kpb

AFGANISTAN w KRAKOWIE

AFGANISTAN  w  KRAKOWIE   26-28 października

Wraz z Instytutem Francuskim w Krakowie zapraszamy na
spotkania z kinem i literaturą Afganistanu.

Pokażemy dwa nagradzane na świecie dzieła kinematografii afgańskiej, spotkamy się z afgańskim reżyserem i autorem, Atiqiem Rahimi.

Okolice Heratu, starzec z wnukami

Jak pisze Anna Minkiewicz, pomysłodawczyni przeglądu:

Afganistan nie produkuje więcej niż 40 filmów rocznie. Po 20 latach wojny, kraj jest doszczętnie wyniszczony, a za talibów sztuka byłą źle widziana i nawet zrobienie zdjęcia rodzinnego było ciężko karane. Tym większe wrażenie robi wyśmienita jakość pierwszych filmów afgańskich tego stulecia.

Pełne wprowadzenie do pokazów kina afgańskiego Anny Minkiewicz można przeczytać TUTAJ!


PROGRAM:

piątek, 26 października, godz. 18.30
INSTYTUT FRANCUSKI
, ul. Stolarska 15

spotkanie z Autorem: ATIQ RAHIMI

ZIEMIA I POPIOŁY - wydanie angielskie

Afgański pisarz i reżyser Atiq Rahimi mieszka od ponad 20 lat w Paryżu gdzie otrzymał azyl, ale od kilku lat wraca regularnie do Afganistanu, gdzie m.in. wykłada na uniwersytecie. Jego książki zostały wydane w przeszło 20 krajach, w wielu językach europejskich, ale także w koreańskim, japońskim czy hebrajskim.


sobota, 27 października, godz. 18.30

OSAMA | OSAMA
reż. Siddiq Barmak, Holandia/Iran/Irlandia/Japonia/Afganistan 2003, 82'
(pokaz z DVD)


 
MFF w Cannes 2003
Złota Kamera - najlepszy debiut

nagroda AFCAE
Cannes Junior Award

Złote Globy 2004
najlepszy film obcojęzyczny

MFF w Bratysławie 2003
specjalne wyróżnienie

MFF w Valladolid 2003
główna nagroda

Tytuł Osama odnosi się do nastolatki, która w Kabulu za panowania talibów musi udawać chłopca, by zapracować na utrzymanie siebie, matki i babci.

Film pokazuje poświęcenie i nieustanny strach dziewczynki oraz bezsilność starszych kobiet, w których rodzinie nie został już żaden mężczyzna. Rówieśnik Osamy podejmuje desperackie próby uratowania dziewczyny. Film pokazuje ludzką godność i solidarność w obliczu terroru.

Osama to pierwszy afgański film nakręcony po wojnie (2003), w co aż trudno uwierzyć, bo jest to obraz dojrzały, piękny pod względem i treści i formy, od początku do końca trzymający w napięciu. Otrzymał wiele nagród międzynarodowych, m.in. Złotego Globa za najlepszy film nieangielskojęzyczny, nagrodę specjalną w Cannes, nagrodę za najlepszy debiut długometrażowy w Londynie.

Film nigdy nie trafił do polskich kin.

Reżyser niestety nie mógł przyjechać do Krakowa. Kończy właśnie w Indiach montaż swojego nowego filmu, Opium War. Będzie to czarna komedia, w której dwóch amerykańskich żołnierzy spotyka afgańską rodzinę koczującą we wraku czołgu, pośrodku pola makowego. Może ten film spotka w naszym kraju lepszy los i Barmak przyjedzie na jego krakowską premierę.


sobota, 27 października, godz. 20.15

ZIEMIA I POPIOŁY | KHAKESTAR-O-KHAK | EARTH AND ASHES
reż. Atiq Rahimi, Francja/Afganistan 2004, 102’
(pokaz z DVD)


 

MFF w Cannes 2004
Regard Original Award

MFF we Flandrii  2004
najlepszy reżyser

Festiwal Filmów Południa w Oslo 2004
nagroda FIPRESCI

Atiq Rahimi w 2004 roku nakręcił ten film w oparciu o jedną z własnych książek. Książka, oprócz krótkich dialogów, składa się z monologu wewnętrznego starca. Musi on powiadomić swojego syna pracującego w odległej kopalni, że ich wioska została zbombardowana, a oprócz jego samego i wnuka, wszyscy nie żyją. Wie, że musi to zrobić, ale ta świadomość go przeraża, obawia się jego reakcji na śmierć praktycznie całej rodziny.

Film ma więcej wątków niż książka, ale też jest wyciszony: cisza niepojętej, głuchej rozpaczy, pomimo której wyczerpany starzec musi dokonać pewnych wyborów, w zgodzie ze swym sumieniem i honorem. Wszyscy trzej, dziadek, syn i wnuk będą musieli od nowa nauczyć się żyć, na gruzach wszystkiego co znali i kochali. Podobnie jak w Osamie, film ten pokazuje ludzką godność i prostą życzliwość. Nie jest to przypadek, tacy właśnie są Afgańczycy.

Obraz został wyróżniony na festiwalach międzynarodowych, w Cannes i na festiwalu Filmów Południa w Oslo, a w Polsce był wyświetlony na festiwalu 'Filmy Świata, Ale Kino!' w 2005 w Warszawie.

Po seansie spotkanie z Reżyserem: ATIQ RAHIMI

Atiq Rahimi, autor i reżyser, na planie filmu ZIEMIA I POPIOŁY (2003)

Atiq Rahimi i Siddiq Barmak są nie tylko wzajemnie szanującymi się kolegami którzy regularnie ze sobą współpracują, ale są też przyjaciółmi. 
Rahimi będzie mógł odpowiedzieć nie tylko na pytania na temat własnego filmu, ale też na temat Osamy oraz kina afgańskiego.


POKAZY DODATKOWE:

niedziela, 28 października, godz. 14.00

OSAMA | OSAMA
reż. Siddiq Barmak, Holandia/Iran/Irlandia/Japonia/Afganistan 2003, 82' (pokaz z DVD)

niedziela, 28 października, godz. 15.30

ZIEMIA I POPIOŁY | KHAKESTAR-O-KHAK | EARTH AND ASHES
reż. Atiq Rahimi, Francja/Afganistan 2004, 102’ (pokaz z DVD)


INSTYTUT FRANCUSKI 
- wstęp wolny
KINO POD BARANAMI
- bilety: 14 zł (normalny), 12 zł (ulgowy)
- bilet na 2 filmy: 20 złWspółorganizacja:

Instytut Francuski w Krakowie

Bookmark and Share

archiwum