kpb

Imigranci: pokaz i spotkanie wokół filmu

IMIGRANCI (DHEEPAN)
pokaz i spotkanie wokół filmu
piątek, 13 listopada 2015, g. 20.00



Zapraszamy na pokaz filmu Imigranci Jacques’a Audiarda, nagrodzonego Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes. Po seansie odbędzie się rozmowa pod hasłem: "Kim są dzisiejsi Imigranci? - nasze oczekiwania i obawy". Anita Piotrowska, krytyk filmowy, redaktorka Tygodnika Powszechnego rozmawiać będzie z dr hab. Beatą Kowalską (Instytut Socjologii UJ).

Imigranci Audiarda w drodze pod Złotą Palmę pokonali między innymi filmy Gusa van Santa, Paolo Sorrentino oraz Nanniego Morettiego. Autor takich obrazów jak Prorok (również laureat Grand Prix w Cannes) czy W rytmie serca (Cezar w 2006 roku) sięga po scenariusz częściowo oparty na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesuthasana. Pochodzący ze Sri Lanki Jesuthusan mieszka w Paryżu od 1993 roku, gdzie chroni go azyl polityczny. Twórczość pisarską rozpoczął na emigracji, inspiracje czerpiąc z własnych doświadczeń.



Po seansie odbędzie się panel dyskusyjny Kim są dzisiejsi Imigranci? - nasze oczekiwania i obawy. Rozmowę poprowadzi Anita Piotrowska, krytyk filmowy, redaktorka Tygodnika Powszechnego, członek Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI, laureatka Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2014. Gościem Kina Pod Baranami będzie dr hab. Beata Kowalska (Instytut Socjologii UJ), autorka publikacji na temat islamskiego feminizmu i sytuacji kobiet w krajach Bliskiego Wschodu, której głównymi obszarami badań są socjologia feministyczna oraz studia postkolonialne.

Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.


BILETY:
20 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


O FILMIE:

IMIGRANCI | DHEEPAN
reż. Jacques Audiard, Francja 2015, 109'

Cannes 2015: Złota Palma

Historia byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych.

(...) francuski reżyser to przedstawiciel wagi ciężkiej, prawdziwy fachura i mistrz gęstej atmosfery.
Marcin Stachowicz, filmweb.pl

Ciekawie zrealizowany, społecznie zaangażowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi i nietypową narracją. Opowieść o poszukiwaniu miłości i walce o godność.
Alicja Górska, recenzent.com.pl


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum