kpb

Spotkania Filozoficzne: Mustang (przedpremierowo!)

środa, 16 marca 2016
godz. 18.30 
Wraz z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszamy na kolejne Spotkanie Filozoficzne w Kinie Pod Baranami.

Na ekranie przedpremierowo film Mustang - nominowany do Oscara (w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Mustangi to dzikie konie, które są doskonałym symbolem moich pięciu charakternych i nieokiełznanych bohaterek. Nawet ich włosy są jak grzywy. Historia rozwija się szybko, galopuje do przodu i ma tę samą energię, co mustangi. Deniz Gamze Ergüven, reżyserka filmu

Projekcja z polskimi i angielskimi napisami
(with both Polish and English subtitles)Po seansie do rozmowy inspirowanej tematyką filmu zaprasza widzów dr hab. Joanna Hańderek - adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (handerekjoanna.wordpress.com).


BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


Spotkania Filozoficzne, organizowane we współpracy z Instytutem Filozofii UJ, są okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

// http://www.filozofia.uj.edu.pl
// https://www.facebook.com/InstytutFilozofiiUJ?fref=ts


PATRON MEDIALNY:
O FILMIE:

MUSTANG | MUSTANG
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja/Turcja 2015, 97'
(premiera filmu: 8 kwietnia 2016

Oscary, Złote Globy 2016 - nominacja: najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2015: odkrycie roku, nominacja za najlepszy film
4 Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2016: najlepszy debiut, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka - Warren Ellis, najlepszy montaż
MFF w Cannes 2015: nagroda Europa Cinemas
Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX 2015
Nagroda FIPRESCI przyznawana przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla największego odkrycia filmowego 2015

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.

Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż - decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum