kpb

Baranki w niemym kinie 2015 - 16. Festiwal Filmu Niemegozapraszają na

BARANKI W NIEMYM KINIE

- blok spotkań dla dzieci w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego: Tajemnice
niedziela, 6 grudnia 2015, godz. 11.00 & godz. 12.15Już po raz czwarty zachęcamy dzieci do uczestnictwa w Festiwalu Filmu Niemego - niezwykłym święcie filmu i muzyki - w ramach specjalnego wydania poranków filmowych dla dzieci!

BARANKI W NIEMYM KINIE to blok wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych widzach. Podczas dwóch spotkań postaramy się przybliżyć dzieciom poprzez zabawę fascynujące dzieje początków kinematografii (pierwsze metody realizacji filmów, pionierskie urządzenia czy charakter ówczesnych seansów filmowych). Spotkanie pod nazwą HISTORIA KINA to kreatywne zabawy ze Szukolotnią, podczas których młodzi kinomani spróbują stworzyć optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina oraz własne animacje. Jednak to nie wszystko! Drugie spotkanie odbędzie się pod znakiem muzykowania. W ramach warsztatów MUZYKA W NIEMYM KINIE dzieciaki wezmą udział w pokazie Podróży na Księżyc z muzyką na żywo (wystąpi zespół SALK). Co więcej, same podejmą próbę skomponowania muzyki do krótkiego filmu.

Zapraszamy dzieci w magiczną podróż do źródeł kina! 


PROGRAM:

11.00 - 12.00  POCZĄTKI KINA
prowadzenie: Sztukolotnia


(fot. Emilian Aleksander Incendo || 15. Festiwal Filmu Niemego)

Czym jest camera obscura? Jak działa? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce i jak stworzyć krótką animację używając gramofonu? Poznamy sposoby wprawiania obrazów w ruch i proste metody, którymi do dziś posługują się twórcy. Skonstruujemy optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina (camera obscura, zeotrop, animacja poklatkowa).

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki.

Sztukolotnię tworzą:
Justyna Sławik
Justyna Mazur

warsztaty-sztukolotnia.blogspot.com

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku do 6 do 12 lat.


12.15 - 13.00 MUZYKA W NIEMYM KINIE
muzyka na żywo: SALK

W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespoły, czy orkiestry.

Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.
O FILMIE:

PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | LE VOYAGE DANS LA LUNE | A TRIP TO THE MOON
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'

Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby. 

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz również widzowie 16. FFN mają okazję cieszyć się Podróż na Księżyc w kolorze.
O MUZYKACH:SALK, czyli Selkie & Lighthouse Keepers, to krakowskie trio, które w swoich osobistych piosenkach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki. Nazwa zespołu powstała z inspiracji filmową baśnią Song of the Sea (Sekrety morza), co może też tłumaczyć, dlaczego ich muzyka jest nieco odrealniona i przepełniona pewną formą dziecięcej szczerości.

Projekt tworzy zjawiskowa wokalistka Marcela Rybska, basista Michał “Mamut” Sarapata oraz biegły w elektronice Mateusz Sarapata. Ponieważ dla członków zespołu warstwa słowna ich twórczości jest równie ważna co muzyczna, SALK nawiązało współpracę z poetą Kamilem Kwidzińskim, który ostatecznie dołączył do składu.

W składzie:
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe

// Facebook
// Soundcloud 

Zespół SALK zagra również do filmu:
UPADEK DOMU USHERÓW
| LA CHUTE DE LA MAISON USHER | THE FALL OF THE HOUSE OF USHER
(Jean Epstein, Francja 1928, 66’)
czwartek, 3 grudnia, g. 20.00 | Thursday, December 3rd, 8 p.m.


BILETY:
Baranki w niemym kinie I: Historia kina - 10 zł
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie - 15 zł
Karnet Baranki (2 spotkania)
- 20 zł


Wydarzenie towarzyszące 16. edycji Festiwalu Filmu Niemego.W dniach 3-6 grudnia zapraszamy na 16. Festiwal Filmu Niemego - wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina sprzed epoki dźwięku i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji przypadającej w 120. rocznicę narodzin X Muzy, są tajemnice, mistyczne poszukiwania i dotknięcia nieznanego. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.


Pokaz w ramach cyklu Baranki Dzieciom.


(PROGRAM zimowej edycji cyklu)
(FANPAGE na Facebooku)


KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

W tym roku Kino otrzymało też tytuł Miejsca Najbardziej Przyjaznego Maluchom wśród krakowskich kin z racji jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji.

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie! 


PARTNERZY CYKLU

                     

          


CYKL POLECAJĄ:

CzasDzieci.pl            

Qlturka.pl    Mali Turyści   MiastoDzieci.pl       

 

Bookmark and Share

archiwum