kpb

Dojrzałe Kino - Sufrażystka


środa, 11 listopada 2015, godz. 11.00W środę (11 listopada) o godzinie 11.00 zapraszamy na film Sufrażystka - opowieść o kobietach, których walka i determinacja zmieniły oblicze historii, w gwiazdorskiej obsadzie: Meryl Streep, Helena Bonham Carter, Carey Mulligan.

Gospodarzem cyklu filmowych spotkań seniorów jest pani redaktor Maria Malatyńska, która wygłosi krótką prelekcję do filmu, a po projekcji poprowadzi dyskusję

Dojrzałe Kino to cotygodniowe filmowe spotkania seniorów. Projekcje najnowszych premier kinowych poprzedza prelekcja, a po seansie odbywa się wspólna rozmowa. Czas oczekiwania na film umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciastka. To doskonała okazja to poznawania filmowych premier i dyskusji w dobrym towarzystwie.

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku! 

BILETY dla seniorów: tylko 12 zł!


SUFRAŻYSTKA | SUFFRAGETTE
reż. Sarah Gavron, Wielka Brytania 2015, 106'

59. BFI London Film Festival 2015: film otwarcia

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne.

W filmie zobaczymy nominowane do Nagrody Akademii Carey Mulligan (Była sobie dziewczyna) i Helenę Bonham Carter (Jak zostać królem), laureata BAFTy Bena Whishawa (Pachnidło), nominowanego do Złotego Globu Brendana Gleesona (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj), laureatkę Nagrody Brytyjskiego Kina Niezależnego Anne-Marie Duff (John Lennon. Chłopak znikąd), oraz trzykrotną laureatkę Oscara - Meryl Streep, ostatnio oglądaną m.in. w filmach Sierpień w hrabstwie Osage czy Żelazna dama. Emmeline Pankhurst, w której postać wciela się Meryl Streep, była jedną z największych aktywistek na rzecz równouprawnienia kobiet. Wspólnie z córkami założyła Women’s Social and Political Union (WSPU).

Jeśli wygramy tę największą z wszystkich batalii, zmienimy przyszłość kobiet na całym świecie.
Emmeline Pankhurst

Za reżyserię obrazu odpowiada laureatka nagrody BAFTY - Sarah Gavron, scenariusz napisała laureatka Emmy, Abi Morgan (Wstyd, Żelazna dama).

Sufrażystka ma oscarowy potencjał i zacięcie. Film.onet.pl
Brawurowa rola Carey Mulligan. NaEkranie.plzrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

          


PARTNERZY:

          

     

            
        
Bookmark and Share

archiwum