kpb

W objęciach węża - pokaz przedpremierowy oraz spotkanie wokół filmu

czwartek, 12 listopada 2015, godz. 20.00Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu W objęciach węża, niezwykłego dzieła Cirro Guerry, przenoszący widza prosto w poetyckie centrum amazońskiej puszczy. Po seansie odbędzie się spotkanie z profesorem Jerzym Vetulanim, Aldo Vargasem-Tetmajerem oraz Matyldą Ciołkosz.

„Najważniejszym fenomenem dwudziestego wieku… nie była rewolucja proletariatu… lecz odkrycie człowieka pozaeuropejskiego i jego duchowego kosmosu, pisał Mircea Eliade. Dzięki takim badaczom jak on, możemy lepiej poznać strukturę rytuału, głębię pierwotnych religii a także znaczenie symboliczne przedmiotów, zdarzeń, ziół. Czy pierwotne wierzenia pozwalają się analizować z zachodniej perspektywy czy też ich misterium przekracza nasze rozumienie?

Amazoński szaman Karamate to ostatni żyjący przedstawiciel swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny - rośliny, która stanowi remedium na wszystkie choroby człowieka. Szaman towarzyszy dwóm białym naukowcom poszukującym cudownej rośliny. Ich wspólna wyprawa zamienia się powoli w pełną tajemnic, fantasmagoryczną wyprawę do jądra ciemności. W objęciach węża powstało na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultesa. Reżyser, operując czernią i bielą, przedstawia świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają role równorzędne.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z profesorem nauk przyrodniczych Jerzym Vetulanim, podróżnikiem Aldo Vargasem-Tetmajerem oraz Matyldą Ciołkosz, doktorantką w zakładzie Fenomenologii i Antropologii Religii. Rozmowę o mistycznych aktach, zaklętych roślinach i poszukiwaniu uniwersalizmu poprowadzi Michał Zabdyr-Jamróz, absolwent politologii UJ.


BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


O FLMIE:

W OBJĘCIACH WĘŻA | EL ABRAZO DE LA SERPIENTE
reż. Ciro Guerra, Argentyna/Wenezuela/Kolumbia 2015, 125’
- premiera: 13 listopada 2015

2015 MFF w Cannes - Grand Prix Art Cinema Award, sekcja Quinzaine des Realisateurs
2015 MFF w Monachium - Nominacja do nagrody ARRI/OSRAM dla najlepszego filmu zagranicznego

Historia relacji pomiędzy szamanem z Amazonii i dwoma naukowcami, którzy na przestrzeni 40 lat szukają świętej, leczniczej rośliny. Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny - rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, których podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności.

W „W objęciach węża” jest coś niesamowicie autentycznego, coś nieuchwytnego, co wywołuje w nas wrażenie, jakbyśmy oglądali świat, który umiera lub… już umarł.
Ewa Nowicka, recenzent.com.pl

Utrzymany w czarno-białej kolorystyce, portretujący zapierające w piersiach krajobrazy film jest podróżą w głąb Amazonii, a na ekranie pojawia się 9 aktualnie używanych języków tubylców.
The Hollywood Reporter

Wyprawa dwóch reprezentantów zachodniej cywilizacji ma nie tylko wymiar podróży do conradowskiego jądra ciemności, ale też wiele mówi o człowieczeństwie, którego najokrutniejszej formie nie jest w stanie przeciwstawić się nawet potęga amazońskiej dżungli.
Katarzyna Wolanin


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum