kpb

SÓL ZIEMI - pokaz i spotkanie wokół filmu

SÓL ZIEMI - POKAZ I SPOTKANIE WOKÓŁ FILMU
czwartek, 29 października 2015, godz. 20.15



* Przenieść, przetłumaczyć, przekroczyć *

Zapraszamy na spotkanie z fotografią dokumentalną, opowiadającą historię miejsc czy ludzi - pomiędzy naszą interpretacją a faktem. Obraz wojny, narodziny człowieka, migocące światła miast - choć tylko na zdjęciu przenoszą nas poza granice własnego paradygmatu, starają się przekroczyć i zaburzyć utartą wizję codzienności, chwycić wymowny moment, który przetłumaczy nam więcej, niż niejedna poezja, film czy książka. Zawsze na granicy opowieści i chwili gra ułamków sekund, która pozwala nam poznać nowe historie.

O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi gośćmi, Tomaszem Wiechem oraz Wojtkiem Wilczykiem, podczas pokazu specjalnego filmu Sól ziemi o wybitnym fotografie Sebastião Salgado. Sebastião Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji.


GOŚCIE POKAZU:

Tomasz Wiech
- fotograf specjalizujący się w fotografii dokumentalnej. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i Fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. W latach 2004 - 2010 współpracował z Gazetą Wyborczą. Zdobywca nagrody World Press Photo w 2008 i finalista konkursów - Leica Oscar Barnack Award i Magnum Expression Award. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego książka pt. Polska. W poszukiwaniu diamentów nominowana została do nagrody Photo-Eye Best Book.

Wojtek Wilczyk - fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych dotyczących plastyki i fotografii pisanych dla "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "Gazety Antykwarycznej", "FA-artu", "Opcji", "fotoTAPETY" oraz "Obiegu". Jego twórczość obejmuje przede wszystkim duże cykle dokumentalne, m.in. Kalwaria 1995–2004 poświęcony uczestnikom ceremonii religijnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także kilka projektów dokumentujących rozpad architektury industrialnej na Śląsku (Z wysokości, 2001; Czarno-Biały Śląsk, 2004; Postindustrial, 2003–2006). Do jego najważniejszych prac należy cykl Niewinne oko nie istnieje 2007–2009, w którym zdokumentował on aktualny stan wszystkich istniejących jeszcze w Polsce synagog i żydowskich domów modlitwy, które nie są już dziś miejscami kultu religijnego. Prace Wojciecha Wilczyka najczęściej mają charakter studium antropologiczno-socjologicznego, w bezkompromisowy sposób podejmują ważkie problemy społeczne i egzystencjalne. Przez wielu krytyków jest uważany za najważniejszego obecnie polskiego dokumentalistę.

Spotkanie poprowadzi związana z Miesiącem Fotografii Martyna Nowicka, doktorantka Historii Sztuki, dziennikarka.


BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


O FILMIE:

SÓL ZIEMI
| THE SALT OF THE EARTH
reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Francja/Brazylia/Włochy 2014, 110'

12. Docs Against Gravity Film Festival 2015: nagroda publiczności
Oscary 2015: nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny
MFF w Cannes 2014: Nagroda Specjalna Krytyki sekcji Un Certain Regard, Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego
MFF w San Sebastián 2014: nagroda publiczności
MFF w Tromsø 2014: nagroda publiczności

Film pokazuje życie Sebastião Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

Sebastião Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis.

Bookmark and Share

archiwum