kpb

17. Festiwal Filmu Niemego - Podróże

17. FESTIWAL FILMU NIEMEGO PODRÓŻE
1-4 grudnia 2016
Kino Pod Baranami, Kraków
 
 

17. Silent Film Festival JOURNEYS
December 1-4, 2016

(for English version click HERE)


 

W dniach 1-4 grudnia Kino Pod Baranami oraz Fundacja Dla Kina zapraszają na 17. Festiwal Filmu Niemego. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego widzowie mogą doświadczyć magii kina w sposób możliwie najbliższy temu sprzed stu lat. Pokazom filmów niemych, tych kultowych i tych mniej znanych, towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanych artystów współczesnej sceny muzycznej.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji, przypadającej w 120. rocznicę pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich (14 listopada 1896), są Podróże - zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Widzowie, wraz z bohaterami filmów fabularnych i dokumentalnych wsiądą do pociągów, aeroplanów, na statki i do zaprzęgów konnych, aby dzięki zachowanym - a nierzadko odnowionym cyfrowo - obrazom filmowym zobaczyć, jak świat wyglądał przed stuleciem.

Pokaz filmu niemego sam w sobie jest podróżą nostalgiczną, w której towarzyszyć będą widzom gwiazdy tamtej epoki. Niezapomniany amant Douglas Fairbanks wypłynie korsarskim statkiem w poszukiwaniu zemsty w zrealizowanym w Technikolorze filmie Czarny pirat. Mistrz filmowego slapsticku, komik z kamienną twarzą - Buster Keaton, wyruszy w pościg za skradzioną przez wroga lokomotywą w filmie Generał, którego akcja rozgrywa się podczas Wojny Secesyjnej.

Węgierski reżyser Mihály Kertész został w 1926 roku zaproszony do Stanów Zjednoczonych, gdzie już jako Michael Curtiz nakręcił kultową Casablankę. W programie Festiwalu znalazł się wyprodukowany jeszcze na Węgrzech, niedawno odrestaurowany cyfrowo melodramat Niepożądana, dzięki któremu reżyser zyskał uznanie europejskiej widowni na długo przed wyjazdem do Hollywood. Pokaz filmu odbędzie się pod patronatem Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie, który po seansie zaprasza na lampkę wina.

Na ekranie pojawi się także, znany m.in. z filmu Błękitny anioł z Marleną Dietrich, Emil Jannings, jak dotąd, jedyny niemiecki laureat Oscara za najlepszą rolę męską. Tym razem wystąpi w widowiskowej scenerii starożytnego Egiptu, w cyfrowo odrestaurowanym, kostiumowym filmie Żona faraona. Reżyser, Ernst Lubitsch - kolejny europejski imigrant w Fabryce Snów - zrealizował swoje dzieło jeszcze przed wyjazdem z Niemiec.

Na uczestników Festiwalu jak zwykle czekają pieczołowicie wyszukane perełki jak np. nieprezentowane wcześniej w Polsce krótkie filmy Oktavijana Miletica - ojca chorwackiego filmu autorskiego. Po raz pierwszy zostanie pokazany także obraz Droga do Ernoa w reżyserii Louisa Delluca, pioniera impresjonizmu filmowego. Film jest wynikiem wyprawy reżysera do kraju Basków w poszukiwaniu idealnego światła. Do Kolumbii Brytyjskiej na początku XX wieku wyruszył Edward S. Curtis, nazywany przez Indian “Łowcą cieni”. Ten znany i ceniony fotograf Dzikiego Zachodu zrealizował fabularyzowany dokument In the Land of the Head Hunters, by ocalić od zapomnienia fascynujące życie i zwyczaje północnoamerykańskiego plemienia Kwakwala.

Polskim akcentem w programie Festiwalu będzie odrestaurowany cyfrowo romans Zew morza w reżyserii Henryka Szaro, twórcy słynnego Mocnego człowieka. Film zostanie zaprezentowany ze ścieżką dźwiękową autorstwa Krzesimira Dębskiego.

Festiwalowe podróże nie ograniczają się wyłącznie do naszej planety. Wraz z bohaterami duńskiego filmu science-fiction podczas Misji na Marsa widzowie odkryją w kosmosie nieznaną, pokojowo nastawioną cywilizację.

Festiwal Filmu Niemego gwarantuje nadzwyczajną podróż w czasie, podczas której widzowie przeżywają seanse tak jak wiele lat temu, czyli z towarzyszeniem muzyki na żywo. Jest to jednak wyprawa do przeszłości pozostająca w silnym związku ze współczesnością, dzięki towarzyszącej filmom oprawie muzycznej. Akompaniament do filmów przygotują i zaprezentują na żywo zarówno uznani muzycy, jak i debiutanci. Wśród nich między innymi: zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków z Trójmiasta Immortal Onion; zaprzyjaźnione z Festiwalem Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny); wszechstronna krakowska gitarzystka Urszula Stosio w duecie z Marcinem Pokorskim; awangardowy i szalony Lód 9; eksperymentujący duet Tropy; niepowtarzalni twórcy odrealnionych dźwięków SALK; jazzowy zespół Baaba; specjalizujące się w muzyce improwizowanej Helatone Trio oraz znany z poprzedniej edycji DJ i producent muzyczny Kixnare.

Festiwal dla dzieci to dwa niedzielne spotkania pod hasłem Baranki w Niemym Kinie. Podczas warsztatów artystycznych ze Sztukolotnią dzieci konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów. Następnie zobaczą Podróż na Księżyc Georges’a Mélièsa i spróbują swoich sił w wykonywaniu muzyki do filmu niemego.

Tradycyjnie już wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie mapping na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami, inspirowany filmami niemymi, przygotowany przez Julie Land (MotionArt) z muzyką Kixnare.

W piątkową noc w klubie Betel odbędzie się afterparty, podczas którego do filmu Nanuk z Północy zagra współpracujący m.in. z O.S.T.R. producent muzyczny Minoo. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 

PROGRAM:

czwartek, 1 grudnia 2016
19.30 IN THE LAND OF THE HEAD HUNTERS
| IN THE LAND OF THE HEAD HUNTERS
(Edward S. Curtis) USA 1914, 65’

Syn wielkiego wodza wyrusza na wyprawę w nadziei na duchową przemianę. Obraz życia Indian Kwakwala uchwycony okiem wybitnego fotografa.
// Son of the big chief, goes on a journey to achieve new spiritual power. Life of the Kwakwaka'wakw tribe in the lense of a well-known photographer.

muzyka na żywo // live music: Urszula Stosio/Marcin Pokorski (PL)


piątek, 2 grudnia 2016

19.00
MISJA NA MARSA
| A TRIP TO MARS | HIMMELSKIBET
(Holger-Madsen) DK 1918, 81’

Grupa śmiałków wyrusza na Marsa, gdzie odkrywa pokojowo nastawioną cywilizację. Manifest sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu wojny.
// A group of researchers travels to Mars, where they find a peaceful civilization. A manifesto against the cruelty and pointlessness of war.

muzyka na żywo // live music: Helatone Trio (PL)


20.30 - 20.45
 MAPPING inspirowany filmami niemymi

na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami


| Mapping inspired by silent films on the interior façade of pod Baranami Palace.
video: Julie Land (MotionArt), sound: Kixnare


21.15
ŻONA FARAONA | THE LOVES OF PHARAOH | DAS WEIB DES PHARAO
(Ernst Lubitsch) DE 1922, 100’

Pełne rozmachu, efektowne widowisko z tysiącami statystów. Emil Jannings w roli potężnego egipskiego faraona.
// A spectacular film with thousands of extras and monumental set designs. Emil Jannings as a powerful Egyptian pharaoh.

muzyka na żywo // live music: Immortal Onion (PL)


* 23.15
NANUK Z PÓŁNOCY
| NANOOK OF THE NORTH (Robert Flaherty) USA/FR 1922, 79’
- afterparty w klubie BETEL (pl. Szczepański 3)

Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny w historii kina. Etnograficzny zapis życia Nanuka, głowy inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona.
// The first full-length documentary film. Priceless ethnographic documentary registering the life of Nanook, an Inuit from Hudson Bay.

muzyka na żywo // live music: Minoo
Partner: Off Radio Kraków


sobota, 3 grudnia 2016

18.30 NIEPOŻĄDANA
| THE EXILE | A TOLONC
(Mihály Kertész AKA Michael Curtiz) HU 1915, 67’

Odrestaurowany cyfrowo melodramat twórcy kultowej Casablanki. Ekranizacja znanej węgierskiej sztuki, opowiadającej o losach niesłusznie zwolnionej służącej.
// Digitally restored melodrama directed by the creator of Casablanca. An adaptation of a well-known Hungarian play about a wrongfully accused maid.

muzyka na żywo // live music: Semi-Invented Trio (PL)

Po seansie - lampka wina

Partner: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie // Consulate General of Hungary


21.15
CZARNY PIRAT
| THE BLACK PIRATE
(Albert Parker) USA 1926, 96’

Zrealizowana w Technikolorze brawurowa opowieść o zemście i miłości z Douglasem Fairbanksem w roli głównej.
// Made in Technicolor, a daring story about love and revenge starring Douglas Fairbanks.

muzyka na żywo // live music: Tropy (PL)


23.00
ZEW MORZA
| THE CALL OF THE SEA
(Henryk Szaro) PL 1927, 125’

Odrestaurowany cyfrowo melodramat. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu.
// Digitally restored melodrama. A love story intertwined with an action film taking place at sea, for the first time in Polish cinema.

kopia dźwiękowa z muzyką // sound print with music by: Krzesimir Dębski

Partner: Filmoteka Narodowa w Warszawie // Polish National Film Archive


niedziela, 4 grudnia 2016

11.00
BARANKI W NIEMYM KINIE:
HISTORIA KINA - warsztaty ze Sztukolotnią 
(Kids' workshop)
 

12.15 BARANKI W NIEMYM KINIE: 
MUZYKA W NIEMYM KINIE
 - pokaz z muzyką na żywo & warsztaty muzyczne
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC
| LE VOYAGE DANS LA LUNE | A TRIP TO THE MOON
(Georges Méliès) FR 1902, 15'

Pierwszy w historii film science fiction. Ekstrawagancki pomysł, kunsztowna realizacja. Magia na ekranie i triumf ludzkiej wyobraźni.
//
The first-ever science fiction film. Extravagant idea, ingenious realisation. Magic on screen and triumph of the imagination.

muzyka na żywo | live music: SALK (PL)
- po seansie warsztaty muzyczne ||
music worskhop afterwards

Partner: Institut Français Pologne


16.30
OKTAVIJAN MILETIĆ - OJCIEC CHORWACKIEGO KINA AUTORSKIEGO // SHORT FILMS BY OKTAVIJAN MILETIĆ - CROATIAN FILMMAKER
(Oktavijan Miletić) HU 1932-37, 75’


Miłosne perturbacje, tajemnicze zbrodnie, wędrówki między jawą a snem. Pogodna zabawa kinem w zestawie krótkich filmów z Chorwacji. 
// Love stories, mysterious crimes and journeys between a dream and reality. A set of playful short films from Croatia.

muzyka na żywo // live music: Lód 9 (PL)

Filmy ze zbiorów Chorwackiego Archiwum Filmowego // films from the Croatian Film Archive

Partner: PSSST! Festival nijemog filma (Zagrzeb) // PSSST! Silent Film Festival (Zagreb)


19.00 DROGA DO ERNOA | ROAD TO ERNOA | LA CHEMIN D’ERNOA
(René Coiffard, Louis Delluc) FR 1921, 50’

Historia burzliwego romansu w kraju Basków. Pionier impresjonizmu filmowego zachwyca magicznymi obrazami górskich plenerów.
// A turbulent love story in Basque country. Louis Delluc, a pioneer of impressionism in film, captures the magic within  this beautiful landscape.

muzyka na żywo // live music: Kixnare (PL)


21.15 GENERAŁ | THE GENERAL
(Buster Keaton, Clyde Bruckman) USA 1926, 71’


Najpopularniejsza komedia Bustera Keatona. Podczas wojny secesyjnej maszynista rusza w pościg za skradzioną przez wroga lokomotywą.
// Buster Keaton’s most popular comedy. The American Civil War: a young train driver is in pursuit of a locomotive stolen by the enemy.

muzyka na żywo // live music: Baaba (PL)Wszystkie filmy zostaną wyświetlone z polskimi i angielskimi napisami.
// All films with PL & EN subtitles.BILETY | Tickets:
30 zł (normalny | regular) | 24 zł (ulgowy | discount)
* Zew morza | The Call of the Sea: 20 zł (normalny | regular) | 14 zł (ulgowy | discount)
Karnet (9 seansów | 9 screenings): 135 zł
Baranki w niemym kinie I: historia kina - 10 zł
Baranki w niemym kinie II: muzyka w niemym kinie - 15 zł
Karnet Baranki
(2 spotkania): 20 zł


Nanuk z Północy & Minoo (Klub Betel) - wstęp wolny | free entrance


Bilety dostępne w kasach Kina oraz ONLINE (opłata internetowa: 1 zł)
Aby zakupić Karnet online - prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl (opłata internetowa: 2 zł).

 

O MUZYKACH | ABOUT THE MUSICIANS:

 

BAABA

Elektronika, sample i przetworzone dźwięki żywych instrumentów w awangardowej oprawie. Instytucja na polskiej scenie muzyki niezależnej.
// Electronics, samples and processed sounds of live instruments in an avant-garde setting. The band is already an institution on the Polish independent music scene.

 

HELATONE TRIO

Stawiają na improwizację, nie stroniąc jednak od melodii i ciekawego rytmu. Bartek Kapsa, Tomasz Gadecki i Kamil Pater mają swój własny, oryginalny muzyczny styl.
// Bartek Kapsa, Tomasz Gadecki and Kamil Pater have their own original musical style, excelling in improvisation, while not shying away from melodic and rhythmically interesting arrangements.

 

IMMORTAL ONION

Wielogatunkowy miks w wykonaniu utalentowanych młodych muzyków z Trójmiasta.
// Multigenre music mix performed by talented young musicians.

 

KIXNARE

Niezwykle kreatywny, znany i lubiany krakowski DJ i producent muzyczny. Podąża drogą współczesnej elektroniki łącząc elementy niemal każdego gatunku.
// A popular DJ and music producer from Krakow. He is very creative and takes inspiration from nearly every realm of sound.

 

LÓD 9

Przebojowy, awangardowy trip w towarzystwie elektroniki, waltorni i skrzypiec. Nieprzewidywalność, energia, szaleństwo.
// A feisty, avant-garde trip in the company of electronic beats, a horn and a violin. Unpredictability, energy, madness.

 

MINOO

Polski producent muzyczny. Gra wonky, futurebeats oraz chillwave. Każdy jego występ jest unikatowym wydarzeniem.
// Polish music producer. Plays wonky, futurebeats and chillwave. Each of his performances is absolutely unique.

 

SALK

Krakowskie trio, które w swoich osobistych piosenkach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki.
// Minimalist sounds of piano and bass guitar with a large dose of spatial electronics.SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny)

Muzyka Adriana Konarskiego, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Po raz kolejny na FFN ze Sławomirem Bernym (perkusja) i Michałem Chytrzyńskim (skrzypce).
// Adrian Konarski - a film, TV and theatre music composer. Back at the Festival with Sławomir Berny (drums) and Michał Chytrzyński (violin).

 

URSZULA STOSIO / MARCIN POKORSKI

Wszechstronna gitarzystka w duecie z krakowskim multiinstrumentalistą porywają w magiczną podróż do świata odległych kultur i nowatorskich dźwięków.
// A versatile guitarist accompanied by a multi-instrumentalist from Krakow take the audience on a magical journey into the world of distant cultures and innovative sounds.

 

TROPY

Nowy projekt muzyczny Artura Maćkowiaka i Bartka Kapsy. Czujna improwizacja, psychodeliczne syntezatory, jazzujące rytmy i noisowe gitary.
// Artur Maćkowiak and Bartek Kapsa’s new music project. Improvisation, psychedelic synthesizers, jazzy rhythms and noise guitars.

 

SPOT:

spot: EternalMonkeys

sound: Lód 9 

 

ORGANIZATORZY:


     

 

MECENASI:           

 Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych                   Europa Cinemas
 

         

PARTNERZY:


      

      

                               

                       

                                                

 


 

 

PATRONI:


     
        
 

      

            

           
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum