kpb

Syn Szawła & transmisja debaty z Brukseli

SYN SZAWŁA (SAUL FIA, reż. László Nemes)
- pokaz specjalny z okazji
Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
oraz transmisja debaty z Brukseli

środa, 27 stycznia 2016, godz. 18.00



W środę, 27 stycznia, Kino Pod Baranami oraz Gutek Film - we współpracy z Parlamentem Europejskim - zapraszają na specjalny pokaz nagrodzonego Złotym Globem, Grand Prix w Cannes i nominowanego do Oscara filmu Syn Szawła. Porażające i trzymające w napięciu dzieło o Zagładzie, o którym już teraz mówi się, że przejdzie do historii kina, zostanie zaprezentowane z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Projekcję poprzedzi transmisja debaty na żywo z Brukseli z udziałem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i jego gości, w tym odtwórcy głównej roli w filmie.

Syn Szawła to debiut 38-letniego László Nemesa, który został nagrodzony Grand Prix na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes oraz Złotym Globem dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Film przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Dzieło Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

Film powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu Shoah, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

Seans zostanie poprzedzony transmisją debaty na żywo z Brukseli z udziałem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schulza. Gościem Schulza będzie Géza Röhrig, odtwórca roli głównej w filmie. Jednoczesne projekcje filmu Syn Szawła połączone z dyskusją odbędą się w 5 krajach (Belgia, Chorwacja, Polska, Słowacja, Słowenia). Widzowie będą mogli zadawać pytania przy użyciu Twittera.

Debata w języku angielskim, bez tłumaczenia.
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


ORGANIZATORZY:

         


BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (seniorzy)


O FILMIE:

SYN SZAWŁA
| SAUL FIA
reż. László Nemes, Węgry 2015, 107’ (z polskimi i angielskimi napisami)

Oscary 2016: nominacja w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF w Cannes 2015: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI
Złote Globy 2016: najlepszy film obcojęzyczny
Camerimage Bydgoszcz 2015: Brązowa Żaba
National Board of Review 2015: najlepszy film obcojęzyczny

Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Syn Szawła (...) wprowadza widza w sam środek obozu koncentracyjnego. Naszym celem było obranie ścieżki zupełnie innej niż w klasycznych dramatach historycznych, pokazujących szeroką perspektywę i wiele różnych punktów widzenia. Nie chcieliśmy opowiedzieć historii Holokaustu, tylko prostą historię jednego człowieka, znajdującego się w straszliwej sytuacji. László Nemes, reżyser 

To, co czterdzieści lat temu za sprawą swojej powieści Los utracony zrobił Imre Kertész, powtórzył w pewnym sensie teraz Nemes. Syn Szawła to rodzaj bolesnego, ale jakże potrzebnego kinowego doświadczenia. Film, który chwyta za gardło i pewnie długo nie puści. Stopklatka.pl

I staje się coś, czego nigdy nie doświadczyłem w filmach o obozach zagłady: wyłączam przeżywanie, pochylam głowę. Muszę stać się kompletnie bierny, nieludzki. I przez moment wiem, jak to jest. Jaki byłbym, gdybym tam się znalazł. Gazeta Wyborcza


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum