kpb

7. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

10 - 16 czerwca 2016W dniach 10-16 czerwca wraz z Gutek Film i Instytutem Francuskim w Polsce zapraszamy na Przegląd Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat - większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. W programie Przeglądu znalazło się 8 produkcji, docenionych przez publiczność i krytyków, w tym film zamknięcia ubiegłorocznego festiwalu w Cannes - Między lodem a niebem w reżyserii Luca Jacqueta.

Już po raz siódmy polscy widzowie mogą zapoznać się z najnowszymi dokonaniami francuskiej kinematografii, która wciąż wytycza trendy w europejskim kinie. Przegląd, organizowany przez Gutek Film i Instytut Francuski w Polsce, odwiedzi aż 11 miast.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. nominowany w Cannes do nagrody L'Œil d'Or dokument Między lodem a niebem - opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat; komediodramat Niedobrani, którego bohaterów - zakochaną parę - dzieli niemal wszystko; biograficzny film Chocolat, opowiadający o pierwszym czarnoskórym klaunie o pseudonimie Chocolat, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku (w tytułowej roli Omar Sy - gwiazda uwielbianych na całym świecie Nietykalnych); czy wyróżniona na festiwalu filmowym w Locarno, oparta na faktach Historia Marie o głuchoniemej i niewidomej od urodzenia nastolatce, w której oddana opiekunka dostrzega niezwykły potencjał.

Przeglądowi Nowego Kina Francuskiego towarzyszy specjalna odsłona poranków filmowych dla najmłodszych Baranki Dzieciom. Po pokazie dwóch części francuskiej serii animowanej Leon i cztery pory roku maluchy wezmą udział w warsztatach artystycznych.PROGRAM:

piątek, 10 czerwca
19.00 
CHOCOLAT | CHOCOLAT
reż. Roschdy Zem, Francja 2016, 110’

sobota, 11 czerwca
19.00
  MIĘDZY LODEM A NIEBEM | LA GLACE ET LE CIEL
reż. Luc Jacquet, Francja 2015, 90’
20.45  NIEDOBRANI | PAS SON GENRE
reż. Lucas Belvaux, Francja 2014, 111’

niedziela, 12 czerwca
11.00  
BARANKI WE FRANCJI:
LEON I CZTERY PORY ROKU - WIOSNA & LATO | LES QUATRE SAISONS DE LÉON
reż. Pierre-Luc Granjon, Antoine Lanciaux, Francja 2009, 52’
+ zajęcia plastyczne
19.00  HISTORIA MARIE | MARIE HEURTIN
reż. Jean-Pierre Améris, Francja 2014, 94’

poniedziałek, 13 czerwca
19.00 
UZDROWICIEL | MON ÂME PAR TOI GUÉRIE
reż. François Dupeyron, Francja 2013, 124’

wtorek, 14 czerwca
19.00
 VINCENT | VINCENT N’A PAS D’ÉCAILLES
reż. Thomas Salvador, Francja 2013, 76’

środa, 15 czerwca
19.00 
PANI OD HISTORII | LES HÉRITIERS
reż. Marie-Castille Mention-Schaar, Francja 2014, 105’

czwartek, 16 czerwca
19.00
 PIĘKNE DNI | LES BEAUX JOURS
reż. Marion Vernoux, Francja 2013, 94’


BILETY:
17 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
Karnet (8 filmów): 80 zł
Aby zakupić karnet online - prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl .


O FILMACH:

CHOCOLAT
| CHOCOLAT
reż. Roschdy Zem, Francja 2016, 110’

Prawdziwa historia niezwykłego człowieka - pierwszego czarnoskórego klauna o pseudonimie Chocolat, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów. W roli głównej Omar Sy - gwiazda uwielbianych na całym świecie Nietykalnych. Osobliwy duet sceniczny klauna fascynował wielu artystów i intelektualistów, a Chocolat stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre’u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy’ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach; pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

HISTORIA MARIE | MARIE HEURTIN
reż. Jean-Pierre Améris, Francja 2014, 94’

Locarno FF 2014: Variety Piazza Grande Award
Przełom XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zachowuje się jak dzikie zwierzę - boi się otaczającej ją rzeczywistości, której nie jest w stanie zobaczyć ani usłyszeć. Lekarze uznają ją za upośledzoną, ale ojciec Marie umieszcza ją w Instytucie Larnay pod Poitiers - edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Wbrew woli Siostry Przełożonej, Marie trafia pod skrzydła młodej Siostry Marguerite, która dostrzega w niej niezwykły potencjał. Za wszelką cenę stara się jej pomóc i wydobyć z otchłani, w jakiej przebywa od urodzenia. Pomimo momentów zwątpienia i popełnianych błędów osiąga wreszcie sukces.

LEON I CZTERY PORY ROKU - WIOSNA & LATO | LES QUATRE SAISONS DE LÉON
reż. Pierre-Luc Granjon, Antoine Lanciaux, Francja 2009, 52’
(pokaz w ramach cyklu Baranki Dzieciom)

Wiosna, lato, jesień czy zima - dziwne rzeczy dzieją się w królestwie Baltazara. Bajki znikają z książek, królewna zostaje porwana, wybucha tajemnicza epidemia, a Leon i jego przyjaciele starają się omijać pułapki, jakie zastawia na nich bajarz Bonifacy. Film wyprodukowano w słynnym francuskim studio animacji Folimage.

MIĘDZY LODEM A NIEBEM | LA GLACE ET LE CIEL
reż. Luc Jacquet, Francja 2015, 90’ (film dokumentalny)

Krakowski Festiwal Filmowy 2016: nagroda publiczności sekcji Docs+Science
Cannes FF 2015: L'Œil d'Or (nominacja)
Między lodem a niebem
, nowy film Luca Jacqueta, twórcy nagrodzonego Oscarem Marszu Pingwinów, to inspirująca historia Claude’a Loriousa, który poświęcił życie, by dociec prawdy. W wieku 23 lat po raz pierwszy dotarł na Antarktydę. Obecnie ma 82 lata i ponad 20 ekspedycji polarnych za sobą. Jako pierwszy dowiódł związku między ociepleniem klimatu a wytwarzaniem dwutlenku węgla przez ludzi. Francuski dokument Między lodem a niebem to piękny film o determinacji, pasji i przygodzie, jaką jest nauka.

NIEDOBRANI | PAS SON GENRE
reż. Lucas Belvaux, Francja 2014, 111’

Nagrody Magritte du cinéma 2015 dla najlepszej aktorki - Émilie Dequenne, za najlepszy scenariusz - Lucas Belvaux i za najlepszy dźwięk - Henri Morelle i Luc Thomas
Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne?

PANI OD HISTORII | LES HÉRITIERS
reż. Marie-Castille Mention-Schaar, Francja 2014, 105’

Klasa 2 "1" w liceum im. Léona Bluma w Créteil ma fatalną reputację. Poziom jest katastrofalnie niski. Tym właśnie uczniom, nieakceptującym reguł, nauczycielka historii, pani Gueguen, proponuje wspólne przedsięwzięcie: start w krajowym konkursie na temat ruchu oporu i deportacji. Uczniowie, z początku niechętni, podejmują wyzwanie. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.

PIĘKNE DNI | LES BEAUX JOURS
reż. Marion Vernoux, Francja 2013, 94’

Cezary 2014: najlepsza rola kobieca i drugoplanowa rola męska (nominacje)
Piękne dni? Caroline, od niedawna na emeryturze, ma przed sobą tylko wolny czas. Dużo wolnego czasu. Piękne życie? To nie takie proste… Jak wymyślić wszystko na nowo? Łamać zasady, dążyć do nowych spotkań, czy po prostu wypełniać sobie czas? Caroline spodziewa się wielu rzeczy, ale nie tego, co ją spotka.

UZDROWICIELMON ÂME PAR TOI GUÉRIE
reż. François Dupeyron, Francja 2013, 124’

Cezary 2014: rola męska - Jean-Pierre Darroussin (nominacja)
Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Francuskich za najlepszy film francuskojęzyczny

Frédi traci matkę. Odziedziczył po niej talent. Z początku nawet nie chce o tym słyszeć, ale w końcu musi przyznać, że jego ręce leczą. Chcąc nie chcąc, musi się z tym pogodzić, zwłaszcza gdy na jego drodze pojawia się coraz więcej osób potrzebujących pomocy…

VINCENT | VINCENT N’A PAS D’ÉCAILLES
reż. Thomas Salvador, Francja 2013, 76’

Vincent posiadł wyjątkową moc: w kontakcie z wodą zyskuje nadludzką siłę i szybkość. Chcąc w pełni korzystać ze swojego daru, zamieszkuje w okolicy pełnej jezior i rzek, a przy tym dość odludnej, by zapewnić mu spokój. Pewnego dnia, podczas wodnej wędrówki, spotyka Lucie i zakochuje się w niej. Tylko czy wybranka będzie w stanie zaakceptować jego dar? W tytułową rolę wcielił się reżyser filmu, francuski aktor i scenarzysta, a także alpinista i akrobata.


SPOT:
ORGANIZATORZY:
Gutek Film
Instytut Francuski w Polsce
Kino Pod Baranami
Bookmark and Share

archiwum