kpb

Podróż ku Nieoczekiwanemu - pokaz specjalny

Pokaz filmu PODRÓŻ KU NIEOCZEKIWANEMU.
Manifesty Różokrzyżowców 1614 - poszukiwanie śladów
Kino Pod Baranami
poniedziałek, 5 czerwca 2017, godz. 19.00

 

 

 

Kino Pod Baranami oraz Fundacja Różokrzyża zapraszają na pokaz dokumentalnego filmu Podróż ku Nieoczekiwanemu, którego twórcy docierają do źródeł Manifestów różokrzyżowców, badając kulisy powstania tego tajemniczego dzieła,  a także skutki jakie wywołało.

 

Przed ponad 400 laty, w roku 1614, ukazało się niewielkie dzieło - Fama Fraternitatis. Była to jedna z trzech części tajemniczych Manifestów różokrzyża. Manifesty zostały wydane przez krąg przyjaciół skupionych wokół Uniwersytetu w Tybindze (Tobias Hess, Johann Valentin Andreae i inni). W trudnym okresie konfliktów religijnych, bezpośrednio poprzedzającym wybuch wojny trzydziestoletniej, był to niezwykły głos, który przenosił dyskusje na temat religii na zupełnie nieznany poziom. Wydanie Fama Fraternitatis odbiło się szerokim echem w całej Europie, wywołując zarówno falę oburzenia jak i entuzjastyczne głosy żywej aprobaty. Książka ta ukazała się w czasach wielkiego rozwoju nauk przyrodniczych, w czasach, w których powoli uwalniano się od religijnej kurateli. 

 

Jesienią ubiegłego roku w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius miała miejsce wystawa unikatowych starodruków ze zbiorów Bibliotheca Philosophica Hermetica z Amsterdamu, wspieranych polonicami z Biblioteki Jagiellońskiej UJ. Wystawa zatytułowana była: BOSKA MĄDROŚĆ - BOSKA NATURA: nieznany rozdział w dziejach historii Europy czasów po reformacji. Właśnie na tej wystawie pokazano oryginalne siedemnastowieczne wydanie Famy. Tam też miała miejsce polska premiera filmu Podróż ku Nieoczekiwanemu.

 

Wprowadzenie do filmu wygłosi dr hab. Izabela Trzcińska, prof. AGH, prezes Polskiego Stowarzyszenia Badań nad Zachodnim Ezoteryzmem.

 

BILETY:
20 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:
 
PODRÓŻ KU NIEOCZEKIWANEMU
| REISE INS UNERWARTETE
Manifesty Różokrzyżowców 1614 - poszukiwanie śladów
reż. Wolfgang Jung, Reinhard Eichelbeck, Niemcy 2014, 100’


 
Fama Fraternitatis opisuje drogę człowieka, który dąży do syntezy wiedzy, wiary i sztuki, i przy okazji dociera do swojej wewnętrznej tożsamości. Reinhard Eichelbeck i Wolfgang Jung wyruszyli na poszukiwanie ukrytych znaczeń tego tajemniczego dzieła, badając jednocześnie kulisy jego powstania,  a także skutki jakie wywołało.
 
Zwrócili się także do artystów, naukowców i poszukujących duchowego rozwoju, którzy dali świadectwo swej inspiracji, odwagi i wewnętrznej ciszy. W swoim filmie próbują stawiać pytania o sens i kierunek drogi człowieka przez życie. Czy droga ta jest podróżą, której celu nie znamy, a na jej końcu spotkamy coś, co jest absolutnie nieoczekiwane?
 
Film, mimo że nawiązuje do starej, siedemnastowiecznej książki, może stać się podstawą do współczesnej refleksji nad kształtem naszej teraźniejszości i perspektywą przyszłości. 

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Różokrzyża
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum