kpb

Dojrzałe kino: Excentrycy - pokaz specjalny z udziałem reżysera, Janusza Majewskiego


środa, 20 stycznia 2016, godz. 11.00 (Sala Czerwona)
*** dodatkowy pokaz odbędzie się równolegle na drugiej sali (Niebieska) - z transmisją (audio) prelekcji.
Na tej sali nie będzie spotkania z Reżyserem.

W środę (20 stycznia) o godzinie 11.00 zapraszamy na nagrodzony Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni film Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy z Maciejem Stuhrem w roli głównej oraz plejadą polskich gwiazd w kreacjach drugoplanowych.

Gościem specjalnym pokazu będzie reżyser filmu, Janusz Majewski.


Reżyser o filmie: Jazz był religią mojego pokolenia. W pierwszych latach po wojnie zanim zapadła noc stalinizmu do Polski docierała prasa z Zachodu, radio i amerykańskie filmy, a z nimi ta porywająca muzyka. Była to era swingu, era big bandów – wielkich orkiestr, era tańców boogie-woogie. W 1948 roku wszystko to się skończyło, jazz został wyklęty, jako symbol imperialistycznego Zachodu, wrogi i dekadencki, musiał zejść do podziemia. Stalin w końcu umarł, Chruszczow rozwiał wszelkie złudzenia, a Gomułka wzbudził nadzieje na niezawisłość umysłów, jazz wrócił i triumfalnie podbił następne pokolenie, znów stał się synonimem wolności i przynależności do kultury Zachodu.

Janusz Majewski zrealizował m.in. takie filmy, jak Lokis (1970), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), C.K. Dezerterzy (1985). Za kamerę powrócił po pięcioletniej przerwie - w 2010 r. nakręcił film pt. Mała matura.

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

Gospodarzem cyklu filmowych spotkań seniorów jest pani redaktor Maria Malatyńska, która wygłosi krótką prelekcję do filmu, a po projekcji poprowadzi dyskusję

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku! 

BILETY dla seniorów: tylko 12 zł!


EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY
| EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY
reż. Janusz Majewski, Polska 2015, 113'

Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: Srebrne Lwy, druga nagroda festiwalu
najlepsza drugoplanowa rola męska - Wojciech Pszoniak

Niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

Obok Macieja Stuhra i Natalii Rybickiej na ekranie prawdziwa aktorska uczta: popis wokalny da Sonia Bohosiewicz. W ekscentrycznego stroiciela fortepianów i geniusza muzycznego – Felicjana Zuppe wcielił się Wojciech Pszoniak. Za swoją rolę otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Gdynia Film Festiwal. Partnerują im: Anna Dymna, Adam Ferency, Jerzy Schejbal, Paweł Królikowski, Wiktor Zborowski. Obok zawodowych aktorów na ekranie debiutuje Wojtek Mazolewski.

Pochwała życia, pasji, radości. Alicja Sterna, Onet.pl
Bawi, wywołuje emocje i brzmi fenomenalnie. Adam Siennica, NaEkranie.pl
Wspaniały film. Małgorzata Steciak, Stopklatka.pl
Entuzjastycznie przyjęci przez publiczność podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Radio Gdańskzrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

          


PARTNERZY:

          

     

            
        
Bookmark and Share

archiwum