAK-iem:
Manifesto (reż. Julian Rosefeldt)
- pokaz przedpremierowy

poniedziałek, 6 listopada 2017, godz. 20.05
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

Wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejne Spotkanie Filozoficzne. W programie przedpremierowy pokaz filmu Manifesto. To bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja. 

 

Zrealizowany przez wybitnego artystę wizualnego Juliana Rosefeldta, Manifesto prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Dziś rozpoczyna swoje kolejne życie, tym razem jako film, udowadniając, że niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.

Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett (Carol, Blue Jasmine) wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością.

 

Polską premierę filmu zaplanowano na 17 listopada 2017 roku. Pokaz odbędzie się w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 


fot. Rafał Sosin 

W dyskusji po projekcji weźmie udział krytyk i kurator sztuki, dyrektor MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Masza Potocka.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK działa od 2010 roku w dawnych halach Fabryki Schindlera na Zabłociu. Prezentuje międzynarodową sztukę najnowszą, prowadzi działania edukacyjne, projekty badawcze i wydawnicze. Dwa najważniejsze cele, które stawia przed sobą Muzeum, to przedstawianie sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością.

Szczegółowe informacje na temat wystaw stałych i czasowych można znaleźć na stronie www.mocak.pl.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

*Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online. 

 

O FILMIE:

MANIFESTO | MANIFESTO
reż. Julian Rosefeldt, Niemcy 2016, 95’

Festiwal Biografilm 2017: Guerilla Staff Award (Julian Rosefeldt)
MFF w Stambule 2017: nominacja do Złotego Tulipana (Julian Rosefeldt)

Każda z postaci granych przez Cate Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów: von Triera, Marksa, Apollinaire’a, Malewicza i wielu, wielu innych. W swoich performansach Blanchett nie tylko demonstruje najwyższej próby aktorski kunszt, ale także wraz ze swoimi bohaterami testuje potęgę dwudziestowiecznych proroctw, które Rosefeldt umieszcza w często zabawnych kontekstach. Kamera Christopha Kraussa portretuje postindustrialne pejzaże, wciska się do ciasnej klitki w bloku, zanurza w sterylne wnętrza instytutów badawczych, w mroki balangi na koncertowym backstage’u, spływa w błękitny chłód telewizyjnego studia. Zagląda też do jasnej klasy, gdzie Cate Blanchett daje dzieciom lekcję manifestów filmowych.

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

 

PARTNER:

 

PATRONI MEDIALNI:

             

Bookmark and Share

archiwum